Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  MERSİN’DE KÖPEKBALIĞI TEHLİKESİ!

  Mersin’de ton balığı çiftliğinin etrafında köpekbalığı yakalandı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  ARZU ÖZER – YUNUS EMRE YANKIN
  Mersin’de balık çiftliğinin köpekbalıklarını çektiği öne sürüldü. Deniz Biyologu ve Köpekbalığı uzmanı Hakan Kabasakal, Dünyada ve Türkiye’deki köpekbalığı saldırılarına ilişkin de bilgi verdi.
  Hakan Kabasakal: “Global Köpekbalığı Saldırıları Dosyası Veri Tabanı’na göre dünyada toplam 7 bin saldırı kaydı var. Köpekbalığı saldırılarının arasında Akdeniz de var. Doğu Akdeniz’de en son 2013’te İsrail’de bir saldırı gerçekleşti. Türkiye’de de şu ana kadar saldırı kaydı sadece iki. Kıyılarımızda çok fazla balık çiftliği var. Bu da köpekbalıklarını çekiyor. 2011’de Güllük körfezinde balık çiftliğinin etrafında gezdiği görüldü. Mersin’de ton balığı çiftliğinin etrafında kum köpekbalığı yakalandı. Antalya Körfezi’nde ve Fethiye’de geçen haftalarda dört sivriburun harharyas ağlara takıldı. Köpekbalıklarının olması denizlerin de sağlıklı olduğu anlamına geliyor.”

  ‘BU YIL KIYILARA YAKLAŞTILAR’

  “Ben sualtında görmek için projeler ile binlerce lira harcıyorum, bazıları ise tekneden, hem de yüzeyde, görebilecek kadar şanslı” diyen Muğla Sıtkı Koçman Ünviversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Halit Filiz ise başka bir konuya dikkat çekiyor:

  “İnsanların korkmasına gerek yok. Enteresan bir şekilde bu yıl sadece bu tür değil, diğer köpekbalıkları da kıyılara yaklaştılar. Üzerine detaylı biçimde eğilinmesi gereken bir konu bu. Çünkü köpekbalıkları kıyılara yaklaştıkça insan ile etkileşimleri de artacaktır.”

  SEVİM ESRA GÜNGÖR

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı