Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Müftülükte resmi ve dini nikah bir arada

  Mersin’in Erdemli İlçe Müftülüğü ilin ilk resmi ve dini nikahını bir arada kıydı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Şoförlük yapan 25 yaşındaki Mehmet Aslan, 21 yaşındaki Duygu Yüksek ile hem resmi hem de dini nikahını bir arada yaptırmak üzere Erdemli Müftülüğüne başvurdu. Evlenmek isteyen gençlerin müracaatını alan müftülük işlemleri tamamladı. Gençlerin hem dini hem de resmi nikahı bugün Müftü Mahmut Sami Türkmenoğlu tarafından kıyıldı. 

  Genç çiftler Müftü Türkmenoğlu’nun sorusuna ‘evet’ yanıtı vererek evliliğe adım attı. 

  Evliliğe ilk adımı atan Duygu Yüksek, “Hem dini nikahın hem de resmi nikahın müftülükte olduğunu öğrendiğimiz için buraya müracaat ettik. O yüzden burayı tercih ettik. Bizi de çok iyi karşıladılar. Çok teşekkür ederiz, çok heyecanlıyım” dedi. 

  Damat Mehmet Aslan da müftülüğe teşekkür etti. Müftülükte gerçekleşen ilk nikah sonunda konuşan Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu, “İlçe müftülüklerimize de nikah yetkisinin, kanun tarafından meclisimiz tarafından verilmesiyle bugün biz hem Mersin’de hem Erdemli’de ilk defa nikah kıyma merasimini yapmış oluyoruz. Evlenen çiftlerimize bir ömür boyu mutluluklar diliyoruz. Bizim vatandaşlarımızın üzerimize düşen bütün görevlerde yanlarındayız. Ve bu nikah akdinde özellikle müftülüklerimiz şunlara dikkat ediyorlar; nikahın dini sorumluluklar yüklediğini, kadına ve erkeğe, bu sorumlulukları yüklerken karşılıklı sorumluluklarımızı yerine getirme noktasında gerekli öğütleri veriyor. Hem onlara dualar ediyoruz, hem Kur’an-ı Kerim okuyup yeni bir yuvaya Allah’ın ismiyle ilk adımlarını atmış oluyorlar. Genelde vatandaşlarımız müftülükleri dini merasimle, resmi merasimi birleştirmek amacıyla tercih ediyorlar. Bu aynı zamanda bize de büyük bir sorumluluk yüklüyor. Kanunu çıkaran, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu. 

  İHA

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı