Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  MERSİN’DE HAYVANLARA ZULÜM SÜRÜYOR !

  Bu haberin fotoğrafı yok

  YUNUS EMRE YANKIN
  HayKonfed Başkanı Nesrin Çıtırık’ın sosyal medyada yaptığı açıklamada Mersin’de hayvan bakımevlerine gereken özenin gösterilmediğini ve Mersin Büyükşehir Beledi˙yesi˙ Başkanı Vahap Seçer’den de sözünde durmasını istediğini duyurdu.
  HayKonfed Başkanı Nesrin Çıtırık sosyal medyadan çarpıcı açıklamalar yaparak görüntüler paylaştı.

  “HAYVANLAR GÜNEŞ ALTINDA VE SEFİL DURUMDA!”

  Başkan Nesrin Çıtırık şunları paylaştı; “Milyonlar gömülen o barınakta hayvanlar sefil durumda. Şu kafeslerin haline bakın. Hayvanlar güneş altında. Tedavi yok, kısırlaştırma göstermelik.
  İlk kısıntı mamalardan yapıldı. Hayvanlar yarı aç yarı tok. Başkan Vahap Seçer, hayvanlara zulmün bitmesi için imza atıp söz vermiştiniz. Bakımevi daha kötü hale geldi. Zavallı hayvanlara da güneş altında, bizler buna bir çözüm bekliyoruz.”

  BARINAKTA SU YOK, MAMA YOK, BAKICI YOK, GÜVENLİK YOK!

  Çıtırık’a yapılan geri dönüşte ise şunlar belirtildi; “Nesrin hanım, Bugün saat 10.00 gibi Mersin Büyükşehir Belediyesi Barınağına gittik. Barınak girişinde güvenlik kulübesinin karşısına düşen yerde güneşin altında 4 bölmeli kafesin içinde yavru köpek ve yavru kediler gördük. Yavru kedilerden büyük olan, halsizlikten yatan kediyi ısırmaya çalışıyordu. Hayvanlar tamamen güneşin altında idi. Su da yoktu, mama da yoktu. Kapıda güvenlik de bakıcı da yoktu. Kimseyi göremeyince kedileri aldık, şimdi veterinere götürüyoruz. İçeride ise Her yer pislik koku. Kimse yoktu. Sonra bir temizlikçi geldi. ‘Çekim yapmayın’ dedi. Kaç kişisiniz dedim, biz cevap veremeyiz, yetkililere sorun” dedi. Ama barınakta eleman yok, sefil ve perişan durumda. Yazık bu Mersin Barınağı’na, onca para gömüldü. İsteyen tüm mercileri bu videoyu çeken ve durumu tespit eden gönüllü ile görüştürebiliriz.”

  HALK BU DURUMA TEPKİ GÖSTERİYOR!

  Sosyal medyada paylaşılan bu duruma halk tepki gösterirken, sosyal medyada bu görüntülere çok sayıda yorum yağdı. 
  Mersinli bir vatandaş: “Canlarım benim, yazık günah değil mi bu canlara. Bir Mersin’li olarak insanlığımdan utanıyorum, içim yanıyor. Allah merhamet, vicdan versin. Bu canlara yardım edelim.” 
  Bir diğer vatandaş ise: ” Yazıklar olsun. Güneşte demir kafes kızgın demir olur. Bu da hayvanlara işence olur. Sıkı bir takiple videolar çekip sosyal medyanın gücünü kullanmalıyız.” şeklinde konuştu.

  MİYAV PARKLAR DA BENZER DURUMDA!

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kediler için yapılan “Miyav Parklar” da hemen hemen aynı durumda. Ne kadar insanların ve köpeklerin girmemesi için sadece kedilerin giriş çıkış yapabileceği kapılarla korunsa da, hayvanların bulunduğu ortam hijyenik tutulmuyor. Bu parkların bakımı belirli periyodlarla yapılmıyor, yapılsa da tam anlamıyla yeterli gelmiyor. Hayvan dışkılarının kokusu bazen o kadar çok artıyor ki bu parkların yanından dahi geçilemiyor. Ayrıca parkın kapasitesi, parka gelen kedilere yeterli gelmiyor. Mama ve su kapları ise düzenli aralıklarla temizlenip doldurulmuyor. Bir çok kedide ciddi hastalıklardan çok viral hastalıklar mevcut. Sağlık kontrolü yapılmıyor. Sağlıklı ve hastalıklı kediler yavrularıyla bir arada yaşaması da haliyle büyük risk taşıyor. Mersin’in havası nemli ve sıcak olduğu için, hayvanların dinlenmesi gereken kafeslerde korumalık ve gölgelik bulunmadığı için, kafeslerin ısınmasıyla birlikte aşırı sıcağa maruz kalıyorlar. Ne kadar gerekli ve doğru bir ihtiyaç olsa da maalesef ki gereken özen gösterilmediği sürece bir işe yaramıyor.

  ARZU ÖZER

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?