9 Şubat 2023

RESMEN ÇİFTÇİLERE ‘ÜRETMEYİN‘ DİYORLAR! SULAMA FİYATLARI FAHİŞ..!

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

Sulama Birliklerinin DSİ bünyesine alınmasıyla sulama ücretleri fahiş oranda artmaya devam ediyor. Sulama fiyatları 2023 yılınını başında da zirve yaptı. Sulama suyu fiyatlarında ‘fahiş’ artışın olduğunu öne süren çiftçiler, fiyatların yeniden düzenlenmemesi halinde tarlalarını ekmeyi bırakacaklarını ifade ettiler.
 “Üretici olarak son noktaya  geliyoruz!”
Elektriğe yapılan zamların da tarımsal sulamada maliyet artışına yol açtığını belirten Mersinli çiftçi Hikmet Yeşil, sürekli artan fiyatlardan yakınarak, “Çiçek bahçesi sulaması bin 680, diğer kuyu sulaması 3 bin 24 lira, Mısır sulaması bin 536 lira, diğer kuyu sulaması 2 bin 765 lira olmuş. Meyve Bahçesi, narenciye, torba fidan, fidelik, süs bitkisi ve batış fidanı bin 824 lira, diğer kuyu sulaması 3 bin 823 lira, Muz sulaması 2 bin 760, diğer kuyu sulaması 4 bin 968, çim ve yeşil alan sulaması 4 bin 200 lira diğer kuyu sulaması ise 7 bin 560 lira olmuş. Sulama kooperatifleri, elektrik fiyatları nedeniyle tarımsal üretimde sulamanın zorlaşacağını belirtiyor. Ziraat odaları da gübre, mazot ve zirai ilaçlara eklenen sulama maliyetlerinin ürün fiyatlarını daha da artıracağını dile getiriyor. Biz ne kadar tarımda üretim için mücadele versek de ısrarla üretmememizi istiyorlar. Üretici olarak son noktaya doğru geliyoruz gibi.” diyerek tepkilerini dile getirdi.
“Pamukluk Barajı için bugüne kadar harcanan 542 milyon TL, ayrılan ödenek sadece 3 milyon TL!”
Araştırmacı Gazeteci ve Yazar Abdullah Ayan, 18 bin 406 hektar tarım alanını sulayacak cari fiyatlarla 2 milyar TL’ ye çıkacak Pamukluk barajı için bugüne kadar harcanan paranın 542 milyon TL olduğunu söyledi.
2023 yatırım programında ayrılan paranın ise sadece 3 milyon TL olduğunu belirten Ayan, “2027’de bitmesi planlanan ve Mersin’in tarım anlamında hayati projesi bu ödeneklerle ve böyle tamamlanacak!” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir