Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  KADINLAR SİYASETTE EŞİTLİĞİ ARIYOR!

  Mersin Kadın Platformu ‘Siyasi partilerin seçim karnesini açıklıyoruz!’ başlığı altında açıklama yaparak 21 Mayıs 2018 günü akşamı aday listelerinin açıklanması ile kadın haklarının göz ardı edildiğine dikkat çekti.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Yapılan açıklamaya göre; kurumlarda, partilerde, sendikalarda ve meslek örgütlerinde tüm teknik, sosyal ve psikolojik engellemelere rağmen var olma mücadelelerini sürdürdükleri belirten Kadın Platformu, evlere kapatmak isteyenlere karşı evlerden çıktıklarını, haklarında alınan kararlara katılmak için politik olarak sorumluluklarını aldıklarının altını çizdi.

   

  Yalnızca seçim dönemlerinde mücadele etmediklerini tüm vakitlerde de  mücadele etmeye devam ettiklerini, bütün bunların yanında alelacele yapılan bu ‘baskın seçim’in yoğun takviminde, milletvekili adaylarının açıklanmasının hemen arifesinde bir açıklama yaptıklarını kaydeden Kadın Platformu, eşit temsiliyet istedikleri konusunda daha önceden kamuoyuna duyurduklarını ifade etti.

   

  Daha önceden kamuoyuna duyurdukları açıklamalarında ise şu ifadelere yer verilmişti: “Hayatın her alanında emek yoğun biçimde çalışıyoruz ama seçim süreçlerinin ardından ‘haydi eve, ayağımızın altında dolaşmayın’ muamelesi görmek istemiyoruz. Erkeklerin siyasi askeri, ekonomik ve tüm diğer başarıları için dayanak olmak istemiyoruz. Eşit temsil ve kendi kararlarımızı alabileceğimiz karar mekanizmalarında hak ettiğimiz yerleri istiyoruz.”

   

  “KADINLARA NEREDEYSE HİÇ YER VERMEYEN PARTİLER OLARAK BU SEÇİMİN KAYDINA GEÇİYORLAR”

   

  21 Mayıs 2018 günü akşamı aday listelerinin açıklanması ile bu haklarının göz ardı edildiğine değinen Kadın Platformu: “Bu seçimlerde de Türkiye genelindeki 4200 milletvekili adayının 904’ü kadın, 3296’sı ise erkeklerden oluşuyor. Halkların Demokratik Partisi uyguladığı parti içi cinsiyet kotası ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik mekanizmaların hayata geçirilmesinin beklenen bir sonucu olarak %37 oranında kadın temsiliyeti ile eşitliğe en yakın tabloyu sergiliyor. Onu, %25 kadın temsiliyeti İle Vatan Partisi, %22 İle İyi Parti izliyor.  %21 lik kadın temsiliyet oranı ile Cumhuriyet Halk Partisi Ve Adalet Ve Kalkınma Partisi kadın temsiliyeti genel oranlamasında 4. sırada yer alıyorlar. %13 oranı ile Saadet Partisi ve %11 oranı ile Milliyetçi Hareket Partisi de kadınlara neredeyse hiç yer vermeyen partiler olarak bu seçimin kaydına geçiyorlar.” şeklinde belirtti.

   

  “KADIN ADAY KOYMAK KONUSUNDA İSTEKSİZ VE BAŞARISIZ OLDUKLARINI GÖSTERİYOR”

   

  Partilerin 1. sıradan kadın aday gösterme oranlarına baktıklarında HDP’nin 18 kadın aday ile birinci sırada yer aldığına dikkat çeken Kadın Platformu: “13 kadın aday ile Vatan Partisinin izlediğini, 6’şar kadın aday ile CHP ve İyi Partinin bu açıdan 3. sırayı paylaştığını ve 4 kadın aday ile AKP’nin ardından 2 aday ile MHP nin izlediğini. Saadet Partisinin ise ilk sıradan hiç kadın aday göstermemiş olduğunu görüyoruz. Türkiye genelinde tablo, kadın aday sayısının en yüksek olduğu partide dahi eşit temsiliyete yaklaşmamış olduğu ve kadın aday oranları görece yüksek gibi görünen partilerin seçilebilecek yerlerden kadın aday koymak konusunda isteksiz ve başarısız olduklarını gösteriyor.” diye belirtti.

   

  “SİYASİ PARTİLER İÇİN BİR CİNSİYET KARNESİ ÇIKARDIK”

   

  Kadın Platformu, siyasi figürlerin zaman zaman Kadın Kenti gibi tamlamalarla andığı Mersin yerelinde siyasi partiler için hazırladıkları toplumsal cinsiyet karnesini şöyle ifade ettiler: “Mersinde gösterilen toplam 91 milletvekili adayının yalnızca 27’si kadın. Yani Mersin için kadın aday oranı %29.  Bu oran %21 olan Türkiye ortalamasının biraz üzerinde. Mersin’de 7 parti 13’er milletvekili adayı ile seçimlere giriyor. Bu partilerden en yüksek sayıda kadın milletvekili 5’er aday ile HDP ve Vatan Partisinde bulunuyor. CHP, AKP ve İyi Parti 4’er kadın aday ile 2.i sırayı paylaşıyor. Onları Saadet Partisi 3 kadın aday ile izliyor. Yalnızca 2 kadın aday gösteren MHP ise Mersin’in karne notu en düşük partisi olarak göze çarpıyor. Sadece 13 kontenjan içindeki kadın aday sayısı tabloyu anlamamıza elbette ki yetmiyor. Kadın adayların sıraları da bizim için önemli. Mersin’de birinci sıradan kadın aday gösteren yalnızca iki parti bulunuyor; HDP ve Vatan Partisi. Bu iki partinin ardından AKP, 3. sıraya ilk kadın  adayını koyarak yerleşmiş durumda. Onu is 4. sıradan kadın aday göstererek CHP ve İyi Parti izliyor. Saadet Partisi ve MHP seçilmesi imkansız 7 ve 8. sıralardan ilk kadın adaylarını göstererek, aslında mecliste sayısal olarak kadın temsiliyeti konusunda en duyarsız iki parti olduklarını gösteriyorlar. Bu seçimlerde CHP 23 yıl sonra ilk kez seçilebilir bir yerden bir kadın aday göstermiş bulunuyor.”

   

  Halkların Demokratik Partisi ve Vatan Partisinin sayısal olarak kadın temsiliyeti açısından en yüksek orana sahip olduklarını ifade eden Kadın Platformu: “Fakat yine bu seçimlerde de hakkımız olan eşit temsiliyet ve kadın iradesinin meclise taşınması konusunda sayısal olarak dahi partilerin yine sınıfta kaldığı da bir gerçek.” ifadelerine yer verdi.

   

  “KADINLARI GÜÇLENDİRECEĞİ BİR GERÇEKTİR”

   

  Kadınlar olarak kadın iradesinin meclise taşınmasında ısrar ederken, kadınların temel haklarını ve kadın bakış açısını meclise yansıtan, kadın iradesini mecliste temsil edebilen, kadınların sesine ses olabilen bir temsiliyetten bahsettiklerini belirten Kadın Platformu: “Barışı, kadın özgürlüğünü, kimlik, beden ve emek politikaları hakkında ‘benim bedenim benim kararım’ şiarını meclise taşıyabilen bir temsiliyetten bahsediyoruz. Kadın iradesinin meclise taşınması meselesini biraz daha detaylandıralım. Kadın iradesinin meclise taşınması; kadınlar tarafından, kadın bakış açısı ile oluşturulmuş politikaların kararlılıkla uygulanması demektir. Bu politikalar; parti içi karar alma mekanizmalarında uygulanan toplumsal cinsiyet/kadın-LGBT-Genç  kotaları, kadınlarla ilgili kararların kadın meclisleri aracılığı ile alınıp hayata geçirilmesi, bu kadın meclislerinin işleyişinin geleneksel hiyerarşik yapılarının yeniden yorumlanarak demokratikleştirilmesi,  toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için parti organlarında önlemler alınması ve parti içi eğitimlerin yapılması, eşitlik birimlerinin hayata geçirilmesi vb. politikalardır. Ayrıca aday belirlenme süreçlerinde, aday gösterilecek kadınların kadın meclisleri gibi kadın örgütlenmelerinin içerisinden seçilmesi ve fermuar sistemi olarak adlandırdığımız sıralamada 1 kadın bir erkek adayın yerleştirilmesi de bu konuda uygulanacak önemli politikalardan. Bu politikaların parti içindeki kadınların siyasi hayata ve karar mekanizmalarına katılımları önündeki engellerin kalkmasını  sağlamanın yanında seçim sürecinde ve sonrasında kadın adayların ve kadın vekillerin karşılaşacakları toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılığa karşı da kadın dayanışmasını tesis edeceği ve kadınları güçlendireceği bir gerçektir.” şeklinde ifade etti.

   

  “EŞİT TEMSİLİYETİ KONUSUNDA MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

   

  Tüm bu tablo altında 24 Haziran 2018 seçim sürecine giderken, kadınların eşit  ve kadınların iradesini meclise taşır bir biçimde temsil edilmediği bir meclisin kadınlar hakkında yasalar çıkarmasının meşru olmadığını belirtmek istediklerini ifade eden Kadın Platformu: “Biz kadınlar, bu hayatı emekleri ile döndürenler, hakkımız olan kadın iradesinin karar mekanizmalarında da eşit temsiliyeti konusunda mücadelemize devam edeceğiz. Eşit temsil ve emeğimizin karar mekanizmalarında da görünür olması yönündeki haklarımızın bundan sonra da arkasında olacağımızı buradan tüm Mersin halkları ile paylaşıyoruz.” diye kaydetti.

  EMRAH BİRGÜL

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?