Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  ‘Emeğe Saygı Adalete Davet’

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Memur-Sen Konfederasyonu, 81 ilde olduğu gibi Mersin’de de İl temsilciliği,basın açıklaması gerçekleştirerek, “Emeğe Saygı, Adalete Davet” çağrısında bulundu. 

  Memur-Sen Mersin İl Temsilciliği, Özgür Çocuk Parkında toplanarak, 5. Dönem Toplu Sözleşme’nin Hakem Kurulu’na taşınması masada uzlaşılan konuların yok sayılması ve Toplu Sözleşme müzakerelerinin hiç yapılmamış gibi davranılması üzerine 81 ilde olduğu gibi eş zamanlı olarak Memur-Sen Mersin İl temsilcisi Abdulla Çelik tarafından ‘Emeğe Saygı Adalete Davet’ temasıyla sahadayız diyerek basın açıklaması gerçekleşti. 

  “Meydanlardayız”

  Memur-Sen İl temsilcisi Abdulla Çelik yaptığı açıklamada, “Memur-Sen olarak Toplu pazarlık sürecinde Kamu İşveren Heyetiyle sözleşme imzalanmasını sağlamak için büyük çaba sarf ettik. Bu gayretin yanısıra basın açıklamalarıyla, iş bırakma eylemleriyle de sahada olduk ve heyetimizi destekledik. Bugün de aynı kararlılıkla ve örgütlü gücümüzle meydanlardayız.” ifadelerini kullandı. Memur-Sen’in ve bağlı olduğu sendikalarının titiz çalışmalarla, sahanın nabzını tutarak oluşturduğu ve kamuoyuna “makul teklifler” olarak deklare ettigi 657 teklifine karşın Kamu İşveren Heyeti’nin malül tekliflerle masaya geldiğini ve ardından toplu sözleşme sürecini hiç yaşanmayan bir süreç olarak gösterildiğinin altını çizen Çelik, “Bu iradenin sonucu olarak süreç uyuşmazlıkla sonuçlanmış ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidilmiştir. Biz, toplu sözleşme görüşmeleri boyunca masanın ve müzakerenin önemine inanarak çözüm üretmeye odaklandık ve sürecin uzlaşmayla sonuçlanması için büyük bir özveriyle çalıştık.” dedi. Sürecin tıkandığı anda, Hakem Kuruluna 3 günlük başvuru sürecini bir güne indirerek müzakere sürecini iki gün daha uzatılması teklifinin kabul edilmediğini bildiren Çelik, “Memur-Sen’in teklifleri milletin talepleridir. Çünkü bu teklifler milletin maşeri vicdanında makes bulmuş adil ve hakkaniyetli tekliflerdir. Bu nedenle, Kamu İşveren Heyetinin Merkez Bankasının gerek beklenti anketinde gerekse kendi tahmininde ifade ettiği enflasyon rakamlarının altında kalan tekliflerle masaya gelmesini kamu görevlilerinin emeğini değersizleştirmek olarak görüyoruz.” dedi. 

  “Hakem Kuruluna güvenimiz tam”

  Hakem Kurulu’na başvuru sürecinin de Kamu İşveren Heyeti Tarafından hakkaniyetli yürütülmediğini belirten Çelik, “20 günlük adeta insanüstü çabalarla gece yarılarına kadar görüşülerek, tartışılarak üzerinde uzlaşma sağlanan azımsanmayacak sayıdaki teklifimiz Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na giderken yok sayılmıştır. Yasanın açık hükmüne aykırı bir şekilde, Toplu Sözleşme sürecinin müzakere aşamasının tamamlanmasıyla birlikte Kamu işveren Heyeti tarafından ne Memur – Sen ne de genelden ayrı hizmet kolu toplu sözleşmesi imzalamaya yetkili bağlı sendikalarımıza incelemek, katkı sunmak yada imza atmak üzere toplantı tutanağı teslim edilmemiş, bu yönde bir davet ya da teklif yapılmamıştır. Konfederasyonumuzun ve sendikalarımızın imzadan kaçtıkları algısına neden olabilecek tespit tutanağı tutularak yetkinin kötü kullanılmasına, taraftarların eşitliği ilkesine dayanan toplu pazarlık hakkının sekteye uğramasına neden olunmuştur” ifadelerini kullandı. Bütün çabalara rağmen kamu görevlilerinin emeğinin değerini teslim eden bir teklifle gelinmediğini ve görüşmelerde uzlaşılan maddelerin yok sayıldı irade karşısında Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na başvurulduğunu açıklayan Abdulla Çelik, ”Bizler artık bu süreçleri geride bırakmış ve bütün dikkatlerimizi Hakem Kurulu’na yöneltilmiş durumdayız. Hakem Kurulunun sağduyu ile konuya yaklaşacağına olan güvenimiz tamdır. Memnuniyet üretmek için hala geç değil ve bütün sorumluluk Hakem Kurulu’nda” dedi. 

  “Refahtan pay, paylaşımda adalet istiyoruz”

  Alın terinin değersizleştirilmesi ve taşınan misyonun görmezden gelinmesinin Kamu görevlileri olarak kabul edilemeyecek tavır olduğunu vurgulayan Çelik, “Biz ülkenin alın teriyiz. Biz devlet hizmetlerinin kesintisiz sürmesinin, devletin tüm unsurlarıyla işlemesinin teminatıyız. Biz ailelerimizle birlikte 20 milyonluk bir kitleyiz. Tekliflerimizde haklıyız, duruşumuzda hakkaniyetliyiz. Unutulmamalıdır ki kamu görevlilerinin memnuniyeti milletin memnuniyetidir. Hakem kurulunun da bu gerçekten sarf-ı nazar etmeyeceğini umuyor ve bekliyoruz.” dedi. Kamu İşveren Heyeti’nin, Konfederasyona sunduğu teklifte yok sayıldığı iddia edilen bütün tekliflerin Hakem Kurulu tarafından dikkate alınmasını istediklerinin altını çizen Çelik, “Biz, refahtan pay, paylaşımda adalet istiyoruz. Adil ve hakkaniyetli bir hüküm bekliyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçildikten sonra yapılan bu ilk Toplu Sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanarak her ne kadar Hakem Kuruluna gidilmiş olsa bile, Hakem Kurulu’nun, bu ülkenin bütçesi, cüssesi ve de kamu görevlilerinin beklentileriyle uyumlu bir hükümler manzumesi ortaya koyacağına inanıyoruz. Çünkü Memur-Sen olarak biliyor ve diyoruz ki Türkiye varlığının ve güvenliğinin teminatı olan kamu görevlilerinin maaş, ücret ve alım gücünü yükseltecek ekonomik güce, siyasi özgüvene, politik perspektif ve bilince fazlasıyla sahiptir.” dedi. 

  NURDANE KARAKUŞ

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeminli Mali Müşavir ve MTSO Yüksek
  Sıradaki Haber ‘KIZACAKSANIZ SİYASİ İKTİDARA KIZIN!’