24 Mart 2023

MERSİN KİRA ARTIŞINDA ZİRVEDE!

Kasım ayında yüzde 168 olan ülke geneli yıllık kira artış oranı Aralık’ta yüzde 172,9’a yükseldi. En yüksek kira artışlarında Antalya yüzde 292 ile ilk sırada yer alırken, “Trabzon yüzde 218, Denizli ise yüzde 212,5 ile Antalya’yı takip etti. Mersin ise yüzde 207,7’lik artışla 4. sırada yer aldı. Ayrıca Aralık 2021’de Mersin’de 100 m2 kirası 2 bin TL iken 2022 aralık ayında 6 bin 150 TL’ye çıktı!

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatındaki yıllık artış oranı Aralık’ta yüzde 172,9 olurken ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 71 TL’ye yükseldi. Öte yandan, yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 150, Ankara’da yüzde 160,9, İzmir’de ise yüzde 162,2 oldu. Ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 100 TL, Ankara’da 47 TL, İzmir’de ise 68,2 TL olarak belirlendi.
Kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullanılan kiralanan konut sayısının kiralık ilan sayısına oranı ülke genelinde, İstanbul’da ve İzmir’de azalırken Ankara’da arttı. Kiralık konut piyasasındaki bir diğer canlılık göstergesi olan ve kiralık ilanların ne kadar süre yayında kaldığını ölçen kapatılan kiralık ilan yaşı ülke genelinde ve üç büyükşehirde yükseldi. 
 
Mersin’de kira fiyatlarının artış hızı yükseliyor!
 
Türkiye genelindeki kira fiyatlarındaki yıllık değişim geçen ay olduğu gibi Aralık’ta da arttı. Kasım’da yüzde 168 olan yıllık kira fiyatlarının yıllık artış oranı Aralık’ta yüzde 172,9’a yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde 26 TL olan Türkiye geneli güncel ortalama m2 kira fiyatı 71 TL oldu. 
Aralık’ta yıllık ortalama kira artışı ülke genelinde yüzde 172,9 olurken büyükşehirlerdeki cari kira artış hızları farklılık gösteriyor. Önceki raporlarda belirtildiği gibi Antalya yüzde 292,2 ile en yüksek kira artış oranının gözlemlendiği il oldu. Antalya’da ortalama kira bir yılda 4 kata yakın yükseldi. En yüksek fiyat artışı görülen diğer iller Trabzon yüzde 218,2, Denizli yüzde 212,5, Mersin yüzde 207,7 oldu. Ayrıca Aralık 2021’de Mersin’de 100 m2 kirası 2 bin TL iken 2022 aralık ayında 6 bin 150 TL’ye çıktı!
 
Mersin’de bu artışının 
sebepleri ne?
 
Mersinli vatandaşlar konutta satış ve kira artışlarından yakınarak ‘Buna bir dur!’ denmesini istediler.
Mersin’de doğup büyüyen insanlar, “Mersin’deki satılık ve kiralık konut fiyatlarındaki artışın ilk nedeni ülke genelinde ciddi şekilde zamlanan inşaat maliyetleri iken, ikinci neden ise Suriyeli sığınmacılar. Rus ve Ukraynalıların Mersin’e yerleşmesi. Bazı Suriyelilerin ekonomik durumu çok kötü ve sokakta çadırlarda yaşamak zorundayken, bazıları ise vatandaşlık alabilmek için satılık konut talebini artırıyor. Aynı şekilde Ukraynalılar ve özellikle de Rusların kolaylıkla ev alması ve kiralaması bizim işlerimiz zorlaştırıyor! Birkaç yıl önce kendi biriktirdiği para ve bankadan çekeceği konut kredisi ile ev sahibi olabilen öğretmen, memur, esnaf kesiminin artık Mersin’de bırakın ev sahibi olmasının neredeyse kiralaması imkansız hale geldi. Bunun üstüne bir de imar sorunları eklendi. Mersin bu potansiyeli kaldıramadı. Bunun sonucunda arztalep dengesi bozuldu. Bu da hem kiralara hem de satılık fiyatlarına yansıdı.” şeklinde konuştular. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir