21 Eylül 2023

Demir-çelik sektörleri ihracatta 30 milyar doları aşmaya odaklandı

Demir-çelik sektörleri temmuz ayında Türkiye ihracatına 2,2 milyar dolarlık destek verdi. Yılın ilk 7 ayında ise 15,8 milyar dolarlık ihracata imza atan sektörler, küresel talepteki durgunluğa rağmen Türkiye’nin toplam ihracatının da yüzde 12,7’sini üstlenerek ülke ekonomisine önemli katkı sağladı.
Küresel talepteki daralmanın devam ettiğinin altını çizen ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, “Küresel boyutta etkisi hissedilen talep baskısının yıl sonuna doğru azalacağını ön görüyoruz. Özellikle ABD ekonomisinde toparlanma sinyallerinin güçlenmesinin yanı sıra, ASEAN bölgesinde de turizmde beklenen canlanma ile talebin yükselmesini bekliyoruz. Talepteki kıpırdama ile birlikte Türkiye geneli demir çelik sektörlerimizde yıl sonunda 30 milyar dolarlık ihracatı yakalamaya ve hatta üzerine çıkmaya çalışacağız” dedi.
Türkiye’nin temmuz ayı ihracatı yüzde 8,4’lük artışla 20,1 milyar doları, yılın ilk 7 aylık döneminde ise yüzde 0,5 oranında düşüşle 143,4 milyar doları buldu.
Demir ve demir dışı metaller sektörü temmuz ayında yüzde 1 artışla 989 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, çelik sektörü yüzde 27,2’lik azalışla 1,2 milyar dolarlık ihracat yaptı. Demir ve demir dışı metaller ihracatı Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 5,6 pay alırken, çelik ise yüzde 6,6’lık paya sahip oldu. İki sektör, Türkiye’nin temmuz ayı ihracatının yüzde 12,2’lik kısmını üstlendi.
Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) temmuz ayı verilerine bakıldığında demir ve demir dışı metaller sektörü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3’lük azalışla 53 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu ayda çelik ihracatı ise yüzde 41,2’lik düşüşle 96 milyon dolar oldu.
7 ayda 15,8 milyar dolarlık ihracat katkısı
Ocak-Temmuz ayları toplam ihracat rakamlarına bakıldığında, Türkiye geneli demir ve demir dışı metaller ihracatı yüzde 14,8 oranında azalış ile 7,5 milyar dolar, çelik sektöründen yapılan ihracat ise yüzde 37,8 azalış ile 8,3 milyar dolar oldu.
Yılın ilk 7 ayında Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden yapılan ihracat rakamları incelendiğinde, demir ve demir dışı metaller sektöründen yapılan ihracat yüzde 13,9 azalış ile 452 milyon dolar, çelik sektöründen yapılan ihracat ise yüzde 53,8 azalış ile 770 milyon doları buldu.
Bu dönemde Türkiye geneli demir ve demir dışı metaller sektörü Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 6, çelik sektörü ise yüzde 6,7’lik pay aldı.
“Talepteki baskı yıl sonuna doğru azalabilir”
Özellikle demir-çelik sektöründe küresel talepteki daralmadan kaynaklı düşüşlerin olumsuz etkisinin devam ettiğini kaydeden ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, şu değerlendirmeleri yaptı: “Temmuz ayında Türkiye genelindeki demir-çelik ihracatında miktar bazında yüzde 19, değer bazında ise yüzde 17’lik kayıp yaşadık. Küreselde yaşanan talep daralması maalesef devam ediyor. Demir-çelik sektöründe yaşanan talep iniş çıkışları diğer sektörlere nazaran daha farklı. Küresel boyutta etkisi hissedilen talep baskısının yıl sonuna doğru azalacağını ön görüyoruz. Özellikle ABD ekonomisinde toparlanma sinyallerinin güçlenmesinin yanı sıra, ASEAN bölgesinde de turizmde beklenen canlanma ile talebin yükselmesini bekliyoruz. Talepteki kıpırdama ile birlikte Türkiye geneli demir çelik sektörlerimizde yıl sonunda 30 milyar dolarlık ihracatı yakalamaya ve hatta üzerine çıkmaya çalışacağız. Hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023’te maksimum düzeyde döviz geliri sağlayarak ülke ekonomimize değer katmak” diye konuştu.
Romanya’ya çift haneli büyüme
Temmuz ayında Türkiye’nin demir-çelik ihracatında ilk sırada 206,9 milyon dolar ile Almanya yer aldı. Bu ülkeyi, 106,6 milyon dolar ile İsrail, 99,6 milyon dolar ile Romanya izledi. Romanya yüzde 44’lük büyüme ile dikkat çekti. ADMİB’in ihracatında ise Irak’ın 15,6 milyon ile ilk sırada olduğu görüldü. Bu ülkeyi 10,6 milyon dolarla Almanya ve 8,1 milyon dolarla ABD takip etti. KKTC yüzde 151’lik büyüme ile en fazla büyüyen pazar oldu.
Ocak-Temmuz döneminde ise Türkiye’nin demir-çelik ihracatında ilk sıradaki ülke 1,5 milyar dolarla Almanya olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 874,1 milyon dolarla İtalya, 730,9 dolarla İsrail izledi. ADMİB’in Ocak-Temmuz dönemi ihracatında ise ilk sırayı 94,6 milyon dolarla Irak aldı. Bu ülkeyi sırasıyla; 90,8 milyon dolarla Almanya ve 77,4 milyon dolarla Romanya takip etti.
(Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir