Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Mersin’de engelliler şöleni başladı

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından engelliler haftası dolayısıyla düzenlenen 10. Geleneksel Mersin Engelliler Haftası Şöleni başladı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak üzere 1992 yılından bu yana tüm dünyada kutlanan 10- 16 Mayıs Dünya Engelliler Haftasında çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda, basketbol maçlarından el sanatları sergisine, engelsiz podyum etkinliklerinden tiyatro gösterilerine kadar pek çok etkinlik, Mersinli vatandaşlarla buluşacak.
  Altı gün sürecek olan etkinliğin açılış töreninde konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, göreve geldikleri zaman Mersin’i tüm insanların mutlu, huzurlu, güvenli ve refah içerisinde yaşayabilecekleri bir kent haline getirme vizyonu ortaya koyduklarını ve bu vizyonu gerçekleştirmek için yoğun bir çalışma temposuna girdiklerini belirtti.
  Mersin’de bulunan engelli vatandaşların sorunlarına çözüm bulmak için durum tespiti yaptıklarını ve gerekli adımları hızlı ve cesaretli bir şekilde attıklarını kaydeden Kocamaz, “2017 itibariyle Türkiye’nin en kalabalık onuncu şehri olan Mersin’in nüfusu 1 milyon 773 bin 852, ilimizdeki engelli sayısı ise 200 bin civarındadır. Engelli vatandaşlarımız için attığımız en önemli adımlardan biri, Türkiye’de bir ilk olarak Engelliler Dairesi Başkanlığını kurmak oldu. Farklı şartlarda yaşıyor olmalarına rağmen hemen tüm engelli bireylerimizin karşılaştığı ortak sorunları tespit ettik. Sağlık, rehabilitasyon, destek ve yardım, erişebilirlik, eğitim ve istihdam konularında yoğunlaştığını gördüğümüz sorunların nasıl çözülebileceği konusunda hızlı bir politika belirleme sürecine girerek tespitler yaptık” dedi.
  “Projelerimizle ödüller aldık”
  Yapılan tespitlerden sonra kolları sıvayarak çözüm odaklı çalıştıklarını, engelli bireylere yönelik pek çok projeyi hayata geçirdiklerini ve bu projelerle ödül aldıklarını ifade eden Kocamaz, “Engelli bireylerimiz için hizmet verecek Engelsiz Mersin Mesleki Eğitim Merkezinin inşasına başladık. Engelsiz binalar inşa edilebilmesine öncülük ettik. Engelsiz Otel projesi kapsamında, Mersin Turizm İşletmecileri Derneği ile protokol imzaladık. Engelsiz ibadethaneler, kaldırımlar oluşturduk. Engelli bireylerin bireysel ve toplumsal yaşamda karşılaştıkları sıkıntılar hakkında halkımızın empati
  yapabilmesi için farkındalık oluşturmaya yönelik onlarca eğitim, seminer ve kültürel etkinlik düzenledik. Tüm bu hizmetlerimiz dolayısıyla, Dünya Engelliler Vakfı ve Dünya Engelliler Birliği tarafından Küresel Sosyal Farkındalık Ödülü ile taltif edildik. 14-16 Haziran 2016 tarihleri arasında New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesine Taraf Devletler 9. Toplantısı’nda ise Erişilebilirlik Ödülünü almaya hak kazandık” diye konuştu.
  “Mutlu engelli demek, mutlu toplum demektir”
  2017 yılı içerisinde düzenleyecekleri Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali ile çeşitli ülkelere mensup engelli sanatçıları Mersin’de buluşturarak, dünya genelinde bir ilke imza atacaklarını belirten Başkan Kocamaz, “3 yıldır, engellilerimizin yürekten paylaştığımız sorunlarına bir nebze olsun çözüm üretmek, yüzlerinde sımsıcak bir tebessüm oluşturmak azmiyle çalışıyoruz. Göremeyenlere göz, konuşamayanlara dil, tutamayanlara el, işitemeyenlere kulak, yürüyemeyenlere ayak olabilmek için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Mersin’de kader birliği ettiğimiz ve hayatımızın her anını paylaştığımız engelli kardeşlerimizin yüreklerine dokunan şefkat, sevgi, ışık, kılavuz olmaya çalışıyoruz. Mersin’i herkes için olduğu kadar, engelliler için de yaşanabilir bir şehir haline getirme çabasındayız. Asıl önemli olan duyguda, düşüncede, umutta, insanı güzel kılan ve hayata bağlayan her şeyde engellerin kaldırılmasıdır. Mutlu engelli demek aynı zamanda mutlu toplum demektir” ifadelerini kullandı.
  Tören, Engelli Dostu İşletme unvanı almaya hak kazanan otel, seyahat acentesi ve işletmelere teşekkür belgesi ve flama takdim edilmesinin ardından, otel temsilcileri Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile hatıra fotoğrafı çektirdi. 10. Geleneksel Mersin Engelliler Haftası Şöleni kapsamında düzenlenen etkinlikler ise 16 Mayıs’a kadar devam edecek.

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı