5 Şubat 2023

‘SİYASET MADDİ ÇIKARLAR İÇİN YAPILMAMALI!’

MUSTAFA ÖZCAN

MTSO önceki dönem Meclis Üyesi, Yüksel Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kemal Yüksel genel seçimler yaklaşırken gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti İl Başkanlığıyla ilgi sorumuz üzerine de şu anda mevcut il başkanının görevde olduğunu, bu aşamada bunu konuşmanın etik olmayacağını, şans gelirse İl Başkanlığı’na aday olmayı düşüneceğini söyleyen Yüksel, günlük gelgit siyasetin de maddi çıkarlar için yola çıkan menfaat grupları tarafından yapıldığını sözlerine ekledi.

MERSİN: “Seçim atmosferine girdiğimiz bu günlerde adaylarla ilgili genel olarak neler söylemek istersiniz?”

YÜKSEL: “Edindiğim tecrübe ve gözlemim şu ki, günlük gelgit siyasetini maddi sâiklerle yola çıkan menfaat grupları yapıyor. İşin trajik tarafı belirleyici olanlarda bunlar. Siyaseti bunlar domine ediyorlar. Siyasetle iştigal eden herkes yaşadığı şehirde bu tip insanları/oluşumları gayet iyi bilirler. Fakat kâhir ekseriyet, “Ne olur, ne olmaz, başıma bir şey mi gelir? Aldığım işler/yardımlar elimden alınır mı?” kabilinden düşünceler nedeniyle sessiz kalarak adeta ölü taklidi yaparlar. Haklarını teslim etmeliyim! Bu arkadaşlar karar mekanizmalarını ellerinde tutmakta çok mahirdirler! Bunun için her türlü tavizi vermek gibi kimseye nasip olmayan esnekliğe sahiptirler! Bir kesim de var ki, izzeti ile yaşamayı tercih edip bir kenarda uzlet hayatına çekilmişler veya itilmişler. Bu kesmi keşfetmek çok önemli. Bu tip insanlarda bir şeylere talip olma, görev isteme, öne çıkma eğilimi gibi refleksler gelişmemiştir. Karakterleri buna müsait değildir. Bir kısmı çoğumuzdan daha iyi donanıma ve hassasiyete sahiptirler. Bahse konu bu kişileri yok sayanların vebali ağırdır. Yine bu kesme düşen bir sorumluluğu da hatırlatmak isterim işin dışında kalmanın da vebali unutulmamalıdır. Aksi halde onların da şikayet ve hayıflanma hakkı yoktur. Sonuç; akıllıların tartışıp, aptalların ‘Diplomalı/diplomasız. Diplomalısı daha tehlikeli oluyor.’ Çünkü hatalarını düzeltmek daha zor oluyor. Hele de bedelli diplomaysa karar verdiği bir durumu yaşamaya devam ederiz.”

MERSİN: “Size göre aday tespitinde nelere dikkat edilmelidir?

YÜKSEL: “Tüm siyasi partilerin yetkili organları var elbette. Bunların içinde işini düzgün yapan tanıdığım yetkililer de var. Ne var ki Ankara’dan buna karar vermek kolay olmuyor. 3-5 aylık periyotlarla Mersin’e gelmekle aday tespiti yapmak takdir edersiniz ki zordur. Toplumun tüm katmanlarının dahil olduğu ortak bir zeminde bunun kararını vermenin isabetli olacağını düşünüyorum.”

MERSİN: “Adaylar ya da aday adaylarında gördüğünüz, tespit ettiğiniz olumsuzluklar nelerdir?”

YÜKSEL: “Kişiselleştirmeyi doğru bulmuyorum. Genel hatlarla şunları söyleyebilirim. Temsil ettikleri partiyi iyi tanımaları, kuruluş felsefesini iyi bilmeleri, partinin genel politikalarını bimeleri, partinin tüzüğünü hiç olmazsa bir defa okumaları gerektiğini düşünüyorum. Geçmişte aday olduğu partinin ismini telafuz edemeyen örnekler gördük. Bununla birlikte yaşadığı kentin sorunlarına vakıf vizyon sahibi olmaları önemli. Neredeyse tüm ömrü aday olduğu şehrin dışında geçmiş kişilerin tepeden inme aday gösterilmelerini de bir eksiklik olarak görüyorum. Hususi şartlar dışında.”

MERSİN: “Sizce vatandaşın görmek istediği aday profili nedir?”

YÜKSEL: “Vatandaşın bu konuda isteği son derece yalın ve samimi. ‘Sana beni yönetmen için temsil yetkisi veriyorum. Haklarımı koru, bana karşı samimi ol, bana yokmuşum gibi davranma, aradığımda sana ulaşabilmeliyim. Kendi bekân için değil milletin bekâsı için çalış.’ diyor. ‘Şalvarlı ile kravatlı ayırımı, etnik ayrım vs. yapma. Tefrik etme diyor.”

MERSİN: “Sizin kafanızda geçen bir aday profili var mı? Varsa neler söylemek istersiniz?”

YÜKSEL: “Elbette var. Ben de bir vatandaşım aynı zamanda siyasetin içinde birisiyim. ‘Şahsımın ve mevcut vekillerin istisnasıyla.’ Bir defa kendini ifade etme becerisi olmalı. Bunun için lazım olan bilgi ve donanıma haiz olmalı. Yaşadığı kentin sorunlarına vakıf ve dert edinmiş olmalı. Temsil ettiği partinin hafızasını bilmeli. Mesleğinde ve özel hayatında şaibesi bulunmamalı. Zaafları olmamalı. Bu işi yapacak imkan ve enerjiye sahip olmalı. Partinin kademelerini sıçrama tahtası olarak kullanan, gücünü bulunduğu makamdan alan değil, halkta karşılık gören biri olmalı. Geçmişte örneklerini gördük. İlçe başkanlığına geldiği andan itibaren, nasıl il başkanı olurum, oradan nasıl milletvekili veya belediye başkanı olurum gibi muhasebe yapanların bu işi samimiyetle yapabileceklerine asla inanmıyorum.”

MERSİN: “Kafanızda somut isimler var mı ? Varsa paylaşır mısınız?”

YÜKSEL: “Mevcut vekilleri ve kendimi istisna tutarak şahsi kanaatim Mersin’de çok değerli isimler var. Örneğin Doç. Dr. Ali Mazak, Arif Bozkurt, Ahmet İşler aklıma gelenler.”

MERSİN: “Şahsınız Mersin’de bilinen bir isimsiniz. Siyaset yaptığınız bir parti var. Farklı partilerin de dikkatini çeken birisiniz. Hatta bazı teklifler geldiğine dair duyumlarımız da oldu. Kendinizi nerede görüyorsunuz?”

YÜKSEL: “Öncelikle şahsıma olan teveccüh için herkese teşekkür ediyorum. Aileden, büyüklerimden ve siyasette gördüğüm terbiye bana şunu gösterdi. Bir eser bırakmışsanız ziyan olmuyor. Nasibe inanıyorum.”

MERSİN: “Adınız sık sık AK Parti İl Başkanlığı için de geçiyor ne dersiniz?”

YÜKSEL: “Bu aşamada bunu konuşmam etik olmaz. Mevcut başkanımız görevinin başındadır. Bir değişim söz konusu olursa değerlendiririz. Bu benim tek başıma vereceğim bir karar da değil. 13 ilçede istişare ettiğimiz yol arkadaşlarımız var. Bu konuda Genel Merkezimizin de iradesi önemli. Şunu ifade etmeliyim Kemal Yüksel söylem değil, eylem adamıdır.”

Orhan Kemal Yüksel Kimdir?

1981 yılında Mersinde doğan Yüksel, ilkokulu 3 Ocak ilkokulunda,Ortaokulu Mersin ortaokulu, lise öğrenimini ise Tevfik Sırrı Gür lisesinde tamamladı. Lisans eğitimini ise Niğde Üniversitesi İktisadi ve idari bilimler fakültesi iktisat bölümünden mezun oldu. İngilizce ve Arapçadillerini bilen Orhan Kemal Yüksel, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Siyasi hayatına 2002 yılında Akparti’de başladı ve 2009 yılında Ak parti Akdeniz ilçe başkan yardımcılığı görevini sürdürdü. 2015 yılında Milletvekili aday adaylığında bulunan Yüksel, 24 Haziran 2018 Genel seçimlerinde Mersin 8. sıra milletvekili adayı olarak siyasi faaliyetlerine hız verdi.

Adaylık sürecinde gösterdiği performans ile seçim sonrası Ak partide siyasi faaliyetine devam etmektedir. Eylül 2018 Yerel Seçimler ve Şubat 2019 Adaylar stratejisi olmak üzere, yerel yönetimler ve genel seçimlerle ilgili, araştırma kuruluşunahazırlatarak siyasette toplum nabzını tutmuş ve ilgili kurumlara yardımcı olmuştur. Halihazırda Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Lojistik sektöründe faaliyet gösteren Yüksel Lojistik firmasında iş hayatına devam etmektedir.

 

Mersin Sanayi ve Ticaret Odasında iki dönem meclis üyeliği yapmakta.

Yeni dönemde MTSO Meclis başkan yardımcılığı görevini yürütmekte.

TOBB Genç Girişimciler icra kurulunda görev yapmaktadır.

– ANESİAD (Anadolu esnaf ve sanayi işadamları) üyeliği

– Mersin Nakliyeciler Derneği üyeliği- Mardinlilier Derneği üyesidir.

– İDMANYURDU 1925 Spor Kulübü Başkan Yardımcısı

– Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Bölge Başkanlığı Yönetimi Üyeliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir