Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  RUHSATLI BİNALAR YIKILMAYACAK

  “Bu proje kapsamında bazı ruhsatlı binaların yıkılacağı şeklinde iddialar var?” şeklindeki soruya Kocamaz: ‘’Bu proje kapsamında ruhsatsız bina yok. Herhangi bir yıkım söz konusu değil.’’ diyerek ruhsatlı bina sahiplerini rahatlatmış oldu.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Tevfik Sırrı Gür Stadyumu İle Çamlıbel Limanı Arası Kıyı ve Rekreasyon Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması’nın Tanıtım ve Jüri Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen Fikir Projesi Yarışması’nın Tanıtım ve Jüri Değerlendirme Toplantısı’na Mersin büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Mimar ve Şehir Plancısı Prof. Dr. Zekai Görgülü, Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ömer Sakar ile basın mensupları katıldı.
   
  5 PROJE SEÇİLİP 50 BİN LİRA ÖDÜL VERİLECEK

  Başkan Kocamaz, Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, projenin Mersin’in değerine değer katıp,geleceğin Mersin’ini kurma yolundaki vizyoner çalışmaların güzel bir örneğini oluşturduğunu söyledi. Proje kapsamında düzenledikleri fikir yarışmasına Türkiye genelinden 62 katılımcının başvurduğunu belirten Başkan Kocamaz, projeler arasından beşinin seçilip her biri için 50 bin lira ödül verileceğini bildirdi. Kocamaz, projenin uygulanacağı alanın, onaylı imar planı kararlarına pek çok kez konu olduğunu anlatarak, bugüne kadar ortaya çıkan uygulamaların beklentileri karşılamadığını bir başka ifadeyle; alanın yakın çevre  ve kent bütünü ile ilişkileri başarılı kurgulanamadığı, alanın kendi içindeki planlama, tasarım ve işlevlendirme çözümlerinin de yetersiz kaldığını belirtti.

  TEVFİK SIRRI GÜR  STADI ‘’MİLLET BAHÇESİ’’ OLACAK

  Başkan Kocamaz,77.7 hektar büyüklüğe sahip olan alanda yapılacak projenin temel amaçlarının; Alanın kente katılması, kent kimliğininin zenginleştirilmesi, niteliği arttırılmış kıyı ve diğer alt alanların halkın kullanımına sunulması, özgün tasarımlara dayalı mekanların elde edilmesi olduğunu söyledi.

  Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim beyannamesinde yer alan şehirlerdeki eski statların yerine yapılacak olan Millet Bahçesi Projesi’nin Tevfik Sırrı Gür Stadı’na uygulanacağını hatırlattı.

  KAMUSAL MEYDAN OLUŞTURULACAK

  Kocamaz, Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın projenin önemli odak noktalarından biri olduğunu bildirerek: “Stadyum ve çevresindeki 6 hektarlık alan, geçmişten bu yana bir toplanma ve buluşma noktası olagelmiştir. Bu gerçekten yola çıkarak stad ve çevresinde, Müftü Deresi ve kıyı ile bütünleşik bir kamusal meydan oluşturulması öngörülmektedir. Alanın mülkiyet sahibi olan TOKİ ile Büyükşehir Belediyemiz arasındaki görüşmeler devam etmektedir. Yarışma katılımcılarından istediğimiz bir başka detaylı çalışma alanı Çamlıbel Limanıdır. Bölge, güneyindeki Lunapark ve Aquapark alanı ile bütünleşik bir rekreasyon alanı olarak değerlendirilecektir. Balıkçı Barınağı mevcut işlevini sürdürecektir” diye konuştu. 
   
  HERHANGİ BİR YIKIM SÖZ KONUSU DEĞİL 
   
  Toplantı bitiminde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Kocamaz, proje kapsamında bazı ruhsatlı binaların yıkılacağı iddiasının kendisine sorulması üzerine: ‘’Bu proje kapsamında ruhsatsız bina yok. Herhangi bir yıkım söz konusu değil.’’ diyerek cevap verdi.

  AHMET YİĞİT

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası-MTSO-
  Sıradaki Haber ŞİMDİYE KADAR NEREDEYDİNİZ?!