Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  140 DÖNÜM ARAZİ NEFES VERECEK

  İncelemelerin dikkat çekici noktası tarihi Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın yerine yapılacak olan Millet Bahçesi oldu.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  “Mersin Nefes İstiyor” projesi ile Mersin’in ihtiyacı olan nefes alanlarının düzenlenmesi isteyen Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin ile Mersin Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan  Tevfik Sırrı Gür Stadını, OYAK arazisini ve Denizpark alanını gezerek incelemelerde bulundu.
  19 Ekim 2018’de tarihi Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nun yıkımına başlanmış ve TOKİ tarafından kısa sürede tamamlanmıştı. Bir yıla yakın süredir boş bir alan olarak kullanılamayan ve şehrin ortasına yakışmayan bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlayan eski stadyum alanında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan incelemeler yaparak açıklamalarda bulundu.

  Tevfik Sırrı Gür Stadı, Oyak arazisi ve Deniz Park arazilerinin Mersin’in en önemli ve en stratejik alanları olduğunun altını çizen Lütfi Elvan, ”Biz bunları bir bütün olarak düşündüğümüzde 140 dönüm üzerinde bir araziye tekabül ediyor. Şuan bulunduğumuz Aqua park 60 dönümün üzerinde. Bu araziyi halkımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Mersin’de her ailenin, gençlerin çocukların ve yaşlıların mutlaka buraya gelmesini, burasının  cıvıl cıvıl olmasını istiyoruz.” dedi.

  Geçmişte bu bölgelerin canlı olduğunu Ancak, marina ve forum gibi Alışveriş merkezlerinin gündeme gelmesiyle ikinci plana düştüğünü söyleyen Elvan, ”Bu arazileri merkezi ve halkımızın kolayca ulaşabileceği bir yer olmasından dolayı çok önemsiyoruz. Tapu ve yer ile alakalı problemler artık tamamıyla ortadan kalktı. En kısa sürede mersinli hemşehrilerimizin hergün uğrak yeri olacak şekilde ayarlayacağız. Özellikle kumsal alanın kullanılması için gerekli hassasiyeti göstereceğiz. Vatandaşların denize girmesine imkan sağlayan çalışmaları yapacağız. Her birimiz sürecin takipçisi olacağız ve bu projeleri hayata geçireceğiz. Benim arzum burada  on ailenin  değil binlerce ailenin buraya gelmesi ve vaktini geçirmesidir. Çocuklara kadınlara burada hizmet vereceğiz . En kısa sürede Mersin’li hemşehrilerimize sunacağız.” dedi.
  Oyak arazisyle ilgili de açıklama yapan Elvan, “Cumhurbaşkanımız, çevre ve şehircilik bakanına gerekli talimatı verdi. Oyak genel müdürlüğü ile görüşüldü ve Oyak’ a başka biryerden arazi verilip karşılığında burasının alınacağı konusunda anlaşmaya varıldı” dedi. 
  TOKİ Mersin Millet Bahçesi Projesi’nin ihalesini ise 19 Şubat 2019’da yapmış gerçekleştirilen ihalenin ardından karar alınamamıştı. İhalesi gerçekleştirilen ve 47 firmanın katılım gösterdiği Mersin Millet Bahçesi projesi ihalesi mali kaynak sıkıntısı gerekçe gösterilerek iptal edildiği Kamu İhale Kurumu tarafından 11 Nisan 2019’da “Söz konusu ihale 4734 sayılı Kanunun ‘Temel ilkeler’ başlıklı 5’nci maddesinde yer alan ‘İhtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılması’ ilkesi gereğince iptal edilmiştir” şeklindeydi. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan da 10 Mart 2019’da, mitingin yapıldığı ve yıkılan stadyumun önünde de, kentte 2 Millet Bahçesi Projesi’nin hayata geçirileceğini duyurmuştu.

  NURDANE KARAKUŞ

  YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Adana
  Sıradaki Haber Adana ve Mersin’in kuzeyinde ‘gök gürültülü yağış’ uyarısı