Bugun...


S. AKKUŞ(Kırmızı Köşe)


Facebookta Paylaş

MERSİN’İN HAYLAZ ÇOCUĞU BAŞARACAK MI? -2-
Tarih: 21-10-2016 12:41:00 Güncelleme: 21-10-2016 12:41:00


 

Mersin Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin -MESİAD- yeni başkanı Mehmet Deniz’in ilk basın toplantısında yaptığı konuşmayı paylaşmaya devam ediyorum.

15 yıldır MESİAD’ın yaptıkları gerçekten övünülecek çalışmalar.

Ancak bu çalışmaların çoğu Musa Timur’un başkanlığı döneminde ekilen ve sonrasında sonuç alınan önemli projelerdi.

Sonrasında gelen başkanların yeterli etkili çalışma yaptığını, MESİAD’ın çıtasını yükselttiğini söylemek biraz zor!

Mersinliler olarak isteğimiz MESİAD’ın yine etkili bir sivil toplum örgütü olması. 

Önemli projelere imza atıp Mersin’e yeni yatırımlar kazandırması. Yanlış yapılan projelere karşı çıkması.

Yeni başkan Mehmet Deniz ve yönetimi bunu başarabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

 

***

 

Toplantıda Mehmet Deniz, MESİAD olarak Mersin, Çukurova ve Türkiye’ye karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çalışacaklarını söyleyerek, Mersin’e ve geleceğe yönelik eylem planlarını şöyle özetledi. 

 

***

 

“ - Hayatımızın vazgeçilmezi kadınlarımız ile geleceğimizin teminatı gençlerimizin kurum içinde özellikle gözetilmesi gerektiği bilinci ve görevi ile hareket edeceğiz. Aksi takdirde orta düzey bir dernekten öteye gidemeyeceğimize inanıyoruz. Nitekim bu dönemde her yönetim kademesinde kadına ve gençliğe yer verilmiştir.

 

- Üye iş insanlarının göreceli üstünlüklerini, potansiyellerini ve başarı öykülerini gündeme taşımak ve paylaşmak süretiyle diğer üyelerimizin bilgi ve kullanımına sunacağız. Organizasyonlar oluşturarak üyeler arasında işbirliğinin güçlenmesini sağlayacağız.

 

- Üyelerimizi kendi sermayelerinin yanında, uluslararası dolaşımdaki sermaye hareketleri ile bilgiden yararlanmaları için, kurum, kuruluş ve üniversitelerimizle işbirliği yapacağız.

 

***

 

- Mersinin göreceli üstünlükleri Mersin RİS’te belirlenmiştir. Bunlar, tarım, ticaret, turizm ve lojistiktir. Doğal olarak, tarım, dış ticaret, liman ve lojistik hizmetlerine dayalı sanayilerin kurulması ve turizmin dünyadaki örnekleri ile rekabet edebilir olması için gerekli çalışmaları yaparak kamunun hizmetine sunacağız. Burada temel politikamız muhalefet olmayacaktır. Paylaşımcı ve yol gösterici olacağız.

 

- Bilindiği gibi birçok nedene dayalı olarak Mersin’e sermaye ve bilgi gelmiyor. Tersine Mersin’den sermaye ve beyin göçü vardır. Mersin orta gelir tuzağında boğuşmaktadır. Bunun aşılması ve nedenleri ile çözüm yolları konusunda ilgili kurum ve üniversitelerle işbirliği yapacağız.

 

***

 

- Özellikle bilgi toplumuna geçildiği bir gerçektir. Bu nedenle iş insanlarının bilgi tüketen değil, bilgi üreten konuma geçmesi için gerekli farkındalığı yaratmak zorundayız. Ayrıca denenmemiş bilgi ve bilgi kirliliğinin olumsuz etkilerinin toplum üzerindeki etkisini üyelerimiz ve kent dinamikleri ile etkin bir şekilde tartışacağız. 

 

- MESİAD’ı zorunlu aidat ödenen değil, geleceği ve sürekliliği için kariyer ve liyakat sahibi, üretim ve ticaret hacmi ile hak ederek, girilen bir dernek olabilmesi için çok dikkatli davranacağız. Derneği, imrenilen, referansla girilebilen, öncü, önder ve yol gösterici durumuna getirmeye çalışacağız.

 

***

 

- Mersin ve Çukurova için hayallerimizin ölmesine emeklerimizin heba olmasına karşı dik duracağız. Organize Tarım Bölgesi, Lojistik Köy ve Dünya Ticaret Merkezi gibi projelerin takipçisi olacağız.

 

- Yaylalarımızın yeniden yorumlanması, Kıyı şeridinin envanterinin çıkarılması ve verimliliği ile kıyı kenar çizgisi gibi konularda ilgili birimlerle çalışarak kamuoyu oluşturacağız. Özellikle balık çiftlikleri gibi çevre kirliliği yaratan turizm karşıtı yatırımlara karşı duracağız. 

 

***

 

Nükleere karşı değiliz. Ancak en güzel koya kurulmasından memnun da değiliz. Karşı duruşumuzun arkasındayız.

 

***

 

- Daha önceden yaptığımız ulusal ve uluslararası araştırmaya göre Mersin’de kıyı taşımacılığı mümkün değildir. Bu yüzden bilgimizi Mersin Büyükşehir Belediyesi ile paylaşacağız. Kıyı taşımacılığı yerine, balıkçı barınağı ve çevresindeki diğer yapılanmaları da kapsayan çok daha büyük ve ölü durumdaki şehir merkezini ayağa kaldıracak yapılabilir ve kent yapısına uygun projeye kafa yormalı, hayata geçirmek için çaba göstermelidir.

 

***

 

Kışla arazisi stadyumla birlikte ele alınarak, Müftü deresi ıslah ve kreasyon düzenlemesi ile birlikte ele alınıp projelendirilmelidir. Balıkçı barınağından başlayarak orduevi, müftü deresi, vakıf tesisleri, tenis kulübü dâhil bölgedeki tüm sahili içine alacak ve anayasal güvenceyle halkın kullanımına açık olması gereken saydığım bölgedeki tüm kıyı şeridi işgalden kurtarılmalı. 

 

 

***

 

Mersin'i bilen herkesin gözlerini kapatıp hayal ederken daha da zenginleştireceği Çamlıbel, Atatürk Caddesi ve eski Mersin'in canlandırılması çalışmalarını bambaşka bir kulvara taşıyacak ve Mersin’e gemiyle gelecek kurvaziyer konuklar dışında tüm Mersinli’nin yaşamına renk katacaktır. Fazla para gerektirmeyen aksine vereceğimizden çok daha fazlasını kent olarak alacağımız rüyanın gerçeğe dönüşmesi Sayın Belediye Başkanımız’dan isteğimizdir.

 

***

 

- Limanın genişletilmesi, Balıkçı barınağı’nın kaldırılması olumlu ve sevindirici bir gelişmedir. Ancak Balıkçı Barınağı’nın Karaduvar yerine Adnan Menderes Bulvarı’na taşınması kabul edilemez bir uygulamadır. Dünyadaki örneklerinde olduğu gibi Karaduvar Balıkçı Köyü ve balık restoranlarına en uygun yerdir. Adnan Menderes kıyı şeridini Mersinli’den almak bizce en büyük günahtır.

 

***

 

- Mersin-Tarsus yolunun güneyinde kalan Kromsan, Soda, Akgübre, Arıtma Tesisi, Akaryakıt Çiftlikleri, Çimento Tesisleri ile kimyasal artık bırakan tesisleri orta vadede otobanın kuzeyine taşınması tarım ve turizm ile insan ve canlı sağlığı bakımından önemlidir. En nihayet Avrupa Birliği kriterleri yerleştikçe bu tesislerin taşınacağını anlatmalı, taşınmaları için teşvik edici tedbirler geliştirilmelidir.

 

***

 

- 1/100.000 plan şehirlerin imar anayasalarıdır. Yeniden oluşturulurken çok yönlü ve uygulanabilir bir plan yapılabilinmesi için tarafız. 1/100.000’lik plan STK ve halkın görüşüne uygun yapılmalıdır. Tasarlarken liman, serbest bölge, OSB, lojistik köy ve ticari alanlar göz önünde bulundurulmalıdır. Mersin bir bütün halinde ele alınmalı, kent merkezi, ilçeler ve mahalleler de kaynak israfına neden olunmadan kentsel dönüşüm sağlanmalıdır.  

 

***

 

- Konteynır limanı ilimizin gelişiminin en önemli lokomotifi olacaktır. Aynı şekilde, Tarsus-Kazanlı Turizm projesi, Çukurova Havaalanı, Mersin Antalya yolu ve Mersin Adana yolu gibi başlanmış yatırımlar durdurulmuş bulunmaktadır. Bu amaçla ilgililer nezdinde girişimlerimiz ve işbirliği devam edecektir.

 

***

 

Yukarda izah edilen konulara birçok irili ufaklı konu eklenebilir. Bizler bunları önem sırasına göre ilgililere sunarak takipçisi olacağız. Tek başımıza ilgilenebileceklerimizin yanında güç birlikleri de oluşturacağız...”

 

*** 

 

Bunlar MESİAD’ın yeni başkanı Mehmet Deniz ile yönetim kurulu üyelerinin  Mersin’e ve geleceğe yönelik eylem planları.

Dileğimiz başarılı olmaları.

Yıllardır olduğu gibi bu planların da takipçisi olmaya devam edeceğiz...Bu yazı 56948 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
  • Ekşi limon ihracatla ekonomiyi tatlandırdı
     Ekşi limon ihracatla ekonomiyi tatlandırdı
  1. Ekşi limon ihracatla ekonomiyi tatlandırdı
VİDEO GALERİ
YUKARI