Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kişniş fideleri üreticinin yüzünü güldürdü

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bağcılık ile geçimini sağlayan üzüm üreticilerine yönelik hayata geçirilen, ‘Mersin İli Meyveciliği Yayma ve Geliştirme Projesi’ kapsamında, Gülnar ilçesinde 17 bin adet kurutmalık kişniş üzümü fidesi dağıtıldı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, kişniş üretimini arttırmak, üreticiye destek olmak, anaç kullanımını yaygınlaştırmak, yöredeki bağları daha modern hale getirmek, ürün verimini ve kalitesini artırılmak için yaklaşık 17 bin adet kurutmalık kişniş üzüm fidesi, törenle Gülnarlı üreticilerle buluşturuldu. 

  Aşılı asma fidesi dağıtım törenine Gülnar Kaymakamı Ekrem Güngör, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, İlçe Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş Işık, muhtarlar ve üreticiler katıldı. 

  Aşılı asma fidesi dağıtım töreninden önce Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü personelleri tarafından üreticilere eğitim verildi. Eğitimde Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Mehmet Erdem Kiraz, yetiştirme teknikleri, bağ tesisinde yer, çeşit ve anaç seçiminin önemi, bir bağın nasıl tesis edilmesi gerektiği, filoksera böceğinin bağcılığa olan zararı, bağ yerinin hazırlanması, dikim planı, fidanların dikimi ve bakım işlemleri hakkında üreticileri bilgilendirildi. Eğitimler sonrasında gerçekleştirilen dağıtımda 211 üreticiyi kişniş fidelerinin dağıtımı yapıldı. 

  “Büyükşehirin projeleri sayesinde Gülnar’da sulu tarım başladı” 

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tarımsal hizmetlerin Mersin tarımını geliştirdiğinin ve üreticiye gelir kapısı açtığını belirten Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş Işık, “Biz eskiden Gülnar’da kuru tarım yapıyorduk. Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri sayesinde Gülnar ilimiz sulu tarıma kavuştu. Ilısu suluma projesini hayata geçirerek üreticilerimizi suyla buluşturdu. Üretimlerimiz arttı. Hatta geçen yıl üreticilerimizden bir tanesi bu proje sayesinde Gülnar’da ilk defa çilek üretimine başladı” dedi. 

  İHA

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  AK Parti’yi kuranlar aynı ya
  Sıradaki Haber AK PARTİ BUGÜNKÜ ANLAYIŞIYLA BİR YERE VARAMAZ!