21 Eylül 2023

‘MERSİN, MUĞLA VE BALIKESİR’İN ÇÖPLÜĞÜ ‘OLMAYACAK!’

“Eski ve yeni planlanan Balık çiftlikleri, Mersin’de Akdeniz’in ekosistemini ve halkın sağlığını bozacak, turizme de çok zarar verecek!”

Haber / BİLAL BAKIRDÖVEN

Mersin’de yapımı planlanan Balık Çiftlikleri’nin hukuki süreci Anayasa Mahkemesi’nde devam ederken, Balıkesir Edremit İlçesi’nden denizi kirleterek  turizmi çok olumsuz etkiledikleri için, 2 yeni balık çiftliğinin Mersin’in incisi olan Aydıncık İlçesi’ne taşınması planlanıyor. Bu gelişmesi sonrası Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) basın açıklamasında bulundu.
MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, Aydıncık’ta biraraya gelen Mersin, Silifke, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur Çevre Örgütleri olarak bir kez daha Mersin’in sahillerinde yapımı planlanan Balık Çiftlikleri Projelerine karşı olduğumuzu kamuoyu ile paylaştı.
Halkın ve Yerel Yöneticilerin iradeleri hiçe sayılarak ilan edilen ÇED Raporları’nın bilimsellikten uzak, hukuki dayanağı olmadığını söyleyen Aslan, “Eski ve yeni planlanan Balık çiftlikleri, Mersin’de Akdeniz’in ekosistemini ve halkın sağlığını bozacak, turizme de çok zarar verecektir. Balık çiftlikleri Muğla’da ve Balıkesir Edremit’te denizi çok kirletmiştir. Kirli denizde verimli üretim yapılamadığı için sökülüp Mersin’e kurulumu yapılmak istenmektedir. Balık çiftliklerinde GDO’lu yem ve çeşitli kimyasalların yanı sıra, balıkların verimini artırıcı ilaçlar, hormonlar ve hastalıklara karşı da  antibiyotikler kullanılmaktadır. Balık çiftliklerinde kullanılan yemler, antibiyotikler ve diğer kimyasallar ile birlikte balıkların dışkıları denizin dibinde birikerek zamanla denizin dibindeki bitki örtüsünü ve denizdeki oksijeni yok etmektedir. Bu durum denizdeki diğer canlıların bölgedeki varlığını tehdit etmektedir.” dedi.
“BALIK ÇİFTLİKLERİ PROJELERİNİN İPTAL EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”
Deniz yatağında biriken bu yoğun kirliliğin denizin ekosistemini ve doğal hayatını zamanla yok ettiğini vurgulayan Aslan, “Balık çiftliklerindeki kirlilik ve kullanılan kimyasallar, balıkların dışkıları denizin yüzeyine de yayılmaktadır. Bu da insan sağlığını tehdit etmenin yanında turizmin bitmesine de neden olmaktadır. Ayrıca, balık çiftliklerinin sınırını çizen varil ve şamandıralarla koylar kapatılarak, yatların, teknelerin ve turistlerin denize girmeleri engellenmektedir. Balık çiftliklerinin çalışanlarının kaldığı barakalar, kıyıların görüntüsünü bozmaktadır. Mersin’de Anamur, Aydıncık ve Silifke sahillerinin sonuna kadar Muğla’dan ve Balıkesir’den sökülerek yapımı planlanan balık çiftliklerinin kurulum yerlerinin geneli 1. Derecede doğal sit, Arkeolojik sit ve ilan edilmiş Turizm bölgeleridir. 1. derece doğal sit alanları uluslar arası sözleşmelerle koruma altına alınmıştır. Koruma altına alınan alanlara balık çiftlikleri kurmak uluslararası sözleşmelere ve ülkemizdeki yasa ve yönetmeliklere aykırıdır. Bizler Mersin’de denizlerimizi kirletecek, ekosistemimizi ve sağlığımızı bozacak balık çiftliklerinin kurulmasını istemiyoruz. Yetkililerden Mersin halkının haklı talebini yerine getirerek balık çiftliklerinin bütün projelerini iptal etmelerini istiyoruz. Balıkesir’den sökülerek Aydıncık’a Fokların yaşam alanlarına kurulumu planlanan 2 balık çiftliğinin ÇED raporu halkın bilgilendirme toplantısı 11 Temmuz 2023 tarihinde saat 13.00’te Aydıncık Müftülük Toplantı Salonu’nda yapılacaktır. Yaşam hakkımızı savunmak için herkesi  ÇED toplantısına itiraz etmek için bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir