Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  AKİB TEMMUZ AYI İHRACATI 909 MİLYON DOLAR

  Bu haberin fotoğrafı yok

  AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş “AKİB olarak ihracatımız 2018 yılı Temmuz ayında %17 artış kaydederek 909 milyon dolar olarak gerçekleşti. Tekstil ve Hammaddeleri ihracatı %30, Demir ve Demir Dışı Metaller ile Çelik sektörü %29,6, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı %28, Yaş Meyve Sebze ihracatı %26, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracatı ise %20 ve Hububat- Bakliyat ihracatı %12 oranında artış gösterdi” dedi.

  AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş, AKİB’in durağanlıktan çıkarak yükselişe geçmeye başlayan ihracatının kendilerini sevindirdiğini ifade ederek, “Türkiye’nin yeni sisteme geçmesiyle, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok başarılı işlere imza atılacağına inanıyoruz. Bu sistemle beraber bürokrasinin daha hızlı işleyerek, hizmet ve çözüm noktasında ihracatçının da önünün açılacağı adımlar atılmasını ümit ediyoruz. Yeni dönemde Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı Sayın İsmail Gülle önderliğinde, AKİB olarak Türkiye ihracatına katkımızı daha artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu. 

  AKİB rakamlarını değerlendiren Ateş, “Koordinatör Başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin 2018 yılı Temmuz ayı ihracatı %17 artış kaydederek 776 milyon dolardan 909 milyon dolara yükseldi. 2017 ve 2018’i ilk 7 ay olarak değerlendirdiğimizde; ihracatımızın 2018 yılı ilk 7 ayında %3 oranında azalarak 6 milyar 655 milyon dolara gerilerken, son 12 ayda ise önceki yıla göre %2 artışla 11 milyar 501 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Ateş, AKİB’in ihracatını ülkeler bazında da inceleyerek, 2018 yılının Temmuz ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülkenin; Birleşik Devletler, Irak, Mısır, Suriye ve Almanya olduğunu açıkladı. Özellikle Birleşik Devletler’e %139, Mısır’a %134, Cezayir’e %103 ve Cebeli Tarık’a %100’lük ihracat artışı dikkat çekti.

  TÜRKİYE GENELİ İHRACATA KATKIMIZ %6,6

  AKİB’in 2018 yılı Temmuz ayında, 909 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 6. büyük genel sekreterlik konumunda olduğunu kaydeden Ateş, Türkiye ihracatının %6,6’lık kısmının AKİB kanalıyla yapıldığına dikkat çekti. 

  Türkiye geneli ihracatı AKİB’in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Ateş, 2018 yılının Temmuz ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay’ın 10., Adana’nın 11., Kayseri’nin 12., Mersin’in 14. ve Karaman’ın 33. sırada olduğunu belirtti.
   

  Bültendir

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  AK Parti’yi kuranlar aynı ya
  Sıradaki Haber AK PARTİ BUGÜNKÜ ANLAYIŞIYLA BİR YERE VARAMAZ!