Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Hal çalışanları fazla mesaiden yana dertli

  Mersin Yaş Meyve Sebze Komisyoncuları ve Sevkiyatçıları Katipleri Yardımlaşma Derneği üyeleri günde 15 saat çalıştırıldıklarını iddia ederek,” Yetkili makamların hu konuya gerekli hassasiyeti gösterip mağduriyetimizin giderilmesi için adım atmasını bekliyoruz” dedi.

  Mersin Yaş Meyve Sebze Komisyoncuları ve Sevkiyatçıları Katipleri Yardımlaşma Derneği fazla mesaiden yana bir hayli dertli. Konuyla ilgili açıklama yapan Dernek başkanı Evcimen, yetkililerden yardım talep etti.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  REFERANDUMDA ‘OY BASKISI’

  Yaş Meyve Sebze Komisyoncuları ve Sevkiyatçıları Katipleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Bedii Evcimen “Yılladır yasalarda olmasına rağmen hafta sonu iznimiz Mersin Komisyoncular Derneği tarafından gasp edilmektedir. Yılladır günde 15 saat ve haftanın 7 günü çalışıyoruz. Hiçbir sosyal yaşantımız yoktur. Gecenin üçünde başlayıp akşamında 6’sına, bazen 7’sine kadar çalışıyoruz. Bu çalışma koşulları altında çocuklarımızın yüzüne hasret kaldık. Dernek olarak yasalarda olan hafta sonu tatilimiz için ilgili yerlere gerekli müracaatlarımızı yaptık. Yapılan görüşmeler neticesinde toptancı halimizin bağlı bulunduğu Mersin Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Sayın Serdal Ülgen, toptancı halinde bulunan değişik meslek gruplarından 9 dernek ile görüşmeler yapıp hafta sonu tatilinin hangi gün olması gerektiği konusunda görüş ve önerilerini aldı. Yapılan görüşmeler neticesinde, 6 dernek hafta sonu tatilinin Pazar günü, 2 dernek cumartesi günü olması, bir denek de tatil olmaması yönünde görüş bildirdi. Dernek görüşlerini Büyükşehir Belediyesi’ne bildirdikten sonra Komisyoncular Derneği’nin cumartesi günü tatil edilmesi yönündeki görüşüne kendi üyelerinden tepkiler geldi ve bunlar Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ulaştırıldı. Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanımız, halimizde en doğal hak olan hafta sonu tatili için halde referandum yapılması kararı aldı. Referandumun yapıldığı gün Hal Müdürlüğü anons yaparak 412 komisyoncunun referanduma katılması için davet etmiştir. Fakat Komisyoncular Derneği Başkanı da saatte 3 kez anons geçerek kendi üyelerine referanduma katılmama çağrısı yapmıştır. Yapılan oylamada 100 kişi Pazar günlerinin, 18 kişi cumartesi günlerinin tatil olması için oy kullanmıştır” dedi.

   

  AYNI MAHKEME 2 AYRI KARAR

  “Belediye meclisinden pazar günü hafta tatili olması yönünde karar çıkarılarak yürürlüğe konulmuştur” diyen Evcimen, “Komisyoncular Dernek Başkanı Sayın Münir Şen, kendi firması olan Mersin Tropikal Sebze Meyve adına Mersin İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı aldırmıştır. Büyükşehir Belediye Başkanlığı bunun üzerine Adana Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etmiş ve itirazı da kabul edilmiştir. Fakat Komisyoncular Derneği Başkanı bu sefer dernek olarak aynı mahkemeye başvurmuştur. Mahkeme bu kez Büyükşehir Belediyesi’nin itirazını reddetmiştir. Aynı mahkeme, aynı davadan iki karar vermiştir. Yetkili makamların hu konuya gerekli hassasiyeti gösterip mağduriyetimizin giderilmesi için adım atmasını bekliyoruz. Şu an halimizde vardiyalı çalışma sistemi yoktur. Fazla çalışma ücreti almıyoruz. Her katibe 2500-3000 lira maaş veriliyor ama sigorta primleri asgari ücret üzerinden yatırılıyor. Hafta sonu da çalışıyoruz, mesaiye de kalıyoruz ama mesai ücreti verilmiyor. Yasalarda bile Mersin hali şu anda hafta sonu kapalı görünüyor. Türkiye’de Pazar günleri açık olan tek hal Mersin Hali’dir. Diğer hallerin tamamı haftada bir gün kapalıdır” ifadelerini kullandı.

   
   
   

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı