Bugun...


S. AKKUŞ(Kırmızı Köşe)


Facebookta Paylaş

MİLLETVEKİLİ UZUN NEYİ SAVUNUYOR?
Tarih: 21-10-2016 13:03:00 Güncelleme: 21-10-2016 13:03:00


Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar, Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesi’nde firmalara yapılan tahsislerin iptal edildiğini belirterek, “Çok geç kalmış bu karar ile Mersin’e boşu boşuna 7 yıl kaybettirildi. Birileri kaybedilen zamanın hesabını vermeli” demişti.

 

***

 

Hemen ardından AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun da, Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesi’nde firmalara yapılan tahsislerin iptal edildiğini, tahsis yapılan firmaların 2009’dan bu yana işe başlamamaları nedeniyle de 5 yıllık zaman kaybedildiğini söyledi.

 

*** 

 

Peki sonra ne oldu?

Uzun, iki hafta önce Kültür ve Turizm Bakanı’nın Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü ve tahsislerin iptal edildiğini belirterek, en kısa zamanda bir firmaya tahsis yapılarak kaybedilen zamanın telafisi için çalışılacağını ifade etti.

İyi de kaybedilen o kadar yıl nasıl telafi edilecek..?

Bu soruya cevap alamıyoruz..!

 

***

 

Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesi bırakın bölgemizi ülkemiz için de çok önemli bir turizm alanı.

7 bin 600 yataklı kongre ve golf turizmini de içeren, bunun yanında eko, kültür ve inanç turizmi açısından da Türk turizmine çok büyük katkı sağlayacak olan dev bir proje.

Ama gelin görün ki ilgisizlik ve beceriksizlikler yüzünden inşaat bir türlü başlamak bilmiyor..!

 

***

 

 

Uzun’ göre, Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesi’ne yatırım yapacak olan firmalar işi hep ötelediler. 

Yatırım da yapmadılar. 

Geçtiğimiz 2013 yılının Mayıs ayında Ekonomi Bakanlığı’nda yatırımcılar ve bakanlıklarla, bölge müdürleriyle bir toplantı yapmışlar. Bu toplantıda 2009 yılından bu yana halkın bir beklenti içinde olduğunu vurgulamış ve konuyu gündeme getirmiş Uzun vekil.

Halk beklenti içinde olmasa sorun gündeme bile gelmeyebilirdi!

 

***

 

Söz konusu toplantıda Turizm Bölgesi’nde idari binanın temelinin geçen yıl Temmuz ayında atılması kararı alınmış alınmasına ama o da yapılmamış..!

 

***

 

Uzun açıklamasına devam ediyor: “Bunun yanında tesislerin temelinin atılması için biz 2013 Kasım ayında, firmaları ise 2014 yılının Ocak ayında temel atılmasını istedik ve sonuçta 2013 yılının Aralık ayında temellerin atılmasında mutabık kalmıştık. Fakat aradan 1 yıl geçmesine rağmen yatırımcılar hiçbir faaliyet göstermedi. Zaten 5 yıllık tahsis süresi vardı. O da doldu…”

Bu nasıl bir açıklama yaa..!

“Zaten 5 yıllık tahsis süresi vardı”, ne demek?

“Tesislerin temelinin atılması için biz 2013 Kasım ayında, firmaları ise 2014 yılının Ocak ayında temel atılmasını istedik” ne demek?

 

***

 

Taahhütlerini yerine getirmeyen firmaların cezai yükümlülükleri yok mu?

Firmaların böyle yapmaya, yetkililerin de bu olaya seyirci kalmaya hakları var mı..?

 

***

 

Milletvekili Uzun açıklamasını sürdürüyor:

“Alt yapıyı devlet zaten yapıyor. Bunlar özel bir teşvik istiyorlar, birde dünyadaki gelişmeleri bekliyorlardı. İşte bölgede sorunlar var ya, belki bunların düzelmesini bekliyorlardı. Kaldı ki turizmde zaten 5. bölge teşviki var. 80’li yıllarda yatırımcılar Antalya’da ceplerinden para çıkmadan tesisleri yaptırmışlar. Belki bu nedenle farklı teşvik desteği istiyorlardır…”

Bu nasıl bir açıklama böyle!

Bu firmalarla anlaşma yapılmadı mı? 

“Özel bir teşvik istiyorlar, birde dünyadaki gelişmeleri bekliyorlardı.  İşte bölgede sorunlar var ya, belki bunların düzelmesini bekliyorlardı.”

Firmaların ayrıca özel teşvik istemeye, dünyadaki gelişmeleri beklemeye hakları var mı? 

 

***

 

Ahmet Tevfik Uzun’a yaptığı ilginç ve şaşırtıcı açıklama yetmemiş olacak ki;

bir de, iptal edilen tahsislerin önümüzdeki günlerde güzel bir projeyle tek bir firmaya verilebileceğini dile getirmiş.

 

***

 

Uzun, “Önümüzdeki süreçte tahsisi alan firma yada gruplar, projeye uygun olarak otel, golf sahaları, futbol sahaları ve diğer tesisleri yapsın. Kongre Turizmi, Eko Turizmi, Kültür ve İnanç Turizmi için bölgemiz sayısız değerlere ve potansiyele sahip. Tesisleriniz varsa turist bölgeye geldiğinde konaklar. Konaklayan turist, Mersin’deki, Adana’daki, Hatay’daki önemli yerleri gezip, dolaşarak zaman geçirir. 2009 yılında yapılan tahsisleri alan firmaların işe başlamaması nedeniyle ne yazık ki 5 yıl zaman kaybettik.” şeklinde de konuşmayı ihmal etmemiş. 

Peki ya bize göre 7 yıl, Uzun’a göre bölgemizin ve ülkemizin kaybettiği 5 yıllık zaman ne olacak..?

Yazııık…Bu yazı 58939 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
  • Ekşi limon ihracatla ekonomiyi tatlandırdı
     Ekşi limon ihracatla ekonomiyi tatlandırdı
  1. Ekşi limon ihracatla ekonomiyi tatlandırdı
VİDEO GALERİ
YUKARI