Bugun...İşçi kadınların derdi çok!
Tarih: 11-01-2017 20:51:05 + -


Yazın Çukurova’nın kavurucu sıcağında, kışın ise sabahın ayazında her sabah tarlanın yolunu tutan kadınlar, ayakta kalabilmek için bin bir zorluğu göğüslüyor. Erkekler göre işleri daha zor olan kadınların ömrü tarla başlarında geçiyor.

facebook-paylas
Tarih: 11-01-2017 20:51

İşçi kadınların derdi çok!

Yazın Çukurova’nın kavurucu sıcağında, kışın ise sabahın ayazında her sabah tarlanın yolunu tutan kadınlar, güvencesiz, zor koşullarda çalışmak zorunda kalıyor. Gün boyu narenciye tarlasında zorlu hava şartlarına maruz kalan kadınlar, bir yandan ev işlerinin yükünü sırtlıyor.

 

Henüz hava aydınlanmadan tarlalara gittiklerini söyleyen Hatun Önder, “Maddi sıkıntılarımızdan dolayı çalışmak zorunda kalıyoruz. Bizler ellerinde meslekleri olmayan eşlerimizle birlik çalışmak zorundayız. Çalışmadığımız zaman geçim sıkıntısı yaşıyoruz. Çalıştığımız zaman ise, ev işleri sırtımızı kambur oluyor. Tarlada geçirdiğimiz yorgun zamandan sonra ekmek ve ev işlerinin derdine düşüyoruz. 10 yıldır bu işi yapıyorum. Yaptığımız işin zahmeti çoktur ama çocuklarımız küçük onlar için çalışmak zorundayız . Geçim çok zorken sadece erkeklerin çalışmasıyla olmuyor." dedi.

 

TARLA AYRI, EV AYRI DERT

Yaptıkları işin zor olduğunu ifade eden Hatice Akcan "Yaptığımız işin zahmeti çoktur ama çocuklarımız küçük onlar için çalışmak zorundayız. Akşama kadar yağmur ve çamurun için kalmak ayrı bir dert ama akşamları ev işlerini yorgun halimizle yapmamız ayrı bir dert. Bizler kadın olarak hayatın bütün yüklerini omuzlarımıza almış durumdayız. İçimizde çadırlarda kalanlar var. Onların işleri çok daha zor. Akşamları ev işinin yanında bir de çamaşır yıkıyor. Elektrik olmadığı için onların hayatları çok daha zor geçiyor. Bu durumlarda bizim yaşamaktan çok zevk aldığımız söylenemez ama çocuklarımızın geleceği için daha güçlü durup, her gün tarlanın yolunu tutuyoruz. Ayrıca çavuşlar da hakkımızı tam vermiyorlar. Paralarımızı hak ettiğimiz kadar alamamanın yanında yeri geliyor 3 ay sonra kazandığımız alabiliyor. Güvencesiz çalıştığımız için başına bir kaza gelen birşey kazanmadan evde yatıyor" diye konuştu.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KADIN Haberleri

YUKARI