21 Eylül 2023

İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ

ARZU ÖZER
Mersin Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı mezuniyet törenini gerçekleştirdi. MEÜ Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkez’inde gerçekleştiren tören öncesinde; İslami İlimler Fakültesi tarafından törene katılan veliler ve mezunlar için MEÜ  Cumhuriyet Alanı’nda yemek ikramı gerçekleştirildi. MEÜ RektörüProf. Dr. Erol Yaşar da veliler ve mezunlara yemek dağıtarak onların sevinçlerine ortak oldu.
Daha sonrasında mezuniyet törenine geçildi. Törene, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Baykan, 26-27. Dönem Mersin Milletvekili Hacı Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretim elemanlarımız, mezunlarımız ve yakınları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende İslami İlimler Fakültesi öğrencisi Mustafa Tataş tarafından Kuran-ı Kerim Tilaveti gerçekleştirildi. Tören, açış konuşmaları ile devam etti.
Törende konuşan Prof. Dr. Erol Yaşar, fakültenin bu ilk mezunlarını verdiği özel günde törene katılan tüm konuklara teşekkürlerini iletti. Prof. Dr. Yaşar, “Bugün, yaklaşık yedi yıl önce kurulan ve ilk öğrencilerini almaya başlayan İslami İlimler Fakültemizin mezuniyet sevincini yaşıyor olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum. Fakültemizde 343 öğrencimiz aktif olarak eğitim ve öğretim görüyor. Kısa süre içerisinde akademik yapılanmasını da oluşturduğumuz fakültemizde toplamda 19 öğretim elemanımız gençlerimizi yetiştirmek için görev yapıyor. Bugün ise 52 öğrencimizi Üniversitemizden mezun etmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Milletimizin maddi yönden olduğu kadar manevi yönden de gelişimi çok önemlib İslami İlimler Fakültesi mezunlarımız da toplum ile birebir ilişki kuran, yönlendiren ve aydınlatan bireylerden oluşmaktadır. Bu nedenle inanıyorum ki genç mezunlarımız, toplumumuzun milli ve manevi ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vereceklerdir. Sevgili mezunlarımız, fakültemizde geçirmiş olduğunuz yıllar ve aldığınız eğitim, umarım önünüze ışık olan bir kandil olur. Her son yeni bir başlangıçtır. Sizlere bu yeni hayatınızın başlangıcında sağlık, mutluluk ve başarı diliyor; hepinizi mezuniyetinizden ötürü can-ı gönülden tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.
“Nerede Olursanız Olun Görevinizi Hakkıyla ve Adalet Üzerine Yapın. Yetimin, Yoksulun ve Kimsesizin Hamisi Olun”
İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Baykan ise; “Hem üniversitemiz bürokrasisinin hem de sivil toplum kuruluşlarımızın fakültemizin kuruluş sürecinde büyük desteğini gördük. Yeni bir fakülte kurabilmek, benzer fakültelerle yarışabilecek bir akademik kadro oluşturabilmek ve bunun bir geleneğe dönüşmesini sağlamak çok zor ve meşakkatli bir süreçti. Bu zorlu süreçte bizlere destek olan Rektörlerimize, dekanlarımıza, dekan yardımcılarımıza, idari ve akademik personelimize, tüm sivil toplum kuruluşu temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Sevgili mezunlarımız; nerede olursanız olun görevinizi hakkıyla ve adalet üzerine yapın. Yetimin, yoksulun ve kimsesizin hamisi olun. Yolunuz açık olsun.” dedi.
Mezunları adına konuşan fakülte birincisi Teslime Avcı ise; “İyisiyle kötüsüyle, çokça güzel anlarıyla ve her zaman birbirimize destek olarak geçirdiğimiz dört yıl bugün eğitim öğretim açısından son buluyor. Bugün kendini yetiştirmiş birer öğrenci olarak mezun oluyoruz. Dostluğumuz ve paylaştığımız anılar her zaman baki kalacak. Fakültemizin ilk mezunları olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.” dedi. Teslime Avcı konuşmasını ailesine ve öğretim elemanlarına teşekkür ederek noktaladı.
Konuşmalarından ardından dereceye giren mezunlara temsili diplomaları ve plaketleri takdim edildi. Fakülte birincisi Teslime Avcı’ya temsili diploması ve plaketi Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar takdim etti. Fakülte ikincisi Fatma Sema Meto’ya Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, fakülte üçüncüsü Merve Komşul’a ise 26-27. Dönem Mersin Milletvekili Hacı Özkan plaket ve temsili diplomasını takdim etti.
Dereceye giren öğrencilerimizin temsili diplomalarını almalarının ardından, diğer mezunlara da temsili diplomaları İslami İlimler Fakültesi öğretim elemanları tarafından takdim edildi. Mezuniyet töreni; müzik ve şiir dinletisi, öğrencilerin hatıralarını konuklara aktarması ve kep atma töreni ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir