21 Eylül 2023

‘İşçileri güvencesiz şartlarda çalıştırmak SUÇTUR!’

Taşımacılık sektöründe son 2 ayda Türkiye genelinde 14 arkadaşlarının iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini anlatan işçiler, en büyük sorunlarının sigortasız çalıştırılmak olduğunu belirttiler.

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekilleri Av. Ali Bozan: “Narenciye işçilerinin yevmiye talebi için birlikte mücadele edeceğiz.
Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekilleri Av. Ali Bozan ve Perihan Koca, sabahın ilk ışıklarında narenciye ve Evden Eve Taşımacılık Sektöründe çalışan işçilerle bir araya geldi, sorun ve taleplerini dinledi. İşçilerin dile getirdiği ücret ve güvencesiz çalışma koşullarına ilişkin konuşan Milletvekili Bozan, güvencesiz işçi çalıştırmanın suç olduğunu ifade ederek, işçilerle birlikte hakları için her daim mücadele edeceklerini söyledi.
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mersin Milletvekilleri Av. Ali Bozan ve Perihan Koca, narenciye ve Evden Eve Taşımacılık Sektöründe çalışan işçileri ziyaret etti. Sabahın ilk ışıklarında başlayan programa; HDP Mersin İl Eşbaşkanı Bedriye Kuş, Akdeniz İlçe Başkanı Nizar Esen ve Güvencesiz İşçiler Derneği Başkanı Nedim Aydınalp da katıldı.
MİLLETVEKİLLERİ SABAHIN İLK IŞIKLARINDA İŞÇİLERLE BULUŞTU
İlk olarak narenciye işçileri ile bir araya gelen Yeşil Sol Parti Milletvekilleri, tüm işçilerle selamlaşıp sorun ve taleplerini dinledi. 427 lira olarak belirlenen yevmiye ücretlerinin geçimlerini sağlamadığını belirten işçiler, işverenlerden yevmiyelerin 600 liraya çıkarılması talebinde bulunacaklarını söyledi. Taleplerinin karşılanmaması durumunda ise işçiler, greve kararı alacaklarını vurguladı.
Narenciye işçilerinin ardından Evden Eve Taşımacılık Sektöründe çalışan işçileri ziyaret eden Milletvekilleri, ağır koşullarda güvencesiz çalışan işçilerin sorunlarını dinledi. Taşımacılık sektöründe son 2 ayda Türkiye genelinde 14 arkadaşlarının iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini anlatan işçiler, en büyük sorunlarının sigortasız çalıştırılmak olduğunu belirttiler.
BOZAN’DAN İŞÇİLERE: “HAKLARINIZ İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ”
Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, işçilerle gerçekleştirilen buluşmalarda “birlik olma” çağrısı yaptı. Her daim işçilerin haklı mücadelesinin yanında olacaklarını söyleyen Milletvekili Bozan, işçilerin güvencesiz şartlarda çalıştırılmasının suç olduğunu buna karşı gerekli çalışmalarını yürüteceklerini ifade etti. İşçilerin birlikte örgütlenmesi gerektiği vurgusunu yineleyen Bozan, “Hep birlikte hareket edin. Biz aldığınız tüm kararlarda yanınızdayız” dedi.
‘EMEĞİN HAKLARINI ALMAK İÇİN
BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ’
1. Sayfadan Devam
İşçilerin ekonomik kriz koşullarında hiçbir güvenceleri olmadan, kıt kanaat yevmiyelerle hanelerini geçindirmek zorunda bırakıldıklarını aktaran Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca da, işçilerin kira, gıda ve fatura yüklerine de değindi. İşçilerin temel taleplerinin sigortalı ve insan onuruna yaraşır güvenceli koşullarda çalışmak olduğunu söyleyen Milletvekili Koca, “Emeğin haklarını almak için birlikte mücadele edeceğiz” vurgusu yaptı.
Yeşil Sol Parti  Mersin Milletveklli Perihan Koca ayrıca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi.
“Mersin/Akdeniz ilçesinde sabah 03.30’da tarım işçileri ile buluştuk.Tarım işçileri uzun ve belirsiz çalışma saatlerinde, aşırı sıcak havalarda güneşin alnında ağır ve güvencesiz koşullarda çalışıyor. İşçilerin servis sorunu yaşamı her an tehdit ediyor. 17 kişilik küçük eski araçlarda 30-35 işçi üst üste tıkış, kazaya davetiye çağırırcasına işe gidiyorlar. İşçiler 405 TL yevmiye ile, sosyal hak ve güvenceden yoksun çalışıyorlar. İşçilerin çoğu 18 yaşının altında çocuk işçi. Geçinemeyen ailelerine katkı için okulu terk edip tarımda çalışmaya başlamışlar. Kaç senedir çalışıyorsun diye sorduğum 14 yaşındaki bir çocuk işçi:
 “Bayadır abla” cevabını verdi.
Kaç yılının o bahçelerde narenciye toplayarak geçtiğini anımsamıyor bile. İşçiler sabah 03.00 civarı bir toplanma alanında buluşuyor, market alışverişlerini yapıyor, bir poğaça/simit ve ayran içip yola revan oluyorlar. İşverenler hiçbir hak vermediği gibi yemek de sağlamıyor işçilere. “Ne bulursak onu yiyoruz” diyorlar. Çoğu Siirt’ten, Batman’dan, Van’dan mevsimlik olarak çalışmaya gelmiş Kürt işçiler. Kobane’den Suriye’den gelen işçiler de var. Ekonomik kriz koşullarında hiçbir güvenceleri olmadan, kıt kaanat bir yevmiye ile hane geçindirmek zorunda bırakılıyorlar. Kira, gıda, fatura sorunları da cabası.” (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir