Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  DAÇE BİLEŞENLERİ BİLDİRGE YAYINLADI

  DAÇE bileşenleri Antakya Toplantısı Sonuç Bildirgesini yayınlayarak: “Hava kirliliğinin artması ve yeşil alanların azalması birçok sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır.” dedi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  FERHAT ÇELİK

  Antakya Çevre Koruma Derneği, Adana Çevre ve Tüketiciyi Koruma Derneği (ÇETKO), İskenderun Çevre Koruma Derneği, Samandağ Çevre ve Turizm Derneği, Erzin Çevre ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği Mersin Çevre Dostları Derneği, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Osmaniye Kastabala Çevre Platformu, Tarsus Çevre Koruma Kültür Sanat Merkezi Derneği (ÇEKSAM) bir araya gelerek toplantı bildirgesi yayınlandı.

   

  Bildirgede: “Havamızı Temiz Tutun, Şehir Hastanelerine Gerek Kalmasın” sloganı  dikkat çekti. Bildiride ayrıca: “Büyükşehir statüsü kazandırılan şehirlerde tarım alanlarının imar rantına kurban edilmesi sonucunda Ülkemizde tarım ve hayvancılık bitme noktasına gelmiştir” ifadeleri yer aldı.

   

  “ÜLKEMİZDE UYGULANAN YANLIŞ POLİTİKALAR”

   

  DAÇE bileşenleri adına konuşan Ortak Sekreter Sabahat Aslan, Yaşam faaliyetlerinin her aşamasında plastik ve naylon maddelerin kullanımı çevre ve insan sağlığına zararlar vermekte olduğunu belirtti.

   

  Ortak Sekreter Sabahat Aslan: “Ülkemizde uygulanan yanlış politikalar yüzünden, kirli teknolojilerin yaratmış olduğu hava su ve toprak kirliliği çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Kentlerde hava kirliliği yüzünden insanlar artık nefes alamıyor. Hava kirliliğinin artması ve yeşil alanların azalması birçok sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu kirliliklerden oluşan sağlık sorunlarına çare gibi sunulan Şehir Hastaneleri çözüm olamaz. Doğru olan kirliliği önlemektir.Yaşam alanlarına yapılan yatırımlar yüzünden Doğu Akdeniz bölgesinde yaşayan ve uluslararası sözleşmelerle korunan Akdeniz foklarının yaşamlarının tehdit altında ve nesli tükenmekte olduğu görülmektedir. Doğu Akdeniz Bölgesinde bulunan Doğal Sit alanları korunmamaktadır. İskenderun Körfezindeki mevcut kirlilik dünya standartlarının çok üstündedir.” dedi.

   

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, İskenderun Körfezi Bütünleşik Kıyı Alanlar Planında, Doğu Akdeniz kıyılarında birçok Tersanenin ve Termik Santrallerin planlanmakta olduğu belirten Ortak Sekreter Sabahat Aslan: “Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri olarak Yaşam Hakkımızı gasp eden kirli teknolojiler olan Termik Santrallere, Çimento Fabrikalarına, Akkuyu Nükleer Santraline ve Balık Çiftliklerine karşıdır. Hatay ve Mersin bölgelerinde kurulmak istenen yeni Çimento fabrikaları, Akkuyu Nükleer Santrali, Termik Santraller ve Balık Çiftlikleri projelerinden hemen vazgeçilmelidir.” diye konuştu.

   

  “TOPRAK KORUMA KURULU YÖNETMELİĞİNİN İPTAL EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

   

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 08.10.2015 tarihinde onaylanarak internet sitelerinde yayınlanan “1/50.000 Ölçekli İskenderun Körfezi (Adana-Mersin-Hatay) Bütünleşik Kıyı Yapıları Planı” bölgemiz gerçeklerinin göz ardı edilerek, yaşam alanlarımızın gasp edilmesinin birincil adımı olarak karşımıza çıktığının altını çizenSabahat Aslan: “Bu sözde planın yaptım-oldu zihniyetiyle, halktan habersizce ve bir KHK’ye dayanılarak çıkartılması ile bizlere dayatılmasına sessiz kalmayacağız. Bu anlamda, bölge halkımızın sağlıklı yaşam hakkını savunmak üzere her türlü yasal hakkımızı kullanacağız. Hava Kirliliği sorununun acilen çözülmesini bekliyoruz. Bu anlamda Sağlık Etki Değerlendirme Yönetmeliğinin hükümet tarafından çıkarılmasını, Küresel ısınma ve İklim Değişikliğinin felaketlere neden olmasını beklemeden önlem alınmasını, Tarım alanlarına enerji santrallerinin ve otobanların yapımına izin verecek olan yeni Toprak Koruma Kurulu Yönetmeliğinin iptal edilmesini talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

  FERHAT ÇELİK

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı