24 Mart 2023

‘Yasa ve kanunlar bir avuç kapitalist azınlık için düzenlenmiş!’

GÜL ÇAĞLAR
Tüm Emeklilerin Sendikası 2017 Mersin Şubesi ve emekliler yine alanlara inerek emeklilere yapılan yüzde 30’luk emekli maaşı zammını protesto ettiler. Basın açıklaması gerçekleştiren emekliler, taleplerinin görmesi adına da imza kampanyalarını sürdürecekler.
28 Ocak’a kadar imza kampanyası yapacaklarını belirten Tüm Emekliler- Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Karakuş, “En düşük emekli maaşının asgari ücretin üzerinde ve en az 9 bin TL olması gerekir. Her yıl yinelenen yüzdelik zam oyunu, 2023’te tekrarlandıve emeklilerin açlık ve sefalet maaşları daha da küçüldü. İki yıl önce asgari ücretten yüzde 14 daha yüksek olan en düşük emekli maaşı, şimdi neredeyse asgari ücretin yarısı kadar.” dedi.
“Milyonlarla dalga geçiyorlar!”
Her defasında kaşıkla verip, kepçeyle alan iktidarın, yüzde 30’luk zamla emeklileri açlığa, onursuz bir yaşama terk ettiğinin altını çizen Karakuş, “Emeklilerin sendikalarını görmezden gelen, yasal düzenlemeyi yapmaya yanaşmayan iktidar, emeklilerin kurdukları sendikaları kapatarak, yok sayarak, emeklilerin sesini kısabileceğini sanıyor. Asgari ücret belirlenirken masada sendika yok, emeklilerin temsilcileri yok. Deyim yerindeyse çalan da oynayan da onlar. Gelişmiş birçok Avrupa ülkelerinde 30 yıldır emeklilerin sendikaları var. Emeklilerin kurumsal muhataplığı var. Ulusal gelirden emeklilere yüzde 30 lütufta bulunurken kimi muhatap aldınız. Ama unutmasınlar seçim var ve biz bu oyunu bozarız. Bir akşam saray büyük müjdelerle emeklilere yüzde 25 zam yaptığını açıkladı. Sonra emekliler ülkenin dört bir yanında, kulaklarına hoş gelmeyen sesler vermeye başlayınca, emeklileri ezdirmeyiz diyerek yüzde 30’a çıkardıklarını müjdeliyorlar, milyonlarla dalga geçiyorlar. Böyle gelmiş ancak böyle gitmez, çünkü bıçak kemikte, bilesiniz.” şeklinde konuştu.
“Yasa ve kanunlar bir avuç kapitalist azınlık için düzenlenmiş!”
Başta temel ihtiyaç ürünleri olmak üzere bütün mal ve hizmetlere yapılan fahiş zamlar emeklilere yapılan Ocak ayı zammının daha Ocak ayı gelmeden eridiğini belirten Karakuş, “Yeni yılın ilk günü başta şehirlerarası ulaşıma, elektrik ve doğalgaza insafsızca yapılan zamlar, bırakın yapılan maaş artışlarını, mevcut maaşlarımızı da eritmiş, yok etmiştir. Aylık bağlama oranlarını sürekli düşürülerek aylıklarımızın açlık sınırının altına düşürüldüğü bu sistemde yapılması gerekeni intibak yasası çıkarılarak. Aylık bağlama oranlarının tekrar 2000 yılı öncesine çekilmelidir. Emeklilerin, emekçilerin yaşadıkları ekonomik çıkmaz, üç kuruş ver beş kuruş al, bu kısır döngü sistemsel bir sorundur. Ekonomik yasa ve kanunlar bir avuç kapitalist azınlığın çıkarları doğrultusunda, emekçileri yokluğa, yoksunluğa mahkûm edecek şekilde düzenlenmiştir. Çözüm, halkın ve tek tek yurttaşların ‘İnsanca, onurlu ve güvenli bir yaşam sürmesinin’ güvencesi ve ekonominin temel yönelimleri konusunda söz söyleme ve yön verme dayanağı olan kamuculuktur. Bizim için ‘demokratikleşme’ salt siyasi olanla sınırlı değil. İktisadi olanın da demokratikleşmesi gerekir ki, halkın ve tek tek yurttaşların ‘insanca onurlu ve güvenli bir yaşam sürmesinin’ güvence altına alınması mümkün olsun. Bunun için örgütleniyoruz. Bizi bu yoksunluğa terk edenlerin seçimde karnesini yazmakta bizim işimiz olacaktır.” ifadelerini kullandı.
“Demokratik bir ülke mücadelemiz devam edecek”
Tüm Emeklilerin Sendikası olarak bir kez daha iktidara seslendiklerini söyleyen Karakuş, “Taleplerimizi yineliyoruz! En düşük emekli maaşı asgari ücretin üzerinde en az, 9 bin TL olmalıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, sağlık kesintileri kaldırılmalıdır. Bütün emeklilere yılda dört kez olmak üzere en az asgari ücret düzeyinde ikramiye verilmelidir. Ayrıca emekli sendikaları hukuksuz bir şekilde yok sayılmamalı, maaşlar belirlenirken masanın diğer tarafında olmalıdır. Sağlık hizmetlerinden alınan katkı payları kaldırılmalıdır: Emeklilerin örgütlenme hakları önündeki engel ve yasaklar kaldırılmalıdır: Biz Tüm Emeklilerin Sendikası olarak net bir çağrı yapıyoruz. Bedelini ödediğimiz haklarımızın bir kişinin belirlediği şekilde olmasını asla kabul etmiyoruz. Emekliler örgütlü bir güce dönüştüklerinde neler yapabileceğimizi hep birlikte göreceğiz. Çağrımız bütün emekli örgütlerinin birlikte mücadele etmesi ve birleşmesi üzerinedir. Haklarımızı alıncaya, insanca yaşam talebimiz karşılık buluncaya kadar, eşit, özgür, demokratik bir ülke mücadelemiz devam edecek.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir