21 Eylül 2023

‘Açıklanan zam emekli için ZULÜMDÜR!’

“Açlık ve yoksulluk sınırı gözetilmeksizin emeklilerin yüzde 80’i açlık sınırının altında geri kalan yüzde 20’lik kısmı ise yoksulluk sınırının altında maaş almakta!”

Haber / BİLAL BAKIRDÖVEN

Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak, yaptığı yazılı basın açıklamasında emeklilere yapılan zam için eleştiride bulundu. Akbudak, yıllardır sadece seçim dönemlerinde hatırlanan ve görmezden gelinen emekli, dul ve yetimlere verilen yüzde 25’lik artışın büyük bir hayal kırıklığı yaşatttığını söyledi.
Asgari ücretin bile altında kalan emekli maaşları’nın adeta emekli insanlara yaşama öl dediğini söyleyen Akbudak, “TBMM’de bulunan vekiller bir düşünün sizin de anneniz, babanız, dayınız, amcanız emekli nasıl yaşadıklarından haberiniz var mı? Bu ülkenin taşında, toprağında emeği olan bu insanlara yapılan zulümden başka bir şey değildir. Yıllardır beklenen intibak yasasının yürürlüğe girmesi için hiçbir çabanız yok. Kök maaş dediğiniz rakamın üstüne yüzdelik zam yapıyorsunuz. Ödedikleri prim gün sayısı farklı olmasına rağmen adil olmayan şekilde maaş artışı yapılan artış asgari ücretin bile çok altında. Açlık ve yoksulluk sınırı gözetilmeksizin emeklilerin yüzde 80’i açlık sınırının altında geri kalan yüzde 20’lik kısmi ise yoksulluk sınırının altında maaş almaktadırlar.” dedi.
“EN KÖTÜ EMEKLİ MAAŞI 15 BİN OLMALI”
‘Bu para ile emekli kira, elektrik, su, doğalgaz, telefon parası mı ödesinyoksa karınlarını mı doyursun’ diyen Akbudak, “En kötü emekli maaşının 15 bin olması lazım. Öncelikle primlerine göre kök maaşlarını arttırın, sonra intibak verin. sTÜİK’in verilerine göre değil pazardaki gerçek rakamlara göre enflasyon belirleyin. 15 milyon emekli bu ülkeye hizmet etmiş vergi ödemiş, bedeller ödemiştir. Şimdide yok sayılmaya çalışılmaktadır. Bu verilen zam kararının bir an önce insanca yaşanabilir bir orana yükseltilmesi lazımdır. Emekli emekten gelen gücü kullanamadığına göre sandıkta bunun cevabının verilmesi gerekir. Atamızın dediği gibi; “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir