29 Mayıs 2023

Birçok vatandaş evini satışa çıkardı ‘Yüksek katlarda oturmaktan korkuyorlar!’

MERSİN'DE KONUT SATIŞLARI DÜŞTÜ, VATANDAŞLAR YAYLALARA GÖÇE BAŞLADI MERSİN'DE KONUT SATIŞLARI 2023 NİSAN AYINDA BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 35,5 YABANCILARA İSE YÜZDE 60,3 ORANINDA AZALDI MERSİN EMLAKÇILAR ODASI BAŞKANI SİNAN CANPOLAT: "BUNUN NEDENİ BİZ ARTÇILARI DEVAM EDEN DEPREME BAĞLIYORUZ" "KIRSALA, YAYLALIK BÖLGELERE, MÜSTAKİL EVLERE CİDDİ BİR TALEP VAR"

“Mersin’de yaşayan halkımızda yüksek katlarda oturmaktan korkuyor. Birçok vatandaş evini satışa çıkardı. Satılan evlerin karşılında da ya bir arsa alınıyor yada bir yayla evi alınıyor.”

Mersin’de konut satışları 2023 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,5, yabancılara ise yüzde 60,3 oranında azaldı. Emlakçılar Odası Başkanı Sinan Canpolat, konut satışlarında ciddi bir düşüş olduğunun altını çizerek, “Bunun nedenini biz artçıları halen devam eden depreme bağlıyoruz. Kırsala, yaylalık bölgelere, müstakil evlere ciddi bir talep var. Vatandaşlar yüksek katlı binalardan oturmaktan korkuyor” dedi.
“Yatırımcıların tamamı yaylalara, köylere, talep gösteriyorlar”
Emlakçılar Odası Başkanı Sinan Canpolat, geçtiğimiz yıl konut satışlarında çok ciddi artışların yaşandığını söyledi. Bu sene ise geçen yıla göre ciddi düşüşlerin yaşandığını kaydeden Canpolat, “Hem Türkiye genelinde hem de Mersin bazında düşüşleri görüyoruz. Biz bunun nedeni biraz da depreme bağlıyoruz. Çünkü depremden kaynaklı daire satışlarında inanılmaz bir durgunluk yaşandı. Türkiye genelinde geçen yılın Nisan ayına göre satışlarda yüzde 35,6 düşüş oldu. Mersin’e baktığımız zaman burası da 35,5 gibi bir düşüş var. Yabancıları Türkiye ve Mersin’e ciddi bir talebi vardı. Yabancılara satışlarda yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60,3 gibi bir azalma var. Bu gerçekten çok ciddi bir rakam. Bunu biz halende artçıları devam eden depreme bağlıyoruz. Şu an yatırımcıların veya mülk edineceklerin tamamı yaylalara, köylere, müstakil ev yapmaya müsait arazilere talep gösteriyorlar” diye konuştu.
“Şu anda 500 bin lira olan arsalar 2 milyon 500 lira oldu”
İnsanların depremin korkusunu üzerinden atamadığını vurgulayan Canpolat, “Bırakın deprem bölgesinden buraya göç edenleri, Mersin’de yaşayan halkımızda yüksek katlarda oturmaktan korkuyor. Birçok vatandaş evini satışa çıkardı. Satılan evlerin karşılında da ya bir arsa alınıyor yada bir yayla evi alınıyor. Gerçekten yüksek katlı binalarda oturan mülk sahiplerinin ciddi anlamda satış durumu söz konusu. Depremlerden sonra kırsala, yaylalık bölgelere, müstakil evlere ciddi bir talep oldu. Şu anda 500 bin lira olan arsalar 2 milyon 500 lira oldu. Yani 5 kat fiyatlar arttı. Bunun sebeplerinin başında depremler geliyor” şeklinde konuştu.
Ev fiyatlarının da sabitlendiğini dile getiren Canpolat, “Fiyatlar bildiğiniz gibi çok yükselmişti. Şu anda ise yerinde sayıyor. Özellikle 6 Şubat’taki depremlerin ardından satışlar düşünce fiyatlar da stabil duruma geçti. Bu bir müddet daha gideceğe benziyor. Biraz da insanların tabi seçimlerle ilgili kaygıları vardı. Şimdi ilk tur bitti, ikinci tur seçimleri yapılacak. Oda yapıldıktan sonra mayıs ayı sonunda yada haziran başında normalleşmeye başlayacağız diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.  (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir