Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  “İKTİDAR OLMASAYDINIZ BU MECLİS BOMBALANMAZDI, BU ÇOCUKLAR TECAVÜZE UĞRAMAZDI”

  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, AKP’nin OHAL’i kalıcı hale getirdiği yasa teklifi üzerinde dün TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  CHP’li Başarır konuşmasında şunları dile getirdi:

  Ohal’den Beter Düzenlemeler Var

  Burada 15’inci maddeyi tartışırken 11’inci, 12’nci, 13’üncü, 14’üncü maddeleri yani bunları bir bütün olarak irdeleme zorunluluğumuz var. Bu düzenlemelerle Türkiye hukuk devletine doğru mu gidiyor yoksa bir polis devleti mi oluyor? Biz, bu kanun teklifi gelirken, OHAL’in örselediği hukukumuzu bir nebze düzelteceğini, bununla ilgili hükümler geleceğini düşünüyorduk, hak kaybına uğrayan insanların haklarının teslim edileceğini düşünüyorduk ama gördüğümüz kadarıyla OHAL’den daha beter düzenlemeler var.

  Hukuk Devletinden Polis Devletine Doğru

  Çok merak ediyorum, tutukluluk incelemelerinin duruşmasız yapılmasının size ne gibi bir faydası var? Neden, arama, el koyma gibi işlemlerde hâkim kararına gerek görmüyorsunuz. Neden OHAL kalıcı hâle gelip valiler başlarında bekçi olarak bulunduruluyor?

  Modern dünyanın hukuk sistemlerinde gözaltı süreleri dört gündür ama görüyoruz ki on iki gün.

  Neden MİT Bilgi Edinme Kanunu’nun kapsamı dışında bırakılıyor?

  En komiği, bana göre, uyuşmazlık mahkemesi adli tatilde ivedi olarak göreceği işlerde tutukluluk durumunu neden kapsam dışı bırakıyorsunuz?

  Bu uygulamaların hepsi kişi güvenliğinden, kişi özgürlüğünden, hukuk devletinden polis devletine doğru bir kayışı gösteriyor.

  Tarikatlarla Görmeniz İçin Bu Ülkede Meclisin Mi Bombalanması Yoksa, Küçük Çocukların Tecavüze Uğraması Mı Gerekiyor?

  Siz bu yetkileri FETÖ ve benzeri örgütler, yapılanmalar için aldınız ve sonuna kadar da kullandınız. Çok yakın bir zamanda Adnan Hoca diye bir suç örgütü çıktı. Bakın, binlerce silah çıktı İstanbul’un göbeğindeki bir villadan. Kadınlarımızın, çocuklarımızın, tecavüze uğradığı ortaya çıktı. Daha komiği, bugünkü Türkiye gazetesi, çok yakın size, onun haberi. Banka hesaplarında 1 milyar dolarlık para çıktı. Şimdi, şunu çok merak ediyorum: Aklınız neredeydi? Neden bu yetkileri kullanmadınız, neden incelemediniz? Onu da unuttunuz bence. Bugün imar barışından toplayabildiğiniz para şu ana kadar 600 milyon; bedelli askerlik geliyor, herhâlde bir o kadar para toplayacaksınız ama Adnan Hoca bu ülkede, nasıl yapmışsa, 1 milyar dolar parayı toplamış. Burada da yanıldınız bence, burada da yanıldınız. Sizin FETÖ ve benzeri tarikatlarla gerçeği görmeniz için bu ülkede Meclisin mi bombalanması gerekiyor, küçük çocukların tecavüze uğraması mı gerekiyor? Bu yetkileri yerinde kullanmıyorsunuz.

  Sizin Özgürlük Anlayışınız Bu

  Ne acıdır ki bir şiir okuduğu için Genel Başkanınız hüküm giydi ve özgürlüğü kısıtlandı ama bir karikatür paylaştığımız için Genel Başkanımız, ben, 72 arkadaşım hakkında suç duyurusunda bulundu. Sizin özgürlük anlayışınız bu.

  İktidar Olmasaydınız Bu Meclis Bombalanmazdı, Bu Çocuklar Tecavüze Uğramazdı

  Bakın, bir milletvekiliniz çıktı, şunu söyledi: “2002’de Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olsaydı dünya kupasına giderdik.” Ben de diyorum ki 2002’de eğer ki iktidar olmasaydınız bu Meclis bombalanmazdı, bu çocuklar tecavüze uğramazdı.

  NURDANE KARAKUŞ

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?