Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  “MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR”

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı “Biyosidal Ürün” alımı ve “Vektörel Mücadele” ile ilgili basın açıklaması yaptı. 

  Mersin’in Biyosidal ürünlere olan gereğini ve bu konuda olan çalışmalarının devam edeceği söylenen açıklamada, Mersin İl genelinde 16.010 km2 alanın hemen hemen her yerinde sivrisinek, karasinek, kronomit, hamamböceği, tatarcık, akrep, kene, fare, vb. haşereler ile mücadelenin bizzat kendileri tarafından yapıldığı vurgulandı.

  Başkanlık yaptığı açıklamada, “Geniş bir hinterlanda sahip olan Mersin, dört mevsimin aynı anda yaşanabildiği ender şehirlerden biridir. Ayrica bilindiği üzere Mersin’de, iklimin sıcak ve nemli olması nedeniyle oldukça fazla tür ve miktarda haşere bulunmaktadır ve bu haşereler, bulundukları ortamlara hızlı bir şekilde uyum sağlamakla birlikte, dış etmenlerden gelen olumsuz etkilere karşı da güçlü bir direnç göstererek, yaşamlarını sürdürebilmektedir.” şeklinde ifade etti.

  Belediyenin, yılın 12 ayı boyunca ve aralıksız bir program çerçevesinde düzenli olarak haşere ile mücadeleyi sürdürmekte olduğunu ve özellikle larva uygulaması, tüm il genelinde tespit edilen yaklaşık 140.000 sabit nokta başta olmak üzere çok çeşitli kaynaklarda 12 ay süresince sürdürülmekte olduğu bildirilirken, yaz dönemi ise uçkun ile mücadele yaklaşık 6 ay süresince yine tüm il-ilçe merkezleriyle tüm kırsal mahallelerde (köy) bir program dahilinde yapılmakta olup ayrıca fare ve hamamböceği ile mücadelemiz de 12 ay süresince aralıksız devam etmekte olduğu söylendi.
  Biyosidal ürün alımı, uzman personellerinin hassas ve detaylı araştırmaları neticesinde hazırlanan teknik şartnameye göre, yukarıda saydıkları vektörlerle mücadele ve yaşam alanları göz önüne alınarak yapılmakta olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediyesi, Bu amaçla kanunlarla belirlenmiş kriterlere göre şeffaf ve geniş katılıma açık ihale yapılarak alımlar gerçekleştirilmektedir. Biyosidal ürün alımında halk sağlığını ve çevreyi olumsuz etkilemeyecek şekilde ürün seçimi yapmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü’nce (WHO) ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış ürün alımına kati suretle dikkat edilmektedir.” ifadelerini kullandı. 
  Ayrica ürünlere ait malzeme güvenlik bilgi formu (MSDS), Ürün Garanti ve Aktif Madde Garanti Belgeleri ihale dosyalarında istendigini ve Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü İzinli Biyosidal Ürünler Listesi ve Envanter Kaydı Yapılan Ürünler Listesi’nde olma şartı konulduğunu ve biyosidal ürün alımı için hazırladıkları şartnamelerinde tüm kriterleri sağlasalar bile yine de satın alınan ürünlerin akredite kuruluşlarda analizlerinin yaptırılarak, uygun olmayan ürünlerin uygun ürünlerle değiştirilmesi, geri iadesi veya iptali konusunda özel hükümlerin bulunduğunu açıkladı.
  Mersin Büyükşehir Belediyesinin ekonomik sıkıntılar nedeniyle 2019 yılında daha az Biyosidal ürün alımına gittiği, 2019 yılı Biyosidal ürün alımının yıllık stok olarak hesap edilmediği, dönemsel kullanılacak miktarlara göre hesaplandığı ve alım yapılmadığı ifade edildi.Bu amaçla tüm il genelinde 375 personel, 100 araç ve ekipmanlarla aralıksız mücadelelerin devam ettiği belirtildi.

  SEVİM ESRA GÜNGÖR

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?