Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  “HERŞEY DAHA İYİ OLACAK”

  Mersin Serbest Bölgesi’nin işletici şirketi olan Mersin Serbest Bölgesi İşletici A.Ş.’nin -MESBAŞ- 32. Olağan Genel Kurul toplantısı, yönetim kurulu listesinde anlaşma sağlanması sonrası yapıldı. MESBAŞ’ta Ali Avcı dönemi başladı. Ali Avcı bundan böyle MESBAŞ’ta artık herşeyin düzeleceğini ve daha iyi olacağını söyledi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  30 Mart 2018 tarihinde şirket binasında yapılacağı duyurulan toplantı yönetim listesinde anlaşma sağlanamadığı için iptal edilmişti. Genel kurul toplantısına katılan bazı ortaklar iptal kararına tepki gösterirken, ortakların binada olmasına rağmen yönetim listesinde anlaşamadıkları için iptal edildiğini ileri sürmüştü.

  Yapılan genel kurulda MESBAŞ önceki Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Jozef Atat ile hissedar Mehmet Azmi Damla arasında mahkemelik olunan ve usulsüzlük yapıldığı iddia edilen konular hakkında tartışmalar yaşandığı belirtildi.

  Genel kurulda kamuoyunda yıllardır tepki gören huzur hakkı ödemelerine de düşüş ve sınırlama getirildiği açıklandı.

  Huzur hakkı adı altında yönetim kurulu tarafından her ay alınan 1.950 dolar ve 3 ayda bir ikramiye iptal edilerek yerine sadece aylık brüt 7 bin 500 lira olarak belirlendi.

  3 yılığına seçilen MESBAŞ yeni yönetim kuruluna Alı Avcı’nın Başkan olacağı belirtilirken, yönetim kurulu üyeliklerine CEYNAK A.Ş., MESBAŞ’tan büyük hisse satın alan Mersin Deniz Ticaret Odası, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, TAYSEB A.Ş. ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin de seçildiği açıklandı.  Samsun Limanı’nı da işleten, Samsun Serbest Bölgesi’nin de büyük ortakları arasında yer alan Mersin kökenli Cey Grup, MESBAŞ’ın hazineye ait yüzde 21.2’lik hazine hissesini 25.8 milyon TL’ye satın almıştı.  Türkiye’nin faaliyete geçen ilk serbest bölgesi Mersin Serbest Bölgesi’nin işleticisi olan MESBAŞ’ın hisseleri içinde yer alan Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye ait yüzde 21,2’lik kamu payı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca Eylül 2017’de satışa sunulmuştu.

  İhaleye Cey Grubu Ortak Girişim Grubu, Menas-Mersin Zirai Ürünler İşleme İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Mersin Ortak Girişim Grubu, Çaaş Yatırım A.Ş. ve Tayseb-Toros Adana Yumurtalık Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. teklif vermişti.  Ankara’da yapılan ihalede en yüksek teklifi Ceynak Lojistik’i bünyesinde bulunduran Cey Grup Ortak Girişim Grubu vermişti. Cey Grup, 25,8 milyon liralık teklifle ihaleyi kazanmış ve MESBAŞ’ın hisselerinin yüzde 21’ine sahip olarak, MESBAŞ’ta büyük ortak olmuştu.

  MESBAŞ’a büyük ortak olmalarının ardından açıklama yapan Ceynak’ın Samsun Serbest Bölgesi’nin de büyük ortağı olduğunu hatırlatan Cey Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı: “Buradaki tecrübelerimizi, sinerjimizi katarak Mersin’de paydaşlara ve diğer ortaklara daha verimli olacak bir işletme yaratacağız. Bu hisselerin Mersin’de kalması ise ayrıca önemli. Yabancılara gitmemesi sevindirici” şeklinde konuşmuştu.

  Bu arada Deniz Nakliyatı T.A.Ş.’nin ve 2. vatandaşın daha  hisselerini satın alan Mersin Deniz Ticaret Odası’nın da A grubundan 1.080.432 hisse ve B grubundan 489.750 hisse olmak üzere toplamda 1.570.182 hisse senedi ile MESBAŞ’ın şirket sermayesinin yüzde 10’dan fazlasına sahip 3 ortaktan biri olduğu belirtildi.

  Mersin Serbest Bölgesi’de faaliyet gösteren bir şirket tarafından mahkemeye verilen, büyük usulsüzlükler yapıldığı iddia edilen önceki MESBAŞ yönetimine karşı dava sürecinin devam ettiği vurgulandı.
   

  AHMET YİĞİT

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah
  Sıradaki Haber Başkan Özyiğit, Mersin Cemevi’nde Aşure etkinliğine katıldı