28 Ocak 2023

SERBEST BÖLGESİ’NDE TİCARİ İŞLEMLE TARİHİ REKOR ‘YILLARDIR YÜZDE 100 DOLULUKLA ÇALIŞIYOR’

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı 2022 yılını değerlendirdi. Mersin Serbest Bölgesi’nde 2022 faaliyetleri neticesinde yıllık ticaret hacminin 4 milyar 12 milyon 791 bin 126 dolar olarak gerçekleştiğini söyleyen Avcı, “2021 yılında gerçekleşen yıllık 3 milyar 352 milyon 759 bin 812 dolar ticaret hacmine göre yüzde 19 oranda artış sağladı. Mersin Serbest Bölgesi’nin ilk faaliyete geçtiği 1987 yılından bu güne kadar geçen 35 yıllık sürede gerçekleşen yıllık ticaret hacmi seviyelerinde en yüksek rakama 2022 yılında ulaşılmıştır. Böylece Mersin Serbest Bölgesinin faaliyete başladığı 1988 yılından 2022 yılı sonuna kadar  gerçekleşen ticaret hacmi toplamı 75,2 milyar dolara ulaşmıştır. Mersin Serbest Bölgesi, Türkiye’de faaliyet gösteren 18 Serbest Bölge içerisinde Ege Serbest Bölgesi’nden sonra en yüksek ticaret hacmine sahip 2. Serbest Bölge olma konumunu sürdürmektedir.” dedi.
“İstihdam rakam 11 bin kişiye kadar ulaştı”
Mersin Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmalar bünyesinde 2022 yılında 10 bin 464 kişiye doğrudan istihdam sağlandığını söyleyen Avcı, “2021 yılı sonu itibarıyla 9 bin  603 kişiye doğrudan sağlanan istihdama göre yüzde 9 oranda istihdam artışı gerçekleşmiştir. Bölgedeki faaliyetler sebebiyle dolaylı istihdam rakam 11 bin kişiye kadar ulaşmaktadır. Mersin Serbest Bölgesi, sağladığı istihdam sayesinde gerek ilimiz ve gerekse ülkemiz için önemli bir istihdam merkezi konumunda olmayı sürdürmektedir. Mersin Serbest Bölgesinde  292 yerli ve 101 yabancı sermayeli şirket faaliyeti söz konusu olup toplam firma sayısı 393’e ulaşmıştır. Bölgede işlem gören malların yüzde  81’i Sanayi Ürünleri, yüzde 19’u tarım ürünleri gruplarındadır. En yüksek seviyede işlem göre mal grupları; Kimya Sanayi Ürünleri, Gıda Sanayi Ürünleri, Meyveler, İşlenmiş Petrol Ürünleri, Dokumacılık Mamulleri, Demir-Çelik Sanayi Mamulleri ve Diğer Sanayi Ürünleri olmuştur. En fazla ticaret yapılan ülkeler arasında ilk sıraları ABD, Irak, Mısır, İtalya, Hollanda, Çin ve Almanya oluşturmuştur.” şeklinde konuştu.
‘2021 yılına göre elleçlemede yüzde 14 artış sağlandı’
Serbest Bölge Limanı’nda yapılan liman altyapı yatırımları ve mekanik araç-gereç satın alımları sonrasında MESBAŞ hizmet kalitesini artırarak 2022 yılı sonunda limanda fiili elleçleme tonajını 1 milyon 871 bin 132  tona yükselterek yeni bir tonaj rekoru sağlandığını belirten Avcı, “Bu sayede 2021 yılında elleçlenen 1 milyon 645 bin 673 tona göre yüzde 14 artış sağlanmıştır. 1987 yılında Türkiye’nin ilk kurulan ve faaliyete geçen serbest bölgesi olarak, kendi sınırları içerisinde özel rıhtımlarının bulunması, bu rıhtımlarda süratli hizmet avantajının yanı sıra proje yükleri için özel tarife uygulayabilmesi, hemen yanında Doğu Akdeniz’in en büyük ve işlek limanlarından biri olan Mersin Limanı’nın bulunması, Mersin Limanı ile ortak kapısının yer alması ve denizyoluyla mal sevkiyatlarının kolaylaştırılması, Denizyolunun yanı sıra diğer ulaşım şebekelerine olan bağlantıları ve yakınlığı, Orta Doğu ülkeleri ile transit ticaret işlemlerinde fonksiyonel kullanımı ve transit malların geçişine daha çok imkân veren konumda bulunması, ihraç kabiliyeti olan ileri bir tarım potansiyelinin bulunduğu yörede bulunması, deneyimli hizmet, dış ticaret, bankacılık ve müşavirlik hizmetlerinin belirli bir kaliteye ulaşmış olması ve hizmet sektöründe Türkiye’nin diğer yörelerine göre daha kalifiye personel sağlanabilmesi, sayesinde 864 bin metrekare olarak belirlenmiş arazisinde yatırıma ayrılan 636 bin metrekarelik kısmının tamamı yatırımcılara tahsis edilmiş olup Mersin Serbest Bölgesi uzun bir süreden bu yana yüzde 100 dolulukla çalışmaktadır.” ifadelerini kullandı.
“Mersin’de 2. Serbest Bölge kurulması çalışmalarına başlanıldı”
Avcı açıklamalarını şöyle tamamladı;
“Cey Holding, yönetimini üstlendiği 4 liman, 14 lojistik terminal ve 2 serbest bölge ile intermodal taşımacılık sektörünün önde gelen firmalarından biri olarak yılda yaklaşık 30 milyon ton yük elleçleme ve aynı anda 3 milyon ton depolama kapasitesi ile kaliteden ödün vermeden güvenli ve ihtiyaca özel çözümler bulmaktadır.  Bu kapsamda yönetimini üstlendiği MESBAŞ Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.’nin Mersin Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren yatırımcılara hizmet kalitesini artırmak ve potansiyel yeni yatırımcılara yatırım alanlarının sunulması amacıyla çalışmalarına ve yatırımlara devam etmektedir. Mersin Serbest Bölgesi’nde tüm yatırım alanlarının tahsis edilmiş olması sebebiyle yeni yatırım taleplerinin karşılanabilmesi kapsamında, ülkemizin ve bölgemizin yatırım, istihdam ve dış ticaret kapasitesinin artırılmasına katkı sunulmak üzere Cey Holding tarafından Mersin’de 2. Serbest Bölge kurulması çalışmalarına başlanılmış bulunulmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir