Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Mersin’de 19 Mayıs coşkusu

  Mersin’de 19 Mayıs coşkusu yaşandı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Gençlik Yürüyüşü ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki gösterilerle şölene dönüştü.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Özellikle engelli özel sporcuların halk oyunları gösterileri büyülerken, trambolin gösterisinde yeteneklerini sergileyen gençler heyecanla izlendi.
  Mersin’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, sabah saat 8.30’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş’in Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Kutlamalar daha sonra Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünden başlayan Gençlik Yürüyüşü ile devam etti. Yürüyüşe, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Mersin milletvekilleri, engelli ve sporcu gençler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. Stadyum önünden dev Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle hareket eden kortej, Silifke Caddesi’ni takiben Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Bando eşliğinde yürüyen korteje, yol boyunca vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

  “Büyük Önder’in Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattığı tarih olan 19 Mayıs, tarihimizin önemli bir dönüm noktasıdır”
  Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Vali Çakacak, törende yaptığı konuşmada, başta gençler olmak üzere tüm milletin, Türk tarihi açısından oldukça önem taşıyan ve gençliğe armağan edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Çakacak, “Yüce milletimiz, tarih boyunca kurduğu ihtişamlı ve güçlü devletlerle daima tarihe yön vermiş, tarihin akışını değiştirmiştir. Milletimize tarih boyunca hiçbir zaman esaret zinciri vurulamamış, milletimiz asla boyunduruk altında yaşamamıştır. Geçmişi şan ve şöhretle dolu milletimizi tarihe gömmek isteyen düşmanlarımıza karşı yüce milletimiz, içerisinde bulunduğu yoksunluklar ve imkansızlıklara aldırmadan, istiklali ve istikbali için canı pahasına mücadele vermiştir. İşte, Büyük Önder’in Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattığı tarih olan 19 Mayıs, bu nedenle tarihimizin önemli bir dönüm noktasıdır. Milletimiz adeta küllerinden yeniden doğarak 19 Mayıs’ta başlattığı milli mücadele, düşmanın kutsal vatan topraklarımızdan temizlenmesini sağlayan destansı bir zaferle sonuçlanmıştır. Tarihimize altın harflerle yazılan büyük zaferlerden biri olan bu zaferle bu toprakların ilelebet vatanımız kalması sağlanmış, cumhuriyetimizin de temelleri atılmıştır. Al yıldızlı bayrağımızın üzerinde gururla dalgalandığı cennet vatanımızda hür ve bağımsız olarak yaşamamızı sağlayan başta cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum” dedi.
  Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Çakacak, “Milletimizin tüm fertleri, uğruna büyük bedeller ödenerek kurulan cumhuriyetimize yönelen tehditlere bugün de canı pahasına karşı koyarak emanetin emin ellerde olduğunu göstermektedir. Milletimiz, iç ve dış düşmanlarımızın içimize sızdırdıkları hainler eliyle tarihimizde eşi benzeri görülmemiş bir ihanete maruz kaldığımız 15 Temmuz darbe girişimine karşı durarak, bu inanç ve kararlılıkta olduğunu tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir” diye konuştu.
  Gençlere de seslenen Çakacak, “Geleceğimizin teminatı sizlersiniz. Sizlere inanıyor ve sizlere güveniyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından sizlere verilen istiklalimizi ve istikbalimizi muhafaza ve müdafaa etme görevini layıkıyla yerine getireceğinize yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.
  Çakacak’ın konuşmasının ardından, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Engelliler Gençlik Merkezi özel sporcularının sergilediği halk oyunları gösterisi büyük beğeniyle izlendi. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu kutlamalar, Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisinin ardından gençlerin müzik, dans, savunma ve akrobasiden oluşan capoeira gösterisiyle devam etti. Kutlamalarda minik jimnastikçilerin gösterileri büyük alkış alırken, gençlerin ve miniklerin trambolin gösterileri de nefes kesti.
  Kutlamalar, Vali Çakacak, Tuğamiral Yıldız ve Başkan Kocamaz’ın, oryantiring branşında dereceye giren sporculara ödüllerini vermeleri ile sona erdi.

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah
  Sıradaki Haber Başkan Özyiğit, Mersin Cemevi’nde Aşure etkinliğine katıldı