Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Filmmor Mersinli kadınları buluşturdu

  15. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin ilk günü yoğun bir izleyici kitlesinin katılımıyla gerçekleşti. Filmmor Kadın Kooperatifi kurucusu Melek Özman, cinsiyetçi ve egemen sinema sektörüne bir alternatif olarak bu festivalleri gerçekleştirdiklerini ve asıl amaçlarına bu festivali yapmaya gerek duymadıkları zaman ulaşacaklarını ifade etti.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Fatma Sarıkaya- Bu yıl on beşincisi düzenlenen 15. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşti. . Mersin Kent Konseyi ‘Kadın ve Siyaset Komisyonu’ ve Mersin Kadın Platformu ortaklığıyla gerçekleşen festivalin ilk gününde Tereddüt, Zeytin Ağacı, Başkasının Evi ve Tam gözlerimi açarken adlı filmler izleyiciyle buluştu. Festivale yoğun bir katılım olması nedeniyle bir çok seyirci filmleri ayakta ve yerde oturarak izledi.

   

  “FİLMMOR BİR KADIN DAYANIŞMASININ ÜRÜNÜ”

   

  Filmmor Gezici Festivalin ortaya çıkışını anlatan yönetmen Melek Özman, bu festivalin aynı zamanda kadın dayanışmasının bir örneği olduğunu belirterek, “2001 yılında ilk festivali İstanbul’da yaptık. O zaman neden Diyarbakır’da da yapmıyorsunuz diye bir talepte bulunuldu. İkinci yıl İstanbul, Diyarbakır oldu. Sonraki yıllarda başka şehirlerdeki kadın örgütlerinden talepler gelmeye başladı ve böylelikle gezici festival haline geldi. Şuanda 7 hafta sürüyor, her hafta sonu bir şehirdeyiz. Gezici festival bizim için bambaşka bir şey. Bu festival ile kadınları görünür kılıyoruz, dünyanın her yerinden kadınlar ne söyledi, ne üretti onları buluşturuyoruz, bir sürü konuyu tartışıyoruz ama aynı zamanda da biz bunu her ilde kadın örgütleriyle ortak yapıyoruz. Bu iş de kadın dayanışmasının güzel bir örneği. Birlikte bir festival ortaya çıkarıyoruz, bu bir buluşma aslında. Hayatın her alanında mücadele edilmesi gerektiğini düşünen kadınlardık biz ve neden bunu en iyi bildiğimiz yolla yapmayalım dedik. Bunun yanında bir de her yıl cinsiyetçi filmlere Altın Bamya isminde anti ödül veriyoruz. Bunu vererek biz, “Sizi izliyoruz ve buna dikkat edin, böyle filmler yapmayın” diyoruz.” dedi.

   

  Egemen film sektörüne bir alternatif sunmak istedikleri için bu yola çıktıklarını ifade eden Özman, kendilerini filmlerle ifade etmek istediklerini dile getirdi. Özman,  “Bizim temel derdimiz; görmek istediğimiz filmler şehre gelmiyordu, sinemalara gelmiyordu. Cinsiyetçi, egemen, ticari bir sinemanın her yeri işgali söz konusuydu. Dolayısıyla biz sinemada kendimizi ifade etmek istiyorduk. Kadınların kadın olduklarını hatırlamaları, ayrımcılığı, eşitsizliği yaşamadıkları bir dünya hayal ediyoruz. Bu düşü de sinema ile gerçek kılmak istiyorduk. Filmmor feminist bir festival aslında ve kadınlarla ilgili bir düşü var. Biz amacımıza ne zaman ulaşırız? Bu festivali yapmaya gerek kalmadığında, artık kadın filmleri festivali yapmak gerekmediğinde, her alanda eşitlik sağlandığında biz de bu festivali yapmayacağız.” şeklinde konuştu.

   

  Film festivaline gelen kadınlar ise Filmmor sayesinde kadınların gözüyle, kadın bakış açısıyla izledikleri filmlerin çok daha kendilerinden olduğunu söyleyerek, bu tarz festivallerin ve filmlerin kendileriyle daha fazla buluşturulmasını istediklerini vurguladılar. 

   

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  TÜİK verilerine göre Türkiye’de, Haziran ayında 198
  Sıradaki Haber Mersin’de, trafiğe kayıtlı araç sayısı Haziran ayı sonu itibarıyla 798 bin 377