21 Eylül 2023

KURAL HATASI MI VAR?

BİLAL BAKIRDÖVEN

Ligin ilk haftasında geçen sezon hem lig hem de EuroLeague’de final oynayan iki takım, ÇBK Mersin ile Fenerbahçe Alagöz Holding karşı karşıya geldi. ÇBK Mersin, zorlu mücadeleyi 76-74 kazandı. Fakat bu maçta skandal bir iddia ortaya atıldı ve  Fenerbahçe Alagöz Holding Kadın Basketbol Takımı TBF’ya başvuru yapacağını duyurdu.

Kadroya 22 yaş altı oyuncu alınmadı!

ING Basketbol Süper Ligi’nde kural gereği maç kadrosunda 22 yaş altı oyuncu bulundurmak gerekiyor. ÇBK Mersin – Fenerbahçe maçında ÇBK Mersin’in kural hatası ortaya çıktı.

Fenerbahçe Alagöz Holding Kadın Basketbol Takımı’ndan yapılan açıklamada, “13 Eylül Çarşamba akşamı ING Kadınlar Basketbol Süper Ligi ilk hafta maçında ÇBK Mersin ile karşılaştı. ÇBK Mersin Takımının TBF’nin Sözleşmeli Basketbol Ligleri Yönetim Esasları Talimatı 78.1 maddesi gereğince “takımlar resmi müsabaka kadrolarında ülkemiz ümit, genç veya yıldız takımlarından yetişmiş olan en az 7 sözleşmeli basketbolcuya yer vermek zorundadır. Bu yedi sözleşmeli basketbolcudan en az birisinin 22 yaş veya altındaki bir basketbolcu olması zorunludur.” kuralı doğrultusunda 22 yaş altı bir oyuncuya kadrosunda yer vermemesi nedeniyle kural hatası yaptığı tespit edilmiş, gerekli itirazlar derhal yapılmıştır.

Süreci yakından takip eden Kulübümüz,

gereken prosedürleri yerine getirerek bu durum ile ilgili Türkiye Basketbol Federasyonu’na başvuruda bulunmuştur.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir