Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  “LOJİSTİKTE SERT DARALMA YAŞANIYOR”

  Doğmuş: “Ticaret savaşları ve Türkiye ekonomisindeki kriz, taşımacılık ve lojistik sektöründe sert daralma getirdi.”

  Bu haberin fotoğrafı yok

  CRD Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Doğmuş, uluslararası şirketler adına sektörleriyle ilgili denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan, dünya geneline yayılmış bağımsız firmaların bütün ağlarını düzenleyen ve yönlendiren KPMG’nin araştırmasını sonucu yayınlanan raporu değerlendirdi.
  Coşkun Doğmuş, ticaret savaşları ve Türkiye ekonomisindeki kriz sebebiyle taşımacılık ve lojistik sektöründe sert daralma olduğunu belirterek: “Ekonomideki dalgalanmalar dış ticaret hacminde 2019’un ilk beş ayında yüzde 9.7’lik küçülme getirdi. En sert gerileme ise değer olarak hava ve deniz yolu ile yapılan taşımacılıkta gerçekleşti.” diye konuştu.
  Aynı dönemde havayolu taşımacılığının yüzde 20.8 daraldığını, denizyolu ile yapılan taşımacılığın ise yüzde 12.5 küçüldüğünü de vurgulayan Doğmuş: “Karayolu ile yapılan taşımacılıkta yüzde 7.1 gerileme olurken, ham petrol ve doğalgaz ithalatındaki canlılık nedeniyle diğer taşımacılık türünde hacim yüzde 30.9 büyüdü” şeklinde konuştu.
   
  YENİ YÜKLER, İŞ YAPMA KOŞULLARINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

  KPMG’nin raporuna göre, dünya genelindeki jeopolitik gerilimler, Brexit süreci, ticaret savaşları ve çevresel düzenlemelerin şirketlere getirdiği yeni yüklerin taşımacılık sektöründe iş yapma koşullarını olumsuz etkilediğine de dikkat çeken Doğmuş: “Yük taşımacılığı dışında yolcu taşımacılığında transit yolcu sayısındaki yüksek artış ile denizyolu yolcu taşımacılığında yüzde 18.8 büyüme kaydedilirken, havayolu yolcu taşımacılığında iç hattaki daralma sonucu yüzde 3.3 küçülme meydana geldi” dedi.
   
  İTHALATTAKİ DARALMA PERFORMANSI ZAYIFLATTI

  Türkiye’de özellikle iç talepteki küçülme nedeniyle yurtiçi taşımacılık faaliyetlerinde, ithalattaki daralma sebebiyle de uluslararası taşımacılıkta zayıf bir performans gözlendiğini de dile getiren Doğmuş: “İhracatın görece canlılığını koruması ise sektörün uluslararası taşımacılığındaki zayıflığı kısmen sınırlıyor” diye konuştu.

  Türkiye’nin coğrafi konumu ve dünya ticaretinden aldığı payın her geçen gün artması, taşımacılık ve lojistik sektörünün uzun vadede potansiyelinin yüksek olduğunu da söyleyen CRD Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Doğmuş: “Buna karşın yurtiçinde talebin zayıflaması, petrol fiyatları ve piyasalardaki oynaklık, İngiltere gibi önemli bir dış ticaret ortağındaki belirsizlik ve Ortadoğu’daki gerilim sektörün görünümünü kısa vadede olumsuz etkiliyor” şeklinde konuştu.

  NURDANE KARAKUŞ

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı