Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  EMEKLİ YAŞLILARA SOHBET EVİ

  Mersin Büyükşehir Belediyesi ‘İkinci Bahar Emekli Evi’ 55 yaş üstü emekliler için hizmete açtı. Yaşlı emekliler zamanlarını boş yere harcamak yerine birbirleriyle sohbet edebilme fırsatı buldu.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Yenişehir Bölge Parkı’nda emekli vatandaşların emeklilik süreçlerini daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri ve kaliteli vakit geçirebilmeleri amacıyla ‘İkinci Bahar Emekli Evi’ açtı. Açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Veysel Topkaya, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Yenişehir İlçe Müftüsü Halil Uzun, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Uslu Var, Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak, meclis üyeleri, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda Mersinli vatandaş katıldı.

  Açılış konuşmasını Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz gerçekleştirdi.

   

  İkinci Bahar Emekli Evi’nde, emekliler anılar, sevinçler ve hüzünlerini paylaşabileceklerini, 55 yaş üstü emeklilerin faydalanabileceği İkinci Bahar Emekli Evi’nde, vatandaşlar çalışma hayatlarını bitirdikten sonra evde vakit doldurmak ve zamanlarını boş yere harcamak yerine burada birbirleriyle sohbet edebilme fırsatını bulacağı kaydedildi.

  Vatandaşlar Emekli Evi’nde diş taraması, tansiyon ve şeker ölçümü gibi sağlık hizmetleri de alabilecek ve saz, keman kursu ve müzikal koro gibi kurslara da katılabileceği belirtildi.

   

  “HEM DE BİR VEFA VE İNSANİ BİR GÖREV OLARAK GÖRÜYORUZ”

   

  Konuşmasını gerçekleştiren Burhanettin Kocamaz: “Göreve geldiğimiz günden bu yana geçen 4 yıllık süre zarfında Mersin’i 7’den 77’ye tüm vatandaşların huzur, güven ve refah içerisinde yaşayabilecekleri bir kent haline getirmek için çalıştık. Başta dezavantajlı guruplar olmak üzere bütün toplum kesimlerini hiçbir ayırım gözetmeksizin aynı hasbi duygularla, sevgi ve şefkatle kucaklıyoruz. Mersin’imizi engelli dostu, çocuk dostu, kadın dostu, genç dostu, çevre dostu ve tabii ki yaşlı dostu bir kent haline getirmek için dur durak bilmeden çalışıyoruz. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Teşkilatı ile birlikte yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Tecrübeleriyle yolumuzu aydınlatan, hayatlarının en verimli çağlarını ülkesi ve milletine hizmet ederek geçiren yaş almışlarımızın huzur ve refahını sağlamayı hem sosyal belediyecilik anlayışımızın gereği, hem de bir vefa ve insani bir görev olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

   

  “EMEKLİ YAŞLILARIMIZ YENİ DOSTLUKLAR KURACAK”

   

  Yaş almışların her daim yanlarında olduklarını belirten Başkan Kocamaz, hayata geçirdikleri hizmetlerden de bahsederek, “Bugün sizlerle birlikte hizmete açtığımız İkinci Bahar Emekli Evimiz de emekli vatandaşlarımızın yaşamlarını daha iyi şartlarda yeni dostluklar kurarak ve kaliteli vakit geçirerek sürdürebilmeleri için hizmet verecektir. 55 yaş üstü tüm emeklilerin faydalanabileceği evde oluşturduğumuz kültür-sanat ortamında vatandaşlarımız çay, kahve, su gibi hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanacaklardır. Günlük gazete, çeşitli konularda dergi ve kitapların yer alacağı bir kütüphanesi de bulunan bu evden yararlanmak isteyen vatandaşlarımıza birer üyelik kartı çıkartacağız. Müdavimleri için günübirlik geziler, çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetler düzenleyeceğimiz, psiko-sosyal danışmanlık hizmeti vereceğimiz Emekli Evimizi aynı zamanda nesiller arası tecrübe aktarımının önemli temas noktalarından biri haline getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

   

  “BU KONUDA TOPLUMDA VE GENÇLERİMİZDE FARKINDALIK OLUŞTURACAĞIZ”

   

  Yaşlıya saygı bilincinin geliştirilmesi için çalışacaklarını dile getiren Kocamaz: “İkinci Bahar Emekli Evi çatısı altında düzenleyeceğimiz çeşitli organizasyonlarla yaş almışlarımızla gençlerimizi bir araya getireceğiz. Kuşaklar arası dayanışmanın ve yaşlıya saygı bilincinin geliştirilmesi için çalışacağız. Bu konuda toplumda ve gençlerimizde farkındalık oluşturacağız. Çocuklarımızın milli ve manevi değerlerine bağlı, vatanını ve milletini seven, toplum içinde saygınlığı olan bireyler olarak yetişmelerine bu şekilde katkı sağlayacağız. Kelimenin tam manasıyla umut ile tecrübeyi bir araya getirmek suretiyle, yaş almışlarımızın ve gençlerimizin serbest zamanlarının bir kısmını en iyi şekilde değerlendirmeleri için güzel bir zemin oluşturacağız. Bir yandan yaş almışlarımızın hayata katılma ve tutunma süreçlerine katkı sağlarken öte yandan paha biçilmez tecrübelerini gençlerimize aktarmaları için her türlü altyapıyı hazırlayacağız” diye kaydetti.

   

  “ONLARA SAYGI VE HÜRMETTE KUSUR ETMEYEN BİR GELENEĞE SAHİBİZ”

   

  18-24 Mart tarihleri arasının her yıl Yaşlılar Haftası olarak kutlandığını da değinen Başkan Kocamaz,  “Kadim Türk kültürü, İslam ahlak ve fazileti, öğretileri ile yetişen bizler, saygıdeğer büyüklerimizi yük değil şans olarak gören, onların varlıklarından mutluluk duyan, onlara saygı ve hürmette kusur etmeyen bir geleneğe sahibiz. Bilgi ve tecrübelerine her fırsatta başvurduğumuz, baş tacı ettiğimiz büyüklerimize gösterdiğimiz hürmet ve muhabbet, gelecek nesillerimiz için güzel bir örnek oluşturacak, toplumsal birliğimizin güçlenmesine ve geleceğe daha umutlu bakmamızı sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Yaşlılar Haftası’nı en kalbi duygularımla kutluyor, bugünlerimizin mimarları olan değerli büyüklerimize sağlıklı, mutlu, huzurlu ve kaliteli uzun ömürler diliyorum. Bugün açılışını yaptığımız İkinci Bahar Emekli Evinin ilimize ve yaş almışlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” diyerek son cümlelerini tamamladı.

  FERHAT ÇELİK

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeminli Mali Müşavir ve MTSO Yüksek
  Sıradaki Haber ‘KIZACAKSANIZ SİYASİ İKTİDARA KIZIN!’