31 Ocak 2023

‘Anayasa değişikliği teklifine hayır!’

NURDANE KARAKUŞ
Mersin Kadın Platformu Anayasa değişikliği teklifine dair basın açıklaması yaptı. Platform adına basın açıklamasını okuyan Elmas Kara, “Anayasa değişikliği teklifine hayır! Eşit, Özgür, Laik bir Ülke Ístiyoruz!” dedi.
“Talebimiz eşitlik ve özgürlük!”
Bu anayasa değişikliğinin anayasanın laiklik ilkesine ve eşitlik ilkesine aykırı oyduğunu belirten Kara, “AKP iktidarı Anayasa değişikliği teklifi ile yıllardır sürdürdüğü kadın düşmanlığını, LGBTİ+ düşmanı politikaları ve dinci gericiliği tırmandırdı. Bu değişiklik kazanılmış haklarımıza saldırıdır. Önce baş örtüsü ile başlayan daha sonra Anayasa değişikliği tartışmalarına evrilen süreçle bir kez daha bedenlerimiz ve hayatlarımız pazarlık konusu haline getiriliyor. Bizlerin gündemi dahi olmayan suni gündemlerle hayatlarımıza ve halklarımıza saldırmaktan vazgeçin. Bizim gündemimiz de talebimiz de net; Eşitlik ve özgürlük! Bu anayasa değişikliği tartışmaları tam da tarikat ve cemaatlerin elinde çocukların istismara uğradığı, yanı başımızdaki İran’da kadınların ölümü göze alarak dinci gerici Molla rejimine ve başörtüsü zorunluluğuna karşı isyanda olduğu günlerde gündeme geldi. Anayasa değişiklik teklifi karşısında nasıl tavır alınması gerektiğini düşünenler yüzünü eşitlik talebiyle yaşamın tüm alanlarında sözünü söyleyen kadınlara ve LGBTİ+lara dönsün. Bizimsözümüz hayır!” şeklinde konuştu.
“Pazarlık yapmanıza izin vermeyeceğiz!”
Eğitimin, sosyal politikaların, sağlık politikalarının, yargı pratiklerinin dinselleştirildiği şiddetin, eşitsizliklerin, emek sömürüsünün fıtrat ile meşrulaştırıldığı koşullarda, Laiklik ilkesini yok sayan
Anayasa değişikliğinin tüm kadınların emeği, bedeni ve yaşamları üzerindeki denetimi arttırmaya yönelik olduğunu söyleyen Kara, “Laiklik; eğitimde, siyasette, toplumsal yaşamda her gün ihlal edilirken, bir dine ve mezhebe ait bir giyinme biçiminin Anayasal güvenceye kavuşturulması istenmekte, laikliğe aykırı bir hüküm anayasa maddesi haline getirilmeye çalışılmaktadır. Seçim kaygısıyla meclisteki oylamada bu değişikliğe destek vermeyi düşünenlere sesleniyoruz: Bu suça ortak olmayın. Bu değişikliğe de bu değişikliğin müzakere edilmesine de hayır! Anayasa değişikliğini ‘aile ve evlilik kurumunun her türlü tehlike, tehdit, saldırı, çürüme ve sapkın akımların dayatmalarına karşı korumak’la gerekçelendiren AKP iktidarı nefret söylemini derinleştiriyor, LGBTİ+ları açık hedef haline getiriyor. Bu değişiklik ile evlilik birliği kadınla erkek arasında tanımlanarak LGBTİ+’ların var oluşu da yok sayılıyor. Ayrımcılığa neden olan, eşitlik ilkesini yok sayan bu değişiklik teklifine, bu teklifin müzakere edilmesine hayır! Anayasa değişikliği teklifi ile kadın ve LGBTİ+ düşmanlığını tırmandıran AKP iktidarını ve anayasa değişikliğini masalarına koyanları uyarıyoruz! Yaşamlarımız ve bedenlerimiz üzerinden pazarlık yapmanıza izin vermeyeceğiz. Eşit, özgür ve lâik bir yaşam için mücadeleyi büyüteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir