21 Eylül 2023

AKKUYU NGS ÇALIŞANLARI KURBAN BAYRAMINI KUTLADI

Akkuyu NGS sahasında Kurban Bayramı dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı (ETKB) Alparslan Bayraktar Akkuyu NGS inşaat sahasını ziyaret ederken, önceki gün de AKKUYU NÜKLEER, proje çalışanları için bayram kutlaması düzenledi. Etkinlik kapsamında, öğle yemeği yenildi ve çalışanlar için hazırlanan hediyeler takdim edildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın Akkuyu NGS sahasına yaptığı ziyarette kendisine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Dr. Zafer Demircan ve Nükleer Enerji Proje Uygulama Daire Başkanı Tuğrul Çağrı Cinkara’nın yanı sıra Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Gülnar Kaymakamı Musa Ayyıldız, Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) İkinci Başkanı Dr. İsmail Hakkı Arıkan ve NDK Başkan Yardımcısı Dr. Oğuz Can ile Teknik Destek Şirketi NÜTED AŞ Genel Müdürü Yusuf Ceylan da eşlik etti.
Heyet, Akkuyu NGS sahasında AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva başkanlığındaki inşaat proje yöneticileri tarafından karşılandı. Kurban Bayramı dolayısıyla özel olarak hazırlanan program kapsamında Akkuyu NGS çalışanları ile öğle yemeği yiyen Bakan Bayraktar, yemeğin ardından da proje yöneticileriyle santralin inşasına ilişkin ayrıntıların görüşüldüğü toplantıya katıldı.
Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar; “Öncelikle Akkuyu NGS çalışanlarının Kurban Bayramını kutluyorum. Türkiye’nin son yirmi bir yılda enerji alanında yaptığı sessiz devrim Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok önemli. Zira Türkiye bu süre içerisinde enerjisini üçe kattı. Şimdi bu enerji devrimi yeni fazına geçmiş oluyoruz” dedi.
Heyetin ziyaretinden bir gün önce ise Akkuyu NGS sahasında çalışanlar için ayrı bir bayram etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Akkuyu NGS Proje yöneticileri, saha çalışanlarına hitaben kutlama mesajlarını paylaşarak işçilere teşekkürlerini sundu. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva inşaat çalışanlarının bayramını bizzat kutlayarak, “Sevgili arkadaşlar! Sevgili kardeşlerim! İnsanların Allah’a olan bağlılığını ve Yüce Allah’ın merhametini bize hatırlatan Mübarek Kurban Bayramınızı içtenlikle kutluyorum!  Birlikte çalıştığımız güzel ülke, yeni bir endüstri geliştirmek için nükleer santral inşa etme hedefini belirledi. Bununla ilgili ilk düşünceler geçen yüzyılın ortalarında ortaya çıktı ve şimdi biz bunu gerçekleştiriyoruz. Türkiye tarihine geçme şerefine eriştiğim için mutluyum.  Siz tarih yazıyorsunuz, ülkenin ilk nükleer güç santrali sizin ellerinizle inşa ediliyor.  Bağlılığınız ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirme arzunuz karşısında derin bir saygıyla eğiliyoruz” diye konuştu.
Bayram dolayısıyla sahaya en yakın yerleşim yeri olan Büyükeceli’de Cami İmamı olarak görev yapan Hasan Sünbül, tüm çalışanların bayramını kutlayarak dua okudu.
Resmi konuşmaların ardından sahne alan Silifke Halk Dansları Topluluğu üyeleri ise inşaat çalışanları için muhteşem bir dans gösterisi yaptı.  Akkuyu NGS çalışanları hep birlikte dans edip türküler söyleyerek bayramı kutladı.
Saha çalışanları için Mersin’in geleneksel yemeği olan tantuni, tatlılar ve meyvelerden oluşan ikramlıklar da sunuldu. Öğle yemeği arasında Akkuyu NGS sahasındaki tüm yemekhanelerde özel bir bayram menüsü de servis edildi. Bayram dolayısıyla ayrıca AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü tarafından inşaat çalışanlarına hediye setler de verildi.  (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir