22 Mart 2023

‘Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadık’

ARZU ÖZER
Depremden etkilenen bölgelerinde detaylı kaçak tarama çalışmalarını sürdüren Aksa Doğalgaz Çukurova, 758 bin 768 abonesine güvenle doğal gaz ulaştırmak için acil durum teyakkuzuna geçti. 6 Şubat Pazartesi  günü Kahramanmaraş’ta saat 04.17 sularında merkez üssü Pazarcık olan 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından 13.24’te Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki ikinci bir depremle etkilenen Adana, Mersin ve Osmaniye’de gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunan Aksa Doğalgaz Çukurova Grup Direktörü Sertaç Uraz, “Adana, Mersin ve Osmaniye’ye bağlı il merkezilerine ve ilçelerimize doğal gaz ulaştıran 15 şehir giriş istasyonumuzun, 5278 kilometrelik boru hattı ve ekipmanlardan oluşan tüm şebekemizin kontrollerini hız kesmeden sürdürüyoruz. Faaliyetlerimiz sonucunda şu ana kadar herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadık” diye konuştu.
Merkez üssü Kahramanmaraş olan çevre illerin yanı sıra Hatay başta olmak üzere Osmaniye, Adana ve Mersin’i etkileyen depremlerin ardından acil eylem planını devreye alarak doğal gazın şehirlere giriş istasyonlarını ve binlerce kilometreyi kapsayan doğal gaz boru hattı dahil tüm şebeke unsurlarını kontrol eden Aksa Doğalgaz Çukurova, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Detaylı çalışmalar 7/24 sürüyor
Faaliyet alanı içerisinde yer alan dört şehrin altyapısında yürüttükleri detaylı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Aksa Doğalgaz Çukurova Grup Direktörü Sertaç Uraz, “Adana, Mersin ve Osmaniye’ye bağlı il merkezilerine ve ilçelerimize doğal gaz ulaştıran 15 şehir giriş istasyonumuzun, 5278 kilometrelik boru hattı ve ekipmanlardan oluşan tüm şebekemizin kontrollerini hız kesmeden sürdürüyoruz. Faaliyetlerimiz sonucunda şu ana kadar herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadık. Yaşanan depremin ardından güvenli ve kesintisiz gaz arzının sağlanması için acil eylem planımızı hızla devreye alarak 4 adet kaçak tarama aracıyla şebeke detay kontrollerini gerçekleştirmeye başladık. Güvenlik gerekçesiyle kısmi kesinti gerçekleştirmek durumunda kaldığımız bölgelerde ise hastaneler, fırınlar ve bakımevleri başta olmak üzere kritik tesislere taşıma yöntemi ile CNG/LNG tedarik ederek gaz arzı sağlıyoruz. Bir yandan şebeke kontrollerimiz sürerken Adana’nın yüzde 99,4’üne, Osmaniye’nin yüzde 91,4’üne ve Mersin’in yüzde 100’üne doğal gaz arzı sağlamaya devam ediyoruz” dedi.
Depremden en çok etkilenen iller arasında bulunan Hatay bölgesinde abonelerinin yüzde 20,1’ine doğal gaz ulaştırabildiklerini belirten Uraz, sözlerine şöyle devam etti: “BOTAŞ’ın Kahramanmar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir