24 Mart 2023

‘Kız kardeşlik bilinciyle asrın dayanışması biz olduk’

GÜL ÇAĞLAR
Mersin’de Türkiye İşçi Partili Kadınlar, “Saray’ın yarattığı enkazdan birlikte çıkacağız!” diyerek basın açıklaması gerçekleştirdiler.
Kadınlar adına açıklamayı yapan Heja Sıla Zorooğlu, “ AK Parti-Saray Rejiminin bizi enkazda bıraktığı bir 8 Mart ı karşılıyoruz ve biz birbirimizin elini bırakmayacağız! “Depremden insan ölmez” denilen bir çağda, bilim ve plan tanımayan bir kâr hırsının yaşamları yok edişini gürdük. Neo liberal azgın piyasacılığın, denetimsizliğin, rant ve talan politikasının insan hayatıyla nasıl kolayca oynadığını gördük. Afet koşullarında bile kimsesiz kalmış çocukları cemaatlere verenler, evlatlık verilenlere “Namahrem değildir diye fetva salanlar, deprem bölgesine çadır bile götürmemişken kuran kursu açanlar, canlarımız enkaz altında inlerken sela okutanlar, “devlet nerede” diye öfkelenen milyonlara hakaret edenler, Bu katliam sizin eseriniz! Asrın felaketi saray dezininzdir.” dedi.
“En pervasız serbest piyasacı, kaderci düzeninizi yıkacağız”
Bu 8 Mart’ta acılarının da öfkelerinin de çok daha büyük olduğunu belirten Zorooğlu, “Afet sonrasındaki yıkımın, acının, yasın, soğuğun, çaresizliğin ortasında çamaşır yıkamaktan yemek yapmaya, çocuk bakmaktan hastayla ilgilenmeye, yaşamın çarkı üzerimizden geçiyor. Olmaması hayatımıza mal olabilecek hijyeni sağlayamadığımızdan dolayı kadın hastalıklarına yakalanıyoruz. Hayatı yeniden üreten bizler için lohu- salığımız, hamileliğimiz korkumuzun kaynağına dönüşüyor. Asrın felaketi sizseniz, kız kardeşlik bilinciyle asrın dayanışması da biz olduk, oluyoruz. Yurdun dört bir yanından ped, iç çamaşırı, bebek maması, hazır gıda gönderen; birlikte ağlayıp, birlikte çare üreten bizden başkası değil. Biliyoruz ki yeni bir yaşamı kurmak dayanışmamızda, örgütlülüğümüzde, irademizdedir. Bugün 8 Mart… Kadınların sevdiklerini, evlatlarını, eşlerini, yakınlarını toprağa verdiği; emeklerinin, yaşamlarının, yuvalarının hiçe sayıldığı bu ataerkil, kapitalist düzeni yıkmak da boynumuzun borcudur! Gördük ki milyonlarca kadın, yaşamı yeniden kurmaya, insanca bir düzeni inşa etmeye hiç olmadığı kadar istekli. Bu iradeyi güçlendirecek, iktidara taşıyacağız!8 Mart, bize asrın felaketini yaşatanlar için çöküşün ilanı olsun! Katillere söylüyoruz, hesaplaşacağız! En pervasız serbest piyasacı, kaderci düzeninizi yıkacağız; kadının, emeğin, yaşamın düzenini eşitlik ve özgürlük temelinde kuracağız! Kadınları işsiz, yoksul, güvencesiz bırakmayı “Devlet politikası” belleyenlere söylüyoruz: Hükmünüz bitmiştir, yıkılacaksınız! Yıllar yılı ülkemizi “Kadın cinayeti” cehennemine çevirenlere söylüyoruz, günleriniz sayılı, yenileceksiniz! Haramilerin saltanatı bitecek! Saray’ın yarattığı enkazdan el ele birlikte kurtulacağız. ‘Elim ElindeYaşasın 8 Mart! Yaşasın Kadın Dayanışması!” diyerek açıklamasını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir