Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Tarihinde İlk Kez Çalıştay Düzenledi

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı, tarihinde ilk kez bir çalıştay düzenleyerek, basın emekçileri ile bir araya geldi.
  2019 yılı Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Çalıştayı’na katılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türkiye’de her gün yeni kararnameler ile çalışma alanları daraltılan ve özgürlüklerine kısıtlama getirilen basın emekçilerinin sıkıntılarını çok iyi bildiklerini vurgulayarak, Abdi İpekçi, Hrant Dink, Metin Göktepe, Ahmet Taner Kışlalı ve Uğur Mumcu gibi birçok değerli basın şehidini anarak konuşmasına başladı. Bu isimlerin hayatları boyunca kalemlerini satmadıklarını dile getiren Başkan Seçer, “Siz basın emekçilerisiniz. Bu basın şehitlerinin Türkiye adına, dünya adına; Türkiye barışı, dünya barışı adına ortaya koyduğu mücadeleden ve onların değerlerinden yola çıkarak değerlendirme yapıyorum. Yoksa kalemini satanlarla işim yok. Egolarıyla, bunalımlarıyla, depresyonlarıyla, kompleksleriyle kalemini kılıç gibi kullanıp, ne söylediğini, ne yazdığını bilmeyen insafsızlarla, vicdansızlarla işim yok. Allah onları ıslah etsin, onlarla işimiz yok” dedi.
  Büyükşehir Belediyesi olarak basın ile her zaman işbirliğine hazır olduklarını ve basının 4. güç olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Biz belediye olarak basın mensuplarının yanında olacağız. Ekonomik sıkıntılarının ve çalıştığı fiziki koşulların olumsuzluklarının farkındayız. Özgürlüklerinin kısıtlandığının, çalışma alanlarının daraltıldığının farkındayız. Bu bilgilerle biz her zaman basınımızla işbirliğine hazırız. Bu şartları oluşturduğumuz takdirde bizim aşamayacağımız hiçbir engel yok” diye konuştu.
  Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından ilk kez bir çalıştay düzenlendi ve basın emekçileri ile bir araya gelindi. Katılımcı demokrasi anlayışı çerçevesinde Stratejik Planı’nı çizmeye devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu kez de Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Çalıştayı düzenledi. Çalıştayda, Abdi İpekçiler’den Uğur Mumcular’a kadar tüm basın şehitleri saygıyla anıldı.
  “Beraber düşünelim, beraber konuşalım, beraber çalışalım”
  Mersin’in 5 yıllık yol haritasını hazırlayacak olan Stratejik Plan doğrultusunda basın mensupları ile bir araya geldiklerini ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Umut ediyorum bu ilk toplantı, bundan sonraki süreçte yerel yönetimlere sadece Büyükşehir ve Mersin’de değil, tüm Türkiye sathında örnek teşkil eden bir toplantı olur. Yeni bir dönem başlıyor dedi” dedi.
  “Kalemini satanlarla işim yok”
  Abdi İpekçi, Hrant Dink, Metin Göktepe, Ahmet Taner Kışlalı ve Uğur Mumcu gibi birçok basın emekçisini anarak konuşmasını sürdüren ve bu isimlerin hayatları boyunca kalemlerini, satmadıklarını dile getiren Başkan Seçer, “Siz basın emekçilerisiniz. Çok değerli meslektaşlarınız Abdi İpekçi’den başlıyoruz, en son Hrant Dink’e kadar, Metin Göktepeler, Ahmet Taner Kışlalılar. Birçok değerli kalem. Bunlar satılan kalemler değil. Hiçbir zaman siyasetin tahakkümü altına girmemiş kalemler. İşte böyle gazetecilere, böyle basın mensuplarına, böyle vatan evlatlarına saygı duyarak konuşmama başlamak istiyorum. Gündemimde basın deyince bu temel prensipleri şiar edinmiş bu basın şehitlerinin Türkiye adına, dünya adına Türkiye barışı, dünya barışı adına ortaya koyduğu mücadeleden ve onların değerlerinden yola çıkarak değerlendirme yapıyorum. Yoksa kalemini satanlarla işim yok. Egolarıyla, bunalımlarıyla, depresyonlarıyla, kompleksleriyle kalemini kılıç gibi kullanıp, ne söylediğini, ne yazdığını bilmeyen insafsızlarla, vicdansızlarla işim yok. Allah onları ıslah etsin, onlarla işimiz yok” diye konuştu.

  “Biz nereden gelip, nereye gideceğimizi biliyoruz”

  Halkın 31 Mart’ta sadece belediye başkanlarını değil, Türkiye’nin gelecekte tarihini yazacak siyasal kimlikleri de seçtiğinden bahseden Seçer, “Bizim yolumuz belli, derdimiz belli. Yolumuz sadece Mersin’in değil, Türkiye’nin kalkınması. 31 Mart’ı iyi okumak lazım. 31 Mart’ta Mersin halkı sadece Büyükşehir Belediye Başkanını seçmedi. Bunun altını kara kalemle çiziyorum. İstanbul’da İstanbul halkı rakibini 2 kez tuş eden Ekrem İmamoğlu’nu seçerken sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanını seçmedi. Türkiye’nin gelecekte tarihini yazacak siyasal kimlikleri seçti. Çünkü böyle önemli, değerli bir misyon yükledi. Ben bunun farkındayım. Benim dışımda, benimle beraber görev yapan, başta benim dışımdaki 10 büyükşehir belediye başkanı, 10 il başkanı ve toplamda partime mensup 251 belediye başkanı bunun bilincinde. Ne yaptığımızı biliyoruz. Ne yapacağımızı da biliyoruz. Nereden geldik, hangi noktadayız, nereye gideceğimizi de biliyoruz” dedi.
  “Siz temel 4. kuvvetsiniz”
  Basın mensupları ile 5 yıl boyunca yol arkadaşlığı yapacaklarını dile getiren Seçer, “Basın, medya, gazetecilik, haber alma özgürlüğü, doğru, tarafsız ve kimlikli basın. Bunlar çok önemli değer yargıları. Anayasamız amir hüküm altına almış. Basının değerini ortaya koymuş. ‘Basın hürdür sansür edilemez’ demiş. ‘Devlet basın ve haber alma hürriyetini sağlayacak tedbirleri almak durumundadır’ demiş. Anayasal hak. Bunu tabi ki devlet kavramını istediğiniz gibi sürdürebilirsiniz. Hukuk devlet, demokratik devlet. Katılımcı demokrasilerin etkin ve hâkim olduğu devletten bahsediyoruz. Eğer kuvvetler ayrılığı prensibine sıkı sıkıya bir devlet içerisinde ya da bir ülke toprakları üzerinde siz basın mensupları görev yapıyorsanız işte siz temel 4. kuvvetsiniz. Yasama, yürütme, yargı ve basın. Bunlar görev ve sorumluluk alanları içerisinde görevlerini yaptıkları sürece o ülkenin bileğini kimse bükemez” diye konuştu.

  “Demokratik ülkelerde basının gücü tartışılamaz”

  Demokratik ülkelerde basının gücünden söz eden Başkan Seçer, şunları söyledi:
  “Demokratik ülke demek, bağımsız ülke demektir. Demokratik ülke demek ekonomisi zengin ülke demektir. Demokratik ülke demek insan hak ve özgürlüklerinin en son raddesine kadar yaşandığı ülke demektir. Demokratik ülke demek dünyanın en güçlü askeri, ekonomik, siyasi gücüne sahip ülke demektir. İşte böyle bir ülkede de basının gücü tartışılamaz. Bugün burada sizlerin sorunlarını konuştuğumuz gibi mevcut tespit edilen, süregelen dün, bugün içinde bulunduğumuz bu sorunların tespitini yaptığımız gibi, geleceğe dair basına ilişkin belediyemiz ile nasıl işbirliği yapabilirsiniz? Bunları konuşacağız. Burada konuşulan ve not altına alınan çok değerli görüşler zannetmeyin ki tozlu raflara kaldırılacak. Biz bunları mutlaka alacağız, değerlendireceğiz ve önümüzdeki yol haritamız, el fenerimiz dediğimiz stratejik plan içerisinde bunlara yer vereceğiz.”
  “Emekçi basına saygı duyuyorum”
  Yerel ve ulusal basının farklı kategorilerde olsa da ortaklaşa bir takım sorunlar yaşadığını bildiklerini ve belediye olarak basın ile her zaman işbirliğine açık olduklarını belirten Seçer, “Yerel basının sorunları son derece fazla. Yerel ve ulusal basının farklı kategorilerde de olsa ortak bir takım ortaklaştığı sorunlar var. Bizim kendi hareket alanımız içerisinde, kendi manevra kabiliyetimizin olduğu, Mersin coğrafyasında ve belediye başkanlığı bünyesinde basınla neler yapabiliriz, bir işbirliği söz konusu olursa sizleri rahatlatacağı gibi bizleri de son derece rahatlatacak çalışmalar olacak. Ben gece-gündüz çalışıyorum, mesai mefhumum yok, özel hayatım yok, hayatta hiçbir şeyi düşünmem. Para, pul, aile artık elimin tersiyle itilecek kavramlardır. Tek derdim Mersin. İstediğim kadar bunu tekrar edeyim durayım. Sizler vasıtasıyla toplumla, halkımla paylaşamıyorsam yaptığım işin hiçbir değeri olmaz. Basına saygı duyuyorum, emekçi basına saygı duyuyorum. Kaliteli kalemlere ve kaliteli beyinlere saygı duyuyorum. Önlerinde ceketimi ilikliyorum” dedi.

  “Mersin’de yeni bir dönem başlamıştır”

  Eski alışkanlıklardan kaynaklanan bir takım eylem ve işlem içerisinde olan basın mensuplarına seslenen Seçer, şunları söyledi:
  “Mersin’de yeni bir dönem başlamıştır. Mersin, eski Mersin değildir. Mersin’in yeni Belediye Başkanı vardır. Bu bilgiler ışığında Mersin’de Mersin’in geleceğine katkı sunacak olan kurumlar, kuruluşlar, vatandaşlar bu bilgi çerçevesinde bundan sonraki yaşamlarını, sevklerini, idarelerini devam ettirmek zorunda. Basın da bunlardan bir tanesidir. Yeni Başkan Cumhuriyet Halk Partili Vahap Seçer’dir. Vahap Seçer’in ne düşündüğünü,  ne hissettiğini, geçmişini, mazisini henüz daha bilmeden eski alışkanlıklardan kaynaklanan bir takım eylem ve işlem içerisinde olan basın mensuplarına sesleniyorum. Artık Mersin yeni bir belediye başkanı ile yeni dönemine girmiştir. Artık eski alışkanlıkları bir tarafa bırakıp bu yeni konseptte Mersin’e yeni belediye başkanı ile nasıl katkı sunabiliriz onun çalışması içerisinde olmalarını tavsiye ederim. Diğer türlü ortaya çıkacak tablo hiç kimseye bir fayda getirmez.”
  “Belediye olarak basın mensuplarının yanında olacağız”
  Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman basın mensuplarının yanlarında olacaklarını ve her gün çalışma alanları kısıtlanan ve özgürlükleri daraltılan basın emekçilerinin sorunlarının farkında olduklarını vurgulayarak, “Biz belediye olarak basın mensuplarının yanında olacağız. Ekonomik sıkıntıların farkındayız. Çalıştığı fiziki koşulların, olumsuzluklarının farkındayız. Mevcut yasalar ve her gün kendilerinin çalışma yaşamını daraltan yeni Türkiye’nin yönetim sistemi ile çıkan kararnamelerle özgürlüklerinin kısıtlandığının, çalışma alanlarının daraltıldığının farkındayız. Bu bilgilerle ben Belediye Başkanı olarak, belediyem bünyesinde görev alan bürokratlarımız ve belediye meclisinde görev yapan arkadaşlarımızla beraber biz her zaman basınımızla işbirliğine hazırız. Bu şartları oluşturduğumuz takdirde bizim aşamayacağımız hiçbir engel yoktur diye umut ediyorum” ifadelerine yer verdi. 

  haber merkezi

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeminli Mali Müşavir ve MTSO Yüksek
  Sıradaki Haber ‘KIZACAKSANIZ SİYASİ İKTİDARA KIZIN!’