Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  ANA VATAN, KIBRIS’TAN HİÇ BİR ŞEKİLDE VAZGEÇEMEZ

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. yıl dönümü dolayısıyla Kıbrıs Şehitleri’nin aileleri, gaziler ve gazi aileleri onuruna öğle yemeği düzenledi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Kıbrıs Türk halkını özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz 1974’te gerçekleştirilen harekâtın yıl dönümünde şehitler, şehit aileleri, gazi ve gazi aileleri onuruna yemek düzenleyen Başkan Kocamaz, “Kıbrıs Barış Harekâtı’nın hatıralarının yaşatılması, gelecek nesiller açısından çok önemlidir. Ana vatan,  Kıbrıs’tan hiçbir şekilde vazgeçemez” dedi.Düzenlenen yemeğe Başkan Kocamaz’ın yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Mersin Merkez Komutanı Deniz Piyade Albay Erdal Altay, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Vekili Bnb. Ertunç Tekipek, Mersin İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Y. Ziyaeddin Cavlak, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, şehit aileleri ve gazi derneklerinin temsilcileri ile gaziler ve şehit aileleri katıldı. Yemek öncesi Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olanlar ve tüm şehitlerin ruhu için Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirilerek, dualar okundu.
   
  ‘’TÜRK HALKI HÜRRİYETİNDEN HİÇ BİR ZAMAN TAVİZ VERMEDİ, VERMEYECEK’’
   
  Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen yemekte konuşan Başkan Kocamaz, Barış Harekatı’na katılan şehitlerin aileleri ve gazilerle birlikte aynı havayı solumaktan duyduğu onuru dile getirerek,  “Türk milleti tarih boyunca maalesef her zaman değişik şekilde saldırılara maruz kalmış ve çok çile çekmiş ama damarlarında taşıdığı asil kanın gereği olarak hürriyetinden hiçbir zaman da taviz vermemiştir. 44 yıl önce yaşanan Barış Harekâtı Kıbrıs’ta yaşayan soydaşlarımızın olduğu kadar Türkiye Cumhuriyetimiz açısında da çok önemlidir” dedi.

  KIBRISTAN VAZGEÇİLEMEZ
   
  Türk milletinin üzerine oynanan oyunların farkında olarak, uyanık olmak mecburiyetinde olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Özellikle geçmişi yâd ederek, yaşanan hadiseleri hatırlayarak, şahadete yürüyen bütün şehitlerimizin ve gazilerimizin kahramanlıklarını bizden sonraki nesillere anlatarak geleceğe yön vermek mecburiyetindeyiz. Onun için Kıbrıs Barış Harekâtı’nın hatıralarının yaşatılması gelecek nesiller açısından çok önemlidir. Anavatan Kıbrıs’tan hiçbir şekilde vazgeçemez. Kıbrıs ta Türkiye ile yol yürümek mecburiyetindedir. Emin adımlarla birliğimizi daha da pekiştirerek, dayanışma içerisinde, geleceğe yürümeliyiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması yolunda bir başlangıç olan Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünü kutluyorum. Allah bir daha soydaşlarımıza geçmişte çektikleri acıları çektirmesin” şeklinde konuştu.

  VALİ SU, ‘’KIBRIS HALKI ÖZGÜR YAŞAMINA DEVAM EDECEK’’

  Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44’üncü yıl dönümünü tebrik ederek konuşmasına başlayan Mersin Valisi Ali İhsan Su ise“Kıbrıs ve Türk halkı bundan 44 yıl önce büyük bir şiddete maruz kalmıştır. Yurtlarından sürülmek istenmiş ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak garantörlük hakkımızı kullanarak, 1974 Temmuz’unda Kıbrıs Barış Harekâtı gerçekleştirdik. Kıbrıs Türk halkı özgürlüğüne kavuştu. Bundan sonra da Kıbrıs halkı özgür olarak yaşamına devam edecek. Bizler de buradan Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile karşılıklı birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz yine aynı kararlılıkta devam edecektir” diye belirtti.

  İNANIROĞLU, ‘’ANAVATAN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM’’

  Kıbrıs Barış Harekatı’nın tarihinden bahseden KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ise, “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 44’üncü yıl dönümü kutlama programında siz değerli konuklar ile bir araya gelmekten son derece mutluluk ve gurur duymaktayım. Bizler bugün hayatta kalmışsak, bunu mücahitlerimize ve Kıbrıs gazilerimize borçluyuz. Kıbrıs Türk halkı bugün kendi bağımsız devletinde, bağımsız olarak özgürce yaşamaktadır. Anavatan Türkiye’ye teşekkürlerimi sunarım” ifadelerini kullandı.

  NURDANE KARAKUŞ

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı