22 Mart 2023

‘Demokrasinin temel taşı olarak muhtarları tanımlıyoruz’

GÜL ÇAĞLAR
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı otobüsleri ve yaptığı yerleşkenin açılışını yapmak adına Mersin’e geldi. Kılıçdaroğlu ilk önce Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde muhtarlarla bir araya gelerek burada bir konuşma gerçekleştirdi.
Temel muhtarlık kanun teklifi hazırladıklarını bildiren Kılıçdaroğlu, “Demokrasinin temel taşı olarak muhtarları tanımlıyoruz. Baakanlıktan milletvekilliğinden önve muhtarlıklar vardır. Muhtarlara yeterince hat talebinde bulunmuyorlar. Onların haklarını ve hukuklarını anlatmaya çalışırım. Tek muhtar var, yardımcısı bile yok. Dünya kadar işsizimiz var. Birer yardımcı personel verilse ne olur? Ben söyleyince kıyameti kopardılar. İktidara gelince getireceğiz. Muhtarın olmadığı yerde büro personeli olacak. Muhtarlığın açık olması lazım. Sınavı kazan gelecek ve muhtarlıkta çalışacak. Köyde tüzel kişilikleri yok edildi. O yerleri yeniden ihya edeceğiz. Mahallenizle ilgili bir karar alınıyor muhtarın haberi yok. Muhtar belediye meclisine giremiyor, söz hakkı yok. Muhtar mutlaka belediyenin meclisine katılacak. İcra memurları evrakları dağıtamaz muhtara verir. Kamudan biri olsa, maaş alırlar bunu için. Muhtarlar herhangi bir bütçe almıyor. Sosyal yardımlar dağıtılır. Kimin fakir zengin olduğunu muhtar bilir. Sosyal yardımlar dağıtılacaksa muhtarlar aracılığıyla dağıtılmalı. Muhtarlık kamu kurumu olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle belediyelerle özel projeler geliştirilemez. Türkiye muhtarlar birliğinin kurulması gerekiyor. O kadar dağınıksınız ki derdinizi anlatamıyorsunuz. Biz muhtarlarla ilgili bir düzenleme yapmak istedik. Temel muhtarlık kanun teklifi hazırladık Hazırladıktan sonra muhtarlara gönderdik, eksiğimiz var mı diye. Onların istedğiyle düzelttik. Teklifimizi sunduk ama reddedildi. Bir daha ifade edeyim sizin hakkınızı hukukunuzu yasal güvenceye alan kanun teklifi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Çiftçilerin aldığı kredilerin faizlerini bir haftada sileceğiz. Sadece ana parasını taksitle alacağız. Komşusu açken tok yatan bizden değildir. Gayet güzel. Bu ülkede derin yoksulluk var. Üniversiteyi bitiren işsiz evlatlarımız var. Bu adalet midir, hak mıdır? Bana görev düşüyor. Ben bunları dillendiriyorum. Ama size de görev düşüyor. Eski alışkanlıklarınızı bırakmak zorundasınız. Bu karamsar atmosferi beraber değiştirmek zorundayız.” şeklinde konuştu.
“Devletin dini adalettir”
“Bir siyasetçi iktidar olduğunda mal varlığında artış varsa bilin ki malı götürüyordur.” diyen Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla ne yapar bu siyasetçi vatandaşın hakkını hukukunu değil kendi mal varlığını korumaya başlar. Bir siyasetçi görev yaparken niye mal varlığında büyük artış olur? Muhtarlık sıradan bir kurum değil. Bulunduğunuz bölgede eşit davranmak zorundasınız. Ben bizim belediye başkanlarımıza söyledim. Göreve geldiğiniz zaman rozetinizi çıkarın. Muhtar kardeşlerim unutmamanız gereken bir şey var; Devletin dini adalettir. Adaletin olmadığı bir yerde huzur, bereket olmaz. Bana söyler misiniz bu ülkede adalet var mıdır? Yargıtay Başkanı diyor adalete güven yok diyor. Adalete güven yüzde 30’a düştü diyor. Ben değil adaletin başındaki diyor. Bana görev düşüyor ben bunları dillendiriyorum. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Ülkede uyuşturucu baronları habire koşturuyor. Uyuşturucu belası bu kadar derinden yaşanmamıştı bu topraklarda. Et, süt üreticisi zarar ediyor. Çözüm; maliyet, makul kar eşittir taban fiyat. Devlet diyecek ki ben çiftçime zarar ettirmem. Pamuğu, mercimek, tütün, et, canlı hayvan, fasulyeyi ithal ediyoruz. Bu Türkiye’yi iyi yönetmek midir? Bu ülkenin namuslu insanlar tarafından yönetilmesi gerekmiyor mu artık? Tarım Kanunu 21. madde. Diyor ki çiftçiye her yıl milli gelirin yüzde 1’i destek vereceksin. Kanun 2006’da çıktı bu para hiç verilmedi. 273 milyar alacağı var çiftçinin. Siz sordunuz mu? Sormadığınız için ülke bu halde. Beşli çeteden o parayı alacağım diyorum kıyamet kopuyor. Denizde yatınız varsa rahatsınız ne ÖTV’siz KDV’siz. Ama siz tarlaya gittiğinizde hem KDV hem ÖTV var. Siz gezmeye tur atmaya mı gidiyorsunuz sabahın köründe traktörle, tarlaya gidiyorsunuz.” dedi.
“100 bin öğretmen ataması yapacağız”
Elektrik faturalarının çok yüksek olduğunu söylediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Dedim ki Şanlıurfa Belediye Başkanlığı’nı bize verin en az iki yıl içerisinde çiftçiye bedava vereceğiz elektriği. Erdoğan dedin ki elinden tutan mı var yap. Yaptık; Denizli’de şu an çiftçilere elektrik bedava. Şanlıurfa ve etrafındaki altı il 10 yıl içinde elektrik ihraç edebilir. İktidara geldiğimizde 100 bin öğretmen ataması yapacağız. Sayıştay raporları diyor ki 130 bin öğretmen eksiği var. ilk etapta 100 bin atama ardından ikinci 100 bin atama yapacağız. Bir kişinin ya da yoksulluğunu sadece devlet bilecek. Veterinerler, ziraat mühendisleri, orman mühendisleri atanacak bunların alt yapıları da bitti. Türkiye’yi aile şirketine çevirdiler. Demiyor muydu biz Türkiye’yi şirket gibi yöneteceğiz aile şirketi gibi yönetiyorlar işte. Burada bir vakıf kuruyorsunuz bir de ABD’de bir vakıf kuruyorsunuz. İkisinde de sizin çocuklarınız başında buradan milyon dolarları oraya aktarıyorsunuz. Manhattan’da gökdelen yapıyorsunuz. Niçin, neden, hangi gerekçeyle, kimin parasıyla? Onların tamamını Türkiye’ye getireceğim göreceksiniz. 2020 seçimleri son seçim olabilir deniyor. Bütün haksızlıklara rağmen milletin ferasetine güveniyorum. Bir arkadaşımız bizim köyde size 0 oy çıkıyordu diyor. Bize belli köylerde veya kırsalda düşük oy çıkmasının kabahati bize ait. Sen gittin mi oraya, oturdun mu çayını kahvesini içtin mi, derdini dinlendin mi? Ankara’dan nutuklar çektik, bize oy versin diye. Niye versin ki? Şimdi biz bunu yapıyoruz. Her yere gidiyoruz. oturuyoru ve konuşuyoruz. Sadece şikayet etimyoruz. Çözümleri de soruyoruz. Biz toplumda siyasitçilerin unuttuğu herkes ile iletişim kuruyoruz. Apartman görevlileri ile ile de ilgileniyoruz. Sokakta çip toplayan çocukların da haklarını koruyoruz. Bizim de eleştriye ihtiyacımız var. Bizim görmediğimizi siz görebilirsiniz. Vatandaşımızın yaptığı her eleştriyi dinliyoruz. Her şeyi mükemmel yaptığımızı iddia etmiyoruz. Bizim de eksiklerimiz var. Bir şehir rant yaratır. Rant yaratmayan hiç bir şehir yoktur. Soru şu; Rantı kimin için harcayacaksınız? Halk için mi yoksa kendi cebinize mi indireceksiniz?” ifadelerini kullandı.
“En geç 2 yıl içinde göndereceğiz”
Adres tespiti ile ilgili şikayet üzerine konuşan Kılıçdaroğlu, “1 il hariç her yerde mülteci var. Çoğunlukla Suriyeli ve Afganlar var. Ülkenin itibarını zedelemeden, ırkçılık yapmadan göndereceğiz. Onlar bizim akrabalarımız. Onların yolunu, köprüsünü, evini yapıp en geç 2 yıl içerisinde göndereceğiz. Kimin parası ile diye sorarsanız, AB’den elde ettiğimiz fonlarla yapacağız. Hem AB hem de Suriyeli yetkililer ile ilgili görüştüm. Kimse merak etmesin.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir