Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  “ADALETSİZ KUVVET ZALİM, KUVVETSİZ ADELET ACİZ OLUR”

  Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Cumhuriyet Gazetesi soruşturması kapsamında, gazetenin avukatları dâhil olmak üzere, haksız tutuklamalara ve tüm hukuksuzluklara karşı 6 Nisan 2017 tarihinde avukatlar tarafından başlatılan ‘Adalet Nöbeti’nin 67. haftasına katılarak, “Çarpık adalet sisteminin mağdurları için buradayız. Herkes için adalet feryadımızı duyurmaya geldik” dedi.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde 67. kez tutulan adalet nöbetine katılan Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Adana Baro Başkanı Veli Küçük ve avukatlar yapmış oldukları basın açıklamasıyla haksız ve hukuksuz tüm tutuklamalara karşı çıkarak, adalet istedi.

  “ADALET EN YÜCE ERDEMDİR”

  Yaptığı basın açıklamasında 67 haftadan beri süren adalet nöbetinin, Türkiye’nin adalete ne kadar çok ihtiyacı olduğunun bir fotoğrafı olduğunu vurgulayan Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Bu feryadımız sadece tutuklu olan meslektaşlarımızın değil, haksız ve hukuksuzca yargılananların feryadıdır. Adalet en yüce erdemlerden birisidir. Adalete dayanmayan bir siyasi hukuk sistemi, toplumda barış ve düzeni sağlayamaz. Yozlaşmış bir adalet; adalet duygusunu yitirmiş, vicdanı olmayan, yozlaşmış bir toplum doğurur.  Adaletsiz kuvvet zalim, kuvvetsiz adalet aciz olur. İşte bugün bu nedenle buradayız. Ülkemizde hak ve hukukun son kırıntıları da yok ediliyor. Hukuk devletlerinde adaletin vazgeçilmez unsuru olan ve savunma makamını temsil eden avukatlarımız, maalesef her gün bir soruşturma tehdidi altında mesleğini yapmaktadır ve asılsız iddialarla tutuklanmaktadır. Ne acıdır ki, ülkemizde avukatlar müvekkilini savundukları için tutuklanıyor. Tutuklanan sadece avukat değil, savunma hakkıdır. Savunma hakları, bütün demokrasilerin en temel ilkesidir.  Savunma hakkı ihlal edilemez. Hak arama özgürlüğünün sesi olan avukatlar, başkalarının uğradıkları haksızlıklara kayıtsız kalamaz.

  “ÇARPIK ADALET SİSTEMİNİN MAĞDURLARI İÇİN BURADAYIZ”

  Bugün buradayız; çünkü toplumumuzun demokrasiye, insan haklarına, ifade özgürlüğüne ve adalete ihtiyacı var. Avukatların yasal hakları ve itibarı korunmamaktadır ve avukatlık mesleği erozyona uğratılmaktadır. Görevlerini ifa ederken, asılsız iddialarla, hukuksuzca yargılanan meslektaşlarımızın, gazetecilerin, siyasilerin, kısacası çarpık adalet sisteminin mağduru olan kim varsa, onlar için adaletli bir adalet istemek için buradayız. Adalet arayışımız, tek bir canlının bile mağdur olmadığı güne kadar devam edecektir” şeklinde konuştu.

  “ADALET NÖBETİMİZ DEVAM EDECEKTİR”

  İki büyük tehlike olan; güçsüz adalet ve adaletsiz gücü yasal yollarla yıkmak için geldiklerini ifade eden Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz,   “Verilen cezalar sadece hukuk ve adalete değil, aynı zamanda basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne ve demokrasiye bir gözdağıdır. Ülkemizde çocuklar tecavüze uğruyorsa, kadınlar sokakta öldürülüyorsa, gazeteciler, politikacılar, öğrenciler, vatandaşlar gereksiz yere cezaevinde tutuluyorsa, bizim adalet nöbetimiz devam edecektir” dedi.

  “SOMA DAVASINDA ADALET BEKLEYEN AİLELERİN SESİYİZ”

  301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma katliamı davasında açıklanan kararın, toplumda infial yarattığını ve toplum olarak vicdanları yaraladığının altını çizen Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Mersin Barosu olarak yakından takip ettiğimiz Soma davasında, sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik 18 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Teknik nezaretçi Ertan Ersoy’a taksirle öldürme suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildiği, Soma Kömürleri A.Ş. Holding Başkanı Alp Gürkan ve tutuksuz yargılanan 36 sorumlu sanık hakkında ise beraat kararı verildiği öğrenildi. Mahkemede, kararı protesto eden madenci yakınlarının önüne polis kalkanı çekilmiştir. Sanıklara mahkeme tarafından taksirle öldürme cezası verilmiştir. Sanıklara kasten öldürme nedeniyle ceza verilmesi gerekiyordu. Diğer sorumlulara beraat kararı verilmesi ise asla kabul edilemez. Soma’da meydana gelen bir kaza değil, göz göre göre gerçekleşen bir cinayettir. Duruşma salonunda yaşananlar ve alınan karar,  hem faciada hayatını kaybeden madenci ailelerinin, hem de toplumun vicdanını derinden yaralamıştır. Yargılama faaliyeti kamu vicdanını tatmin edici bir nitelik de içermelidir. Burada kamu vicdanı ne yazık ki incinmiştir. Madenci yakınları adalet yürüyüşü başlatma kararı almıştır. Mersin Barosu olarak, onların bu mücadelelerinde biz de varız. Nerede bir adaletsizlik baş gösteriyorsa, biz oradayız. Cinayete sebep olanların en ağır şekilde cezalandırılmasını için, adalet yerini bulana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugünkü adalet nöbetimiz, Soma davasında adalet bekleyen ailelerin de sesidir. Bu gönüllü eylemimiz, haksız ve hukuksuz yargılanan herkesin sesidir. Nöbetimiz meslektaşlarımız da özgür bırakılıncaya dek, devam edecektir” ifadesini kullandı.

  “AVUKATI ASLA SUSTURAMAZSINIZ, SİNDİREMEZSİNİZ”

  Karanlık günlerden aydınlığa çıkmak için, korkuyu yıkmak için adalet nöbetine geldiklerini söyleyen Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Herkesi susturabilirsiniz ama avukatı asla susturamazsınız, sindiremezsiniz. Tutuklu tüm avukatlar şahsında demokrasiye, temel hak ve özgürlüklere sahip çıkıyoruz. Bu hukuksuzluğa sessiz ve seyirci kalamayacağız. Soruşturmaların ve kovuşturmaların derhal sonlandırılmasını, hukuksuzca yargılanan meslektaşlarımızın tutukluluk hallerine son verilmesini, eğer son verilmeyecek ise tutuksuz olarak yargılanmalarını talep ediyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

  TURAN DAL

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeminli Mali Müşavir ve MTSO Yüksek
  Sıradaki Haber ‘KIZACAKSANIZ SİYASİ İKTİDARA KIZIN!’