Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  AKDENİZ KENT KONSEYİ İLK YÜRÜTME KURULU TOPLANTSINI GERÇEKLEŞTİRDİ

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Akdeniz Kent Konseyi yapılan Genel Kurul Seçiminden sonra ilk Yürütme Kurulu Toplantısı’nı Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ve tüm üyelerinin katılımı ile Akdeniz Kent Konseyi Toplantı Salonunda gerçekleştirdi. 
  Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim “Başkan olarak aldığım sorumluluğun çok ağır olduğunun bilincindeyim. Mersin’e ve öncelikle Akdeniz’e karşı sorumluluğumuz bulunmaktadır. Akdeniz Kent Konseyi’nin kapıları bu şehre katkı sağlayan, projesi olan ve şehir adına söyleyecek sözü olan herkese açıktır. Hepimizin bu konseyde olma nedeni Mersin’dir.”dedi. 
  Toplantıya katılan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak  “Öncelikle Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim ve tüm Yürütme Kurulu üyelerine yeni görevlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Akdeniz İlçesi tüm hizmetlere aç olan ve ciddi bir insanlık dramının yaşandığı bir yerdir” dedi. 
   Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak; sizlerden bu ilçenin sorunlarına çözüm için belediyemize sunacağınız projelerinizi beklemekteyiz. Öncelikle sizlerden kadınlara, gençlere yönelik çalışmalar ve madde bağımlılığını önleyici projeler beklemekteyim dedi. Sizler “Yaşanabilir Akdeniz” için projeler üretin biz de bunların hayata geçirilmesi için üzerimize düşeni yapalım” dedi. Konsey Başkanı Mustafa Erim: 2012 yılından Akdeniz Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu arasında gidip gelen ama bir türlü çözülemeyen ve Akdeniz İlçesinin  en büyük sorunlarından olan “Koruma Amaçlı İmar Planı”nın  yeniden şehrin gündemine alınması gerektiğini söyleyerek  bu konu ile ilgili bir sunum yapmak üzere Şehir Plancısı Orhan Berk’i salona davet etti. 
  Sunum öncesi Konsey Başkanı Mustafa Erim: ilgili olarak şunları söyledi:    Koruma Amaçlı İmar Planları; Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu uyarınca belirlenen sit alanlarında, alanın etkileşim geçiş sahasını da göz önünde bulundurarak, kültür ve tabiat varlıklarının sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda korunması amacıyla arkeolojik, tarihi, doğal, mimari, demografik, kültürel, sosyo-ekonomik, mülkiyet ve yapılaşma verilerini içeren alan araştırmasına dayalı olarak; halihazır haritalar üzerine, koruma alanı içinde yaşayan hane halkları ve faaliyet gösteren iş yerlerinin sosyal ve ekonomik yapılarını iyileştiren, istihdam ve katma değer yaratan stratejileri, koruma esasları ve kullanma şartları ile yapılaşma sınırlamalarını, sağlıklaştırma, yenileme alan ve projelerini, uygulama etap ve programlarını, açık alan sistemini, yaya dolaşımı ve taşıt ulaşımını, altyapı tesislerinin tasarım esasları, yoğunluklar ve parsel tasarımlarını, yerel sahiplilik, uygulamanın finansmanı ilkeleri uyarınca katılımcı alan yönetimi modellerini de içerecek şekilde hazırlanan, hedefler, araçlar, stratejiler ile planlama kararları tutumları, plan notları ve açıklama raporu ile bir bütün olan nazım ve uygulama imar planlarının gerektirdiği ölçekteki planlardır.”  
  Şehir Plancısı Orhan Berk “Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyon” sunumunda 2012 yılında bu planı hazırladıklarını ancak geçmiş dönem Belediye Başkanları ve yetkilerinin hiçbir açıklama yapmaksızın sadece siyasi gerekçelerle bu planı onaylamadıklarını, şuan bu plan onaylanmadığı için 21 yıl önce onaylanan planın yürürlükte olduğunu, bu kadar uzun ve gerekçesiz olarak onaylanmayan Koruma Amaçlı İmar Planı’nın işlevini kaybettiğini tekrar güncellenmesi gerektiğini” söyledi.  
  Akdeniz Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak “Bu sorun ile ilgili Akdeniz Konsey Başkanı Mustafa Erim bana bilgi vermiştir. Onun da içinde olacağı bir teknik ekip ile tekrar görüşüp bu projenin yeniden gündeme alınması için elimden geleni yapacağım” dedi.  Konsey Başkanı Mustafa Erim,  Konsey’in çalışma ilkeleri, Meclis ve Çalışma gruplarının belirlenmesi ardından Yürütme Kurulu üyelerinin dilek ve temennileri ile toplantı sona erdi. 

  haber merkezi

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah
  Sıradaki Haber Başkan Özyiğit, Mersin Cemevi’nde Aşure etkinliğine katıldı