Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  AKİB YAŞ MEYVE VE SEBZE İHRACATINDA LİDERLİĞİ BIRAKMIYOR

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı Mayıs ayında 141 milyon dolar kaydedilerek,  taze meyve ihracatı değerde yüzde 55’lik pay ile ilk sırada yerini aldı.

  2019 yılı Mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, Mayıs ayındaki en çok katkıyı sağlayan alt ürün grubunun 77 milyon dolar ile taze meyve ihracatı olduğunu, taze meyveyi takip eden taze sebze ihracatının ise yüzde 37’lik pay ile 52 milyon dolar kaydedildiğini ve sezon sonuna yaklaşılan narenciye ihracatının ise 10,2 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti. 

  Mayıs ayında yaş meyve ve sebze sektör ihracatında emeği geçen bütün ihracatçılara teşekkürlerini bildiren Sin, yılın beşinci ayında en çok ihraç edilen ürünlerin kiraz-vişne, domates, şeftali, biber ve kayısı olduğu bilgisini verdi.  

  Yılın ilk beş aylık dilimini bir ihracatçı gözüyle değerlendiren Başkan Sin; Türkiye yaş meyve ve sebze sektöründe koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yapılan yaş meyve ve sebze ihracatının değerde  yüzde 49’luk payla 375,4 milyon dolar kaydedildiğini belirtirken,  yılın ilk beş aylık narenciye ihracatında tüm İhracatçı Birlikleri arasında yüzde 80’lik pay ile en çok katkı sağlayan Birliğin de AKİB olduğunun altını çizdi.

  Son yıllarda üreticilerin ve ihracatçıların bilinçlendirilmesi kapsamında yapmış oldukları çalışmaların neticesinde ürün kalitesinin ve ürün çeşitliliğinin artığını belirten ve dünyanın 131 ülkesine ihracat yapıldığına dikkat çeken Sin, Ocak-Mayıs döneminde en çok yaş meyve sebze ihracatı yapılan ülkelerin sırasıyla Rusya Federasyonu, Irak, Romanya, Almanya, Ukrayna ve Bulgaristan olduğunu kaydetti.  

  Başkan Sin’den Alternatif Pazar Vurgusu
   
  Başkan Sin, Uzakdoğu’ya meyve ihracatını geliştirmek amaçlı Tarım ve Orman Bakanlığı’nın öncülüğünde Mayıs ayı içinde Güney Koreli Uzmanlar tarafından kiraz ürünleri özelinde teknik inceleme heyeti gerçekleştirildiğini belirtti. Heyet kapsamında Manisa, Afyon ve Antalya’daki kiraz üretim alanları ve paketleme tesisleri, yetkililerce yerinde gözlemlenerek kiraz ihracatı için önemli aşamaya gelindiğini ifade etti. 

  Başkan Sin, ihracat pazar yelpazesini genişletmek amacıyla sektörün önünü açacak etkinliklere hız kesmeden devam edeceklerini ayrıca ihracatçıların ve sektörün daima yanlarında olduğunu belirterek sözlerini bitirdi.
   

  haber merkezi

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah
  Sıradaki Haber Başkan Özyiğit, Mersin Cemevi’nde Aşure etkinliğine katıldı