8 Haziran 2023

TOPSUZ İĞNE: SEÇİME KISA SÜRE KALDI

*Seçime az kaldı ama ben gazetelere yazı yazmaya başladığım günden bu güne hoşuma gitmeyenleri, daha doğrusu ülkemizin yararına olmadığına inandığım önlemleri hep eleştirdim.
*Yanlış anladığım, ya da yanlış bildiğim konularda yanlış yorumlar, yanlış yazılar yazdım mı?
*Evet, yazmış olabilirim.
*Çünkü herkesi memnun ve mutlu etmenin olanaksız olduğunu biliyorum.
*İşte bu sebeple bildiğim inandığım yoldan dönmem/dönmeyeceğim…
*Hiçbir zaman bir partinin emir eri olmadım/olmayacağım…
*Bu güne kadar hep AK Parti’yi eleştirdim.
*Kılıçdaroğlu’nun demeçlerini okudukça/dinledikçe birçok hata olduğunu görüyorum ve seçimi kazanmak isteyen bir adayın bunları yapmaması gerektiğini düşünüyorum.
*İHA ve SİHA’ları üreten Bayraktar Holdinge değer vermiyor, “Bu işler özel sektöre bırakılmaz ya şirketlerini ABD’ye satarlarsa” diyor.
*İlk duyduğunuzda haklı diyorsunuz ya satarlarsa…
**Hem Bayraktar ailesi şirketlerini ABD’ye satarsa diye endişeleniyor, hem de ABD’li ekonomi danışmanı olarak Rifkin’i getirip başdanışman olarak yanına alıyor.
*Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Atatürk Havalimanı’nı birlikte havacılık-uzay merkezi yapacağız” dediği Özmen ailesi, ABD’de kurulan özel bir savunma ve havacılık şirketi olan Sierra Nevada (SNC) şirketinin sahipleri olarak tanınıyor. Şirket NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte çalışıyor.
*Peki, kimdir Özmen ailesi? Ve bu ailenin şirketi Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) ne iş yapar?
*Googole, Eren Özmen kimdir diye gir karşına bunlar çıkar.
*Eren Özmen, Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) başkanı ve kocası Fatih Özmen’de CEO’suymuş ve Sierra Nevada Corporation tek sahipleriymiş.
*1980’lerin başında, Eren Özmen yüksek öğrenim görmek için Türkiye’den ABD’ye gitmiş. 1985 yılında Nevada, Reno Üniversitesi’nden (UNR) İşletme Yönetimi (MBA) yüksek lisans derecesini almış ve 1988 yılında Sierra Nevada Corporation’a katılmış. Eren Özmen ve kocası Fatih Özmen 1994 yılında Sierra Nevada Corporation şirketini satın almışlar.
*Şirket personeli; Bilim insanları, mühendisler ve teknik geçmişlere sahip, çoğu Sierra Nevada Corporation işgücü yaklaşık 4000 personeli kapsayacak şekilde büyümüş.
*Üniversite İşletme Koleji’nde Girişimcilikte kalıcı bir merkez oluşturmak için Nevada, Reno Üniversitesi’ne 5.000.000 dolar bağışlamışlar.
*Birçok da ödül almışlar.
*Bu şirket ABD’den 410 milyon dolarlık ihale almış. Aldıkları ihalelerin toplamı 15.3 milyar dolarmış.
*Bu kadar bilgi şimdilik yeter.
*CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı kazanınca demiyor, “garanti kazanacağım ve ülkeme 300 milyar dolar getireceğim.” diyor. Atatürk Hava Limanı’nı yerli bir firmaya vermeyi düşünmüyor.
*CIA ile ilişkili bir firmaya, “sahipleri Türk diye yabancı bir şirkete vereceğim“ diyor.
*Bu şirket: savunma, havacılık, uzay, güvenlik, taşımacılık, enerji ve iletişim gibi alanlarda çeşitli ürünler ve hizmetler sunuyor. Bu ürünler arasında uçaklar, roketler, sensörler, iletişim ekipmanları ve savunma sistemleri bulunuyor.
Bu şirket: özellikle Dream Chaser adlı uzay aracı projesiyle tanınıyor. (Dream Chaser, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yük taşımak için kullanılabilecek bir uzay aracıdır.)
*Bu Şirket ayrıca NASA’nın öncelikli tedarikçilerinden biridir ve çeşitli NASA projelerinde çalışmaktadır.
*Bir atasözümüz var bilirsiniz, “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?”diye.
*Hem İHA ve SİHA’ları üreten şirkete el altından sopa gösteriyor, hem ABD’li danışman alıyor hem de, “Atatürk Hava Limanı’nı ABD’li şirkete üs olarak vereceğim” diyor, Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
*Bu tür konuşma ve davranışların oy getirmeyeceğini danışmanlar ya da konuşma metinlerini hazırlayanlar bilmiyorlar demek ki!
*Ben sıradan bir vatandaşım. Halkın içindeyim, biliyorum.
*Memur, işçi ve emeklilere yeterli olmasa da yapılan zamlara rağmen enflasyonun altında ezilmelerini yeterince dillendirmiyor.
*İYİ Parti Genel Başkanı, “Seka ve Şeker Fabrikalarını açacağız” diyor. Bu konuyu da halkamıza anlatmıyor. İYİ Parti anlatıyor.
*AKP’nin hakkını yemeyelim. Son çıkışları belki de seçimi kazandıracak. Doğalgaz ve ödemelerde indirim, Gabar’da petrol gibi çıkışlar bence çok iyi.
*Yapacak bir şey yok. Onların da bildiği şeyler vardır.
*Seçime kısa süre kaldı. İnşallah ülkemize iyi hizmet edecek ve hayırlı olacak aday kazanır.
*Bu benim CHP hakkındaki görüşlerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir