Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  CHP’Lİ BAŞARIR: “ BU UYGULAMA, OHAL’İN HALA DEVAM ETTİĞİNİN AÇIK VE SOMUT BİR GÖSTERGESİ DEĞİL MİDİR?”

  Bu haberin fotoğrafı yok

  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, OHAL döneminde belediye başkanlarının yurt dışına çıkışları İçişleri Bakanlığınca yazılı izne tabi iken , OHAL kalktıktan sonra da bu kez yurt dışı izinlerin aynı bakanlıkça sözlü izne tabi olduğu iddialarını yazılı soru önergesi ile meclis gündemine taşıdı. OHAL’in hala kalkamadığının altını çizen Başarır yurt dışına çıkışların sözlü izne tabi olmasının OHAL uygulamasının göstergesi olarak gördüğünü ve  bu konuda ilgili makamların kamoyunu aydınlatmasını gerektiğini söyleyerek konuyu meclis  gündemine taşıdı.

  CHP’li Başarır İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemi ile verdiği önergesinde ;  “2 yıllık OHAL süresince ilçe, il ve büyükşehir belediye başkanlarının yurtdışına çıkmaları, İçişleri Bakanlığı’nca verilen yazılı izne bağlı idi. 18 Temmuz 2018 tarihinde OHAL’in kaldırılması ile birlikte belediye başkanlarının yurtdışına çıkmalarının İçişleri tarafından sözlü izne bağlı olduğu iddia edilmektedir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

   

  1. OHAL kalkmasına rağmen, belediye başkanlarının yurt dışı çıkışları için, İçişleri Bakanlığınca sözlü izne tabi tutulduğu doğru mudur? Doğru ise böyle bir uygulamanın yasal dayanakları nelerdir?

   

  2. Söz konusu uygulama ile ne yapılması amaçlanmaktadır?

   

  3. Bu uygulama, kamuoyunda kalıcı OHAL yasası olarak bilinen kanunda olduğu gibi OHAL’in hala devam ettiğinin açık ve somut bir göstergesi değil midir?

   

  4. Söz konusu iddia doğru ise böylesine mantık dışı bir uygulamadan vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

  5. İstanbul, Ankara ve Kayseri belediye başkanlarının istifa ettirildiği düşünüldüğünde, böyle bir uygulamanın, bundan sonra da başka belediye başkanlarının istifa ettirilmesi düşüncesi ile bir ilişkisi var mıdır?

  SEVİM ESRA GÜNGÖR

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeminli Mali Müşavir ve MTSO Yüksek
  Sıradaki Haber ‘KIZACAKSANIZ SİYASİ İKTİDARA KIZIN!’