Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  “EGEMENLİĞİN SARAYDAN ALINIP HALKA VERİLDİĞİ GÜN”

  Mersin CHP İl Başkanlığı öncülüğünde 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlandı. Kutlanan Çocuk Bayramı konuşmasını gerçekleştiren CHP İl Başkanı Adil Aktay, ülkenin geleceği çocukların ellerinde olduğunu aktardı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin CHP İl Başkanlığı önünde bir araya  gelen CHP’li vekiller, vatandaşlar, çocuklar 23 Nisan Çocuk Bayramını kutlamak için Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş yaptılar.

  Cumhuriyet Meydanı yürüyüşü esnasında “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde slogan atıldı.

  Yürüyüşe CHP İl Başkanı Adil Aktay, CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, CHP Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve CHP’li vatandaşlar ve çocuklar katıldı.

  Meydanda kutlama için toplanan vatandaşlarla ile beraber Adil Aktay  meydana çelenk koydu.

  Ardından Aktay, 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlama konuşmasını gerçekleştirdi.

   

   

  “ANKARA’DA KURTULUŞ ATEŞİNİ TUTUŞTURDUĞU GÜN”

   

  Bugün bayram diyerek sözlerine başlayan Aktay: “Çünkü bugün, işgal altındaki bir ülkede, tüm zorluklara rağmen umudu diri tutanların, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni topladığı gün. Bugün bayram. Çünkü bugün, Türkiye’nin dört bir yanında işgalcilere karşı yakılan kıvılcımların, Ankara’da kurtuluş ateşini tutuşturduğu gün. Bugün bayram. Çünkü bugün, egemenliğin saraydan alınıp halka verildiği gün.” ifadelerini kullandı.

   

  “MİRASINI KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ”

   

  98 yıl önce toplanan o Meclis bağımsızlıklarını ve Cumhuriyeti kendilerine emanet ettiğini belirten Aktay: “ Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, bu emanete en iyi,  yeni nesillerin sahip çıkacağını bildiği için, 23 Nisan’ı çocuklara armağan etti. Evet, gelecek çocuklarımızın ellerindedir. Onların tırnağına zarar gelse yüreğimiz yanar, uykularımız kaçar. Onlar, hayatı güzelleştirendir. Aileleri aile kılan, toplumları toplum yapan, çocuklarına verdikleri değerdir. Çocuklarımıza huzur, barış ve refah içinde, temiz bir dünya miras bırakmak hepimizin görevi. İşgal şartlarında Meclis’i toplayarak, halk egemenliğini kuranların mirasını korumak hepimizin görevi.” dedi.

   

  “CUMHURİYETİ KURDULAR VE BİZE EMANET ETTİLER”

   

  Ülkeyi ve çocukların geleceğine sahip çıkmak için kenetlenmek zorunda olduklarını dile getiren Aktay: “Bugün burada çocuklarımızla birlikteyiz. Benim gibi şanslı olanlar ise hem çocukları hem de torunlarıyla birlikte burada. Çocuklarımızla, torunlarımızla birlikte buradayız, çünkü bizler mücadele gücümüzü onlardan alırız. Onların geleceğine, onların mutluluğuna, özgürlüğüne göz dikenlerin karşısında her zaman dimdik dururuz. Şartlar zor olabilir. Ama unutmayalım. Mustafa Kemal ve arkadaşları işgal altında, yokluklar içinde, bir dakika bile umutsuzluğa kapılmadan, bu Cumhuriyeti kurdular ve bize emanet ettiler.” şeklinde belirtti.

   

   “YAŞASIN 23 NİSAN, YAŞASIN ÇOCUKLAR, YAŞASIN CUMHURİYET”

   

  Sözlerine devam eden Aktay: “İlk Meclis’in çok özel bir ruhu vardı: “Birlik ruhu”… Kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya inat, şimdi yeniden birliği güçlendirmenin zamanı. Hep birlikte, egemenliğimize sahip çıkma zamanı. 23 Nisan 1920’de Saray’dan alınıp halka verilen egemenliğin, yeniden bir Saray’a devredilmesine izin veremeyiz. Bir bayram coşkusuyla Cumhuriyetimize, Meclisimize sahip çıkacağız. Çocuklarımıza iyi bir eğitim, iyi bir gelecek, barış, huzur ve refah içinde bir ülke bırakacağız. Cumhuriyetimizi çağdaş demokrasi ile taçlandıracağız. Çünkü çocuklarımız her şeyin en iyisi hak ediyor. Onlara en iyi geleceği sunmak için, bir aile gibi kenetlenme, el ele verme vakti geldi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle bir kez daha, ömrünü bu ülkenin çocuklarına adayan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ilk Meclisimizin değerli üyelerini saygıyla anıyorum. Tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyor, bayramlarını en içten dileklerimle kutluyorum. Her şey onların gönlünce olsun. Egemenlik milletin, gelecek çocuklarımızındır. Yaşasın 23 Nisan, Yaşasın Çocuklar, Yaşasın Cumhuriyet…” ifadelerini kullandı.

   

  Kutlanan 23 Nisan etkinliğin son bölümde çocuklarla beraber kutlama şarkıları söylenerek etkinlik sona erdi.

  EMRAH BİRGÜL

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
  Sıradaki Haber MTSO YİNE ŞOV MU YAPTI?