Mersin Büyükşehir Belediyesi otobüslerinde sabah erken saatlerinde başlayıp 8 saat direksiyon sallayan kadın kaptan şoförler mesleklerini en iyi şekilde yapıyorlar.

 

Sabahın erken saatlerinde iş başına koyulan şoförlük yapan kadınlar yolculara hizmet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydettiler.

 

8 saat direksiyon sallayan 30- 35 ve 40 yaş arasındaki kadınlar yaptıkları işi zevkle yaptıklarını belirtilerek yolculardan güzel tepkiler de aldıkları dile getirildi.

 

“BU İŞİ ZEVKLE YAPIYORUM”

 

17 yıl araç kullandığını ve 3,5 yıldır da belediye otobüsü kaptanlığı yaptığını belirten Şoför Hüsniye Kurt: “Şoförlük mesleğini çok seviyorum. Bu işi zevkle yapmaktayım. Yolculardan güzel tepkiler de alıyoruz. Bu mesleği yaparken kadınları her işi yapabileceklerini diğer kadınlarımıza gösteriyoruz.  Kadın şoförlüğü babadan kalma  bir meslektir.” şeklinde konuştu.

 

“ŞOFÖRLERİN ÇOĞUNUN ÜNİVERSİTE DİPLOMASI BULUNUYOR”

 

Belediyenin halk otobüsünde çalışan bir başka şoför Selvi Kurt ise mesleğin kolay ve zor yanlarının olduğunu dile getirerek: “Bazen tepkilerle karşılaşıyoruz elinin hamuru ile niye direksiyon başına geçtin diyen de var. Mersin’li kadın kaptanların arasında Turizmci, Desinatör, Muhasebe gibi birçok  meslek sahibi olanlarda var. Şoför kadın kaptanlar en çok  trafikte uygunsuz yere park edilen  otomobil sürücülerinden şikâyetçi. Halk otobüslerin kaptanlığını yapan kadın şoförlerin çoğunun üniversite diploması bulunuyor. Aralarında Çevre Mühendisi’nden tutun da trafik eğitmenliğine kadar meslek sahibi olan var. Onlar şoförlüğü seviyor. Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kadın kaptan şoförler, diğer mesai arkadaşlarım gibi işlerinde başarılı olması kent adına beni çok mutlu ediyor.” ifadelerini kullandı.