21 Eylül 2023

Taşucu’nda da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlandı

Silifke Taşucu’nda da 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren ve 350 yıllık yabancılara verilen imtiyazlardan kurtulan Türkiye, denizlerinde tam bağımsız olarak 97 yıldır kabotaj kanununun kutlamakta olduğu Kabotaj Bayramı, Taşucu Liman Başkanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı organizasyonunda gerçekleştirildi.

Taşucu Mahallesi Cumhuriyet Alanı Atatürk Anıtı önünde yapılan törende Liman Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasında Taşucu Liman Başkanı Orhan Nas: “Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde yabancılara büyük imtiyazların tanınması nedeniyle, denizcilik faaliyetleri yabancılar tarafından sürdürülmekte iken, cumhuriyetin ilanını takip eden yıllarda denizciliğe sahip çıkma arzusu kendini hissettirmiş ve 1 Temmuz 1926 tarihinde, Cumhuriyet Türkiye’sinde çok önemli olan kabotaj kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu kanuna göre, ‘Türkiye limanları ve sahilleri arasındaki yük ve yolcu taşıması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin bundan böyle, Türk vatandaşları ile Türk bayrağı taşıyan gemilerle yapılacağı’ belirtilmiş ve yaklaşık 350 yıldır süre gelen yabancılara verilen imtiyazlar sona erdirilmiştir.

Bu kanun ile sadece bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki hükümranlık haklarımız perçinlenmemiş, aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi için de bir dönüm noktası olmuştur.

Bu yasa denizciliğimizin ve deniz ticaretimizin gelişmesi ve kalkınması yolunda atılan ilk adım olup, Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda başlattığı önemli değişmelerin denizlerimizdeki devamıdır.

Denizler, ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptirler. Denizlerini iyi kullanan ülkeler diğerlerine göre daha başarılıdırlar. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke ve bir zamanlar Akdeniz’i Türk gölü haline getirmiş insanların çocukları olarak denizlerimizin önemini iyi kavramalı ve denizciliğimizi daha ileri seviyelere getirmek için çalışmalıyız.

Deniz sofralarımızın bereketi, hiç görmediklerimizin evi, Deniz kavuşmak ve kucaklaşmak, Deniz ekonomiyi ufukların ötesine taşımak, Deniz her milde memleket için kazanmak, Deniz dünyanın tüm sularında bayrağımızı dalgalandırmaktır. Deniz gördüğümüzden, gücümüz göründüğünden daha fazladır.” diyerek, konuşmasını Ulu Önder Atatürk’ün ‘denizciliği Türkün milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız’ sözleri ile son vermeden, tüm şehitleri ve gazileri saygı ile anıyor ve 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj bayramınızı kutluyorum” dedi.

ŞEHİTLER ANISINA DENİZE ÇELENK BIRAKILDI

Konuşmanın tamamlanmasının ardından eski iskeleye geçildi ve hazırlanan çiçeklerle donatılmış çelenk; Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Belediye Başkanı Sadık Altunok, Sahil Güvenlik Komutanı Batu Şengül ve Liman Başkanı Orhan Nas tarafından denize bırakıldı.

Şehitler anısına denize bırakılan çelengin ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı önünde katılımcılara çeşitli ikramlar gerçekleştirildi.

Burada ayrıca günün anısına yaş pasta kesildi.

ÜCRETSİZ YAT TURU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Törenin ardından ücretsiz yat turu gerçekleştirildi. Marşlar eşliğinde açılan Türk Bayrağı alkışlarla taçlandırılırken, yatların Abdülhamit Han Sondaj Gemisinin yanından geçerken Türk Bayrağı’nı açması yatta bulunan herkesi duygulandırdı ve hep bir ağızdan marşlar söylendi.

Taşucu’nda bulunan yatların katılımı ile vatandaşlar yaklaşık bir saat süren ücretsiz yat turu ile çevre gezdirildi. Havai fişekli gösteriler ile etkinlik son buldu.

Kabotaj Bayramı kutlamalarına Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Belediye Başkanı Sadık Altunok, Ak Parti İlçe Başkan Vekili Kemal Yıldız, Emniyet Müdürü İsmail Petek, Jandarma Komutanı Bülent Keskinsoy, Sahil Güvenlik Komutanı Batu Şengül, Liman Başkanı Orhan Nas, Orman İşletme Şefi Harun Boz, Müze Müdürü Nilgün Yılmazer ile vatandaşlar katıldılar.

Ayrıca Taşucu’nda bulunan Latife Sultan, Alize, Göktuğ, Çoban Yıldızı gibi yat işletmeleri de Kabotaj Bayramı dolayısı ile gerçekleşen yat turlarında vatandaşlara ücretsiz hizmet verdiler. Akşam 18.00’da başlayan program gece 22.00’de son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir