Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  “Kayıtdışı çalışanların poliçe kesmesinin önüne geçeceğiz”

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Sigorta sektöründe kayıtdışı yapılanmalarla mücadele başladı.
  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 30 No’lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Abdülcelil Alkış, komite olarak, ilerleyen süreçlerde merdiven altı sigortacılık olarak tabir edilen kayıtdışı yapılanmalara karşı mücadele başlatacaklarını söyledi.
   
  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 30 No’lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Abdülcelil Alkış, mevcut durumda sektörde yaşanan sorunlardan biri olarak kayıtdışı çalışan firma ve şahısları göstererek, bunlarla mücadele başlattıklarını bildirdi. İlk etapta 3 firma tespit ederek konuyu, müfettiş atanması adına TOBB’a bildirdiklerini kaydeden Alkış, şunları söyledi:
  “Yasal olarak TOBB levha kaydı olmayan firmaların ya da kişilerin poliçe kesmesi doğru değil. Ancak maalesef birçok kişi yetkileri olmamasına rağmen ek iş olarak sigortacılık yapıyor. Bu durumda oluşan haksız rekabetten dolayı hem düzgün çalışan firmalar mağdur oluyor, hem de sigorta yaptıranlar mağdur olabiliyor.”

  Sigorta acenteleri başka işlerle uğraşmamalı

  Sigorta acentesinin başka bir işle uğraşamayacağını vurgulayan Alkış, “Sigorta acentesi olabilmenin koşulları var. Gerek yasal, gerekse bir takım fiziki şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Mersin’de ilçeler dahil 350 yetkili acente faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar mücadele edilmemesi nedeniyle bu 350’ye ek olarak çok sayıda yetkisi olmayan yapılanmalar oluşmuş. Önümüzdeki süreçte bu haksızlıkla mücadele Komitemizin önceliği olacak” dedi.

  “Kullanıcılar da dikkatli olmalı”

  “Bugün 3 firma ile başladık ama sektörün de desteği ile kısa zamanda sayıyı artıracağız” ifadesini kullanan Alkış, kaçak çalıştığı tespit edilen firmaların isim ve adres bilgisinin kendilerine ulaştırılmasını isteyerek bu tür yapılanmaları da ivedilikle tabela, yazı gibi sigorta işlemlerini çağrıştıran tüm ögeleri kaldırmaya davet ettiğini söyledi. Kaçak çalışan firmaların kullanıcıları mağdur edeceğine de dikkat çeken Alkış, “Sigorta yaptırmak isteyen kişiler mutlaka firmanın TOBB levha kaydı bulunup bulunmadığına dikkat etmeli. Yetkili olmayan kişiler tarafından dolandırılma ihtimallerine karşı tüm vatandaşların sadece yetkili acenteleri tercih etmelerini önemle rica ediyorum” diye konuştu.

  SEVİM ESRA GÜNGÖR

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah
  Sıradaki Haber Başkan Özyiğit, Mersin Cemevi’nde Aşure etkinliğine katıldı